Αναπαραγωγή Γεννησαν τα ζεμπρακια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το καταλαβαίνω, αλλά στην φάση που είναι τώρα και λίγο να ενοχληθούν μπορεί να παρατήσουν μωρά και αυγά, οπότε μην το ρισκάρεις!


Τις πρώτες μέρες μείνε μόνο στους σπόρους, αυγοτροφή/αυγό και άσε ακόμα φρούτα και λαχανικά. Μόλις γίνουν 20 ημερών θα ξεκινήσεις σιγά σιγά να τους βάζεις κάθε μέρα και από κάτι ξεχωριστό σε λαχανικό ή φρούτο και σε μικρή ποσότητα ώστε να δοκιμάσουν και να συνηθίσουν σιγά σιγά. Στην τότε ηλικία όσο πιο μεγάλη ποικιλία τους δίνεις τόσο το καλύτερο. Τώρα που είναι λίγων ημερών μόνο βραστό αυγό ή αυγοτροφή!
Αλικη, επειδη ψαχνω στο internet, ξηρη ή υγρη αυγoτροφη;
 
Στο κλουβί θα ξαναμπεί φρούτο ή λαχανικό μετά τις 20 μέρες ζωής τους..
Δεν ξέρω και απο Ζέμπρα αλλά μήπως Αλίκη να βάλει κάτι συνηθισμένο και απο πιο νωρίς; Ουτως η άλλως δε θεωρούμε τον κίνδυνο μέχρι τις πρώτες δέκα μέρες το πολύ;
Την υγρή, πατέ νά προτιμήσεις Ελεάννα.
Νωπή λέγεται! Μην την μπερδέψουμε κιόλας.
Γιατί αυτό; Για ευκολία;
 
Εγω στα ζεμπρακια μου δινω την cede. Αλλα τα ζεμπρακια πρεπει να τα μαθεις να τρωνε αυγοτροφη. Μην περιμενεις να αρχισουν να τρωνε μολις βγουν τα μικρα. Αλλα να εχεις μεσα. Ισως τσιμπισουν. Φυσικα θα πρέπει να εχεις κεχρι (μιλλετ). Αυτο τους αρεσει πολυ. Και θα δίνουν στα μικρα.

Μην αγχονεσε. Αν δεν ενοχλεις και αν δεν καθαριζεις ολη μερα το κλουβι θα βγουν τα μικρα χωρις να καταλαβεις πως περασε ο καιρός. Ειναι πολυ σημαντικο για αυτά τα πουλια να νιωθουν ασφαλεια και ηρεμια.
 
Νωπή λέγεται! Μην την μπερδέψουμε κιόλας.
Γιατί αυτό; Για ευκολία;
Δημήτρη μου έχεις αγοράσει ποτέ αυγοτροφή από κάποιο e-shop; Αν ανατρέξεις στο site τους θα δεις η συσκευασία αυγοτροφής περιγράφεται ως ξηρή και ως υγρή ή πατέ.
Προτείνω πατέ γιατί γίνεται πολύ πιο εύκολα αποδεκτή από τα πουλιά. Η ξηρή συνήθως χρησιμοποιείται όταν ο εκτροφέας θέλει να προσθέσει και άλλα συστατικά μέσω αυτής όπως χρωστικές, πολυβιταμίνες κτλ.
 
Δημήτρη μου έχεις αγοράσει ποτέ αυγοτροφή από κάποιο e-shop; Αν ανατρέξεις στο site τους *θα δεις η συσκευασία αυγοτροφής περιγράφεται ως ξηρή και ως υγρή ή πατέ.
**Προτείνω πατέ γιατί γίνεται πολύ πιο εύκολα αποδεκτή από τα πουλιά. Η ξηρή συνήθως χρησιμοποιείται όταν ο εκτροφέας θέλει να προσθέσει και άλλα συστατικά μέσω αυτής όπως χρωστικές, πολυβιταμίνες κτλ.
Δεν έχω και δεν είχα ποτέ σαν γνώμονα τους πετσοπάδες. Να με συγχωρείς που δεν μιλάω την γλώσσα του εμπορίου!
Ήρθε ένα πουλί στην κατοχή μου και μπήκα εδώ να μάθω. Νά τί έμαθα:
1) *Αυγοτροφή υγρή δεν υπάρχει.Υπάρχει η ΠΑΤΕ αυγοτροφή η οποία ένεκα
σύστασης και κατασκευής είναι πολύ πιο μαλακιά σε αντίθεση με την ξηρή.
2) **Λίγοι ασχολούνται με την πατέ, διότι δεν έχει την ίδια κατανάλωση απο τα πουλιά,
δεν τους αρέσει.
Εξ άλλου στην ξηρή όταν προσθέσουμε λίγο νερό ή πορτοκάλι
θα έχουμε μια μαλακιά αυγοτροφή.
Ελπίζω να συνεννοηθήκαμε τώρα!
 
Νά τί έμαθα:

Ελπίζω να συνεννοηθήκαμε τώρα!
Να τι έμαθα και γω
Η ξηρή αυγοτροφή από μόνη της δεν μπορεί να "σταθεί" και να γίνει αποδεκτή από τα πουλιά. Είναι η αυγοτροφή που χρησιμοποιούμε για να προσφέρουμε μαζί μ' αυτή διάφορα κατά περίπτωση πρόσθετα όπως υδατοδιαλυτές βιταμίνες, χρωστική, ασβέστιο κλπ. Πραγματικά για να μπορέσει να γίνει ευπρόσδεκτη από τα πουλιά πρέπει να χρησιμοποιήσουμε νερό και ρασκ ή κους - κους, ώστε να αποκτήσει την απαραίτητη υγρασία που θα την κάνει πιο επιθυμητή από τα πουλιά...
Εγώ τη χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια... Η συνταγή παρασκευής της αυγοτροφής αυτής πλέον είναι για όλους γνωστή... Αν κριθεί σκόπιμο θα γράψω τη δική μου.
Κατά τη γνώμη μου είναι ασφαλώς καλύτερα να χρησιμοποιείτε σε παρόμοιες περιπτώσεις (όταν δεν υπάρχει ανάγκη χρωστικής ή προσθέτων) την patte αυγοτροφή που είναι άμεσα αποδεκτή από τα καναρίνια.
Τώρα συνεννοηθήκαμε!
 
Χόρτα κατά την γνώμη μου δίνουμε γύρω στο 10ήμερο των νεοσσών. Μήλο από την πρώτη μέρα. Κάποιοι δίνουν κανονικά και τα χόρτα από την πρώτη μέρα. Γιατί να υπάρχει πρόβλημα σ' αυτό; Οι γονείς βγάζουν ένα γαστρικό τζελ που μαλακώνει τις τροφές και τις κάνει πιο εύπεπτες από τους νεοσσούς.
Off topic και παρεμπιπτόντως, δεν κοίταξα ούτε θα κοιτάξω ποιος έδωσε το ΒΑ εν προκειμένω. Της @Panagiota. της αξίζουν πολλά ΒΑ αλλά αυτό δεν ανταποκρίνεται στο θέμα και είναι ένα παράδειγμα λάθους ΒΑ, άσχετου με το θέμα. Παναγιώτα πιστεύω απ' όσα έχω καταλάβει πως θα συμφωνήσεις μαζί μου.:)
 
Την υγρή, πατέ νά προτιμήσεις Ελεάννα.
Καμία πρόταση; Θα πάω μετά την δουλειά να πάρω, στον δρόμο μου έχω PET SUPERMARKET και PET CITY.

Εγω στα ζεμπρακια μου δινω την cede. Αλλα τα ζεμπρακια πρεπει να τα μαθεις να τρωνε αυγοτροφη. Μην περιμενεις να αρχισουν να τρωνε μολις βγουν τα μικρα. Αλλα να εχεις μεσα. Ισως τσιμπισουν. Φυσικα θα πρέπει να εχεις κεχρι (μιλλετ). Αυτο τους αρεσει πολυ. Και θα δίνουν στα μικρα.

Μην αγχονεσε. Αν δεν ενοχλεις και αν δεν καθαριζεις ολη μερα το κλουβι θα βγουν τα μικρα χωρις να καταλαβεις πως περασε ο καιρός. Ειναι πολυ σημαντικο για αυτά τα πουλια να νιωθουν ασφαλεια και ηρεμια.
Αριάδνη μου, τον χειμώνα που πέρασε τα είχα μέσα, μετά, όλο το καλοκαίρι έξω. Τώρα που λένε πως θα έχει ψύχρα από αύριο, να τα βάλω μέσα ή θα αγχωθούν; Είμαι στην διαδικασία να φτιάξω προστατευτικά για το κρύο για όλα τα πουλάκια μου, ιδιοκατασκευή, αλλά τι να κάνω στην προκειμένη περίπτωση;
 
Δεν έχω και δεν είχα ποτέ σαν γνώμονα τους πετσοπάδες. Να με συγχωρείς που δεν μιλάω την γλώσσα του εμπορίου!
Ήρθε ένα πουλί στην κατοχή μου και μπήκα εδώ να μάθω. Νά τί έμαθα:

Ελπίζω να συνεννοηθήκαμε τώρα!
Εμένα πάντως την ξηρή δεν την τρώει κανένα πουλάκι, ούτε τα καναρίνια μου. Όταν πάρω την μαλακή, συνήθως έπαιρνα της MANITOBA, την έτρωγαν πολύ

Να τι έμαθα και γω

Τώρα συνεννοηθήκαμε!
Αυτό έγραψα και εγώ Παναγιώτα μου, τα δικά μου προτιμούν την μαλακή ή πατέ, όπως την λένε
 
Εμένα πάντως την ξηρή δεν την τρώει κανένα πουλάκι, ούτε τα καναρίνια μου.
Η ξηρή θέλει επεξεργασία πριν την δώσεις, μόνο της Αλίκης την τρώνε σκέτη.
Πάρε μια patte για να ξεμπερδεύεις. Θα σου πούν και οι γνώστες!
 
Χόρτα κατά την γνώμη μου δίνουμε γύρω στο 10ήμερο των νεοσσών. Μήλο από την πρώτη μέρα. Κάποιοι δίνουν κανονικά και τα χόρτα από την πρώτη μέρα. Γιατί να υπάρχει πρόβλημα σ' αυτό; Οι γονείς βγάζουν ένα γαστρικό τζελ που μαλακώνει τις τροφές και τις κάνει πιο εύπεπτες από τους νεοσσούς.
Off topic και παρεμπιπτόντως, δεν κοίταξα ούτε θα κοιτάξω ποιος έδωσε το ΒΑ εν προκειμένω. Της @Panagiota. της αξίζουν πολλά ΒΑ αλλά αυτό δεν ανταποκρίνεται στο θέμα και είναι ένα παράδειγμα λάθους ΒΑ, άσχετου με το θέμα. Παναγιώτα πιστεύω απ' όσα έχω καταλάβει πως θα συμφωνήσεις μαζί μου.:)
Παιδιά, επειδή είναι η πρώτη μου φορά έχω πελαγώσει. Μέχρι σήμερα που μιλάμε, έβαζα την τροφή των γονιών κανονικά, τρώνε πολύ την ΜΑΝΙΤΟΒΑ αλλά δεν θυμάμαι τώρα ποια είναι απ' όλες, και κάθε μέρα τους βάζω φρέσκο αυγό και νερό. Τα λαχανικά τα έβγαλα, λίγο μήλο είχα βάλει στους γονείς. Σήμερα θα πάω να αγοράσω πατέ γιατί μου έχει τελειώσει και δεν ήξερα ότι ήταν απαραίτητο.
Όσον αφορά το ΒΑ, δεν ξέρω την διαδικασία βρε παιδιά, πως βγαίνει, που αποδίδεται κλπ! Φιλιά

Η ξηρή θέλει επεξεργασία πριν την δώσεις, μόνο της Αλίκης την τρώνε σκέτη.
Πάρε μια patte για να ξεμπερδεύεις. Θα σου πούν και οι γνώστες!
Οκ, δεν είμαι για προετοιμασίες, έχω ήδη αγχωθεί, θα πάρω πατέ. Απλά, αν ξέρετε καμιά καλή μου λέτε 😉

Τωρα που τα εχεις;
Στο μπαλκόνι όλο το καλοκαίρι, μαζί με τα άλλα πουλάκια, χωρίς ήλιο ή αέρα
 
Σήμερα θα πάω να αγοράσω πατέ γιατί μου έχει τελειώσει και δεν ήξερα ότι ήταν απαραίτητο.
Καλυτερα να μην αλλάξεις συνήθειες σε αυτό το σημείο. Σταδιακά άρχισε την αυγοτροφή(πατέ) όταν τα πουλάκια θα έχουν κλαρώσει. Μέχρι τότε πάς με αυγό και άντε δοκιμαστικά παράλληλα με αυγοτροφή.
 
Τώρα που λένε πως θα έχει ψύχρα από αύριο, να τα βάλω μέσα ή θα αγχωθούν;
Στο μέσον της αναπαραγωγής δεν μπορείς να μεταφέρεις το κλουβί. Δημιούργησε ένα προστατευτικό πλαίσιο για το κρύο αν πιάσει. Έστω και νάϋλον στις πλευρές πλην της μπροστινής πιασμένο με μανταλάκια.
 
Καλυτερα να μην αλλάξεις συνήθειες σε αυτό το σημείο. Σταδιακά άρχισε την αυγοτροφή(πατέ) όταν τα πουλάκια θα έχουν κλαρώσει. Μέχρι τότε πάς με αυγό και άντε δοκιμαστικά παράλληλα με αυγοτροφή.
οκ, το κατάλαβα

Στο μέσον της αναπαραγωγής δεν μπορείς να μεταφέρεις το κλουβί. Δημιούργησε ένα προστατευτικό πλαίσιο για το κρύο αν πιάσει. Έστω και νάϋλον στις πλευρές πλην της μπροστινής πιασμένο με μανταλάκια.
Το φαντάστηκα Μαρία μου. Έχω πάρει χοντρο ναυλον για την κατασκευή που θέλω να κάνω, οπότε μιας και τα έχω σε ντέξιον επάνω, μπορώ να τα καλύψω γύρω γύρω
 
Το φαντάστηκα Μαρία μου. Έχω πάρει χοντρο ναυλον για την κατασκευή που θέλω να κάνω, οπότε μιας και τα έχω σε ντέξιον επάνω, μπορώ να τα καλύψω γύρω γύρω
Τέλεια, αυτό θα κάνεις.
Η μετακίνηση στην παρούσα φάση μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα να εγκαταλείψουν οι γονείς τους νεοσσούς.
 
Τέλεια, αυτό θα κάνεις.
Η μετακίνηση στην παρούσα φάση μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα να εγκαταλείψουν οι γονείς τους νεοσσούς.
Εντάξει Μαράκι, το φαντάστηκα αλλά δεν ήμουν σίγουρη για το όταν πιάσουν τα κρύα. Άντε να δούμε, ουφ! 😛
 
Καμία πρόταση; Θα πάω μετά την δουλειά να πάρω, στον δρόμο μου έχω PET SUPERMARKET και PET CITY
Θα κοιτάξεις να βρεις μια συσκευασμένη αυγοτροφή πατέ για ζεμπράκια, όλες πάνω κάτω παρόμοιες είναι. Θα πάρεις την πιο μικρή συσκευασία που θα βρεις για να δεις την αποδοχή που θα έχει από τα πουλιά.
 
Back
Top