Αναπαραγωγή Γεννησαν τα ζεμπρακια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καμία πρόταση; Θα πάω μετά την δουλειά να πάρω, στον δρόμο μου έχω PET SUPERMARKET και PET CITY

Εμένα πάντως την ξηρή δεν την τρώει κανένα πουλάκι, ούτε τα καναρίνια μου. Όταν πάρω την μαλακή, συνήθως έπαιρνα της MANITOBA, την έτρωγαν πολύ

Για ποιό λόγο να την αλλάξεις, από την στιγμή που την τρώνε και μάλιστα πολύ; Θα έλεγα να πάρεις την ίδια για σιγουριά! Άλλωστε όπως λέει και η Παναγιώτα:

όλες πάνω κάτω παρόμοιες είναι.
 
Όταν πάρω την μαλακή, συνήθως έπαιρνα της MANITOBA, την έτρωγαν πολύ
Θα συμφωνήσω με τον Νίκο. Δεν είναι τώρα η κατάλληλη φάση για αλλαγές γενικά ούτε στη διατροφή. Αν έτρωγαν την MANITOBA να τους πάρεις και να τους δώσεις αυτή την αυγοτροφη. Λογικό να πελαγωσεις πρώτη φορά γιαγιά 😀 και πολλές απόψεις! Καλό είναι αυτό αλλά σε πελαγωνει περισσότερο. Γνώμη μου είναι να πάρεις την MANITOBA και να δίνεις και βραστό αυγό έτσι ώστε να είσαι καλυμμένη. Όσον αφορά τα λαχανικά και το φρούτα ξεκινά στις 10 μέρες αλλά μικρή ποσότητα και όχι πολλά μαζί. Μήλο ναι μπορείς να δίνεις και κάθε μέρα. Το μόνο που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου είναι πάντα μετρον αριστον! 😉

, μόνο της Αλίκης την τρώνε σκέτη
Τα γομαρακια μου! Πιστεύω είναι τα μόνα 😀 :D
 
Θα κοιτάξεις να βρεις μια συσκευασμένη αυγοτροφή πατέ για ζεμπράκια, όλες πάνω κάτω παρόμοιες είναι. Θα πάρεις την πιο μικρή συσκευασία που θα βρεις για να δεις την αποδοχή που θα έχει από τα πουλιά.
Θα πάω σήμερα κιόλας Παναγιώτα μου, μόλις σχολάσω.
Για ποιό λόγο να την αλλάξεις, από την στιγμή που την τρώνε και μάλιστα πολύ; Θα έλεγα να πάρεις την ίδια για σιγουριά! Άλλωστε όπως λέει και η Παναγιώτα:
Απλά νόμιζα μήπως έπρεπε να πάρω καμιά διαφορετική για τα μικράκια.
 
Απλά νόμιζα μήπως έπρεπε να πάρω καμιά διαφορετική για τα μικράκια
Οχι Ελεάννα, αφού την τρώνε και τους αρέσει την ίδια θα πάρεις. Δεν κάνουμε ποτέ αλλαγές όταν έχουμε νεοσσούς.
 
Θα συμφωνήσω με τον Νίκο. Δεν είναι τώρα η κατάλληλη φάση για αλλαγές γενικά ούτε στη διατροφή. Αν έτρωγαν την MANITOBA να τους πάρεις και να τους δώσεις αυτή την αυγοτροφη. Λογικό να πελαγωσεις πρώτη φορά γιαγιά 😀 και πολλές απόψεις! Καλό είναι αυτό αλλά σε πελαγωνει περισσότερο. Γνώμη μου είναι να πάρεις την MANITOBA και να δίνεις και βραστό αυγό έτσι ώστε να είσαι καλυμμένη. Όσον αφορά τα λαχανικά και το φρούτα ξεκινά στις 10 μέρες αλλά μικρή ποσότητα και όχι πολλά μαζί. Μήλο ναι μπορείς να δίνεις και κάθε μέρα. Το μόνο που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου είναι πάντα μετρον αριστον! 😉


Τα γομαρακια μου! Πιστεύω είναι τα μόνα 😀 :D
Αλίκη μου, αν και έχω μάθει πάρα πολλά πράγματα από όλους σας, πραγματικά όμως, νοιώθω πολύ πιο σίγουρη για τον εαυτό μου και δεν ρωτάω κάθε πέντε λεπτά όπως παλιά 😀 Βέβαια, χρειάζομαι ακόμη πολύυυυ καθοδήγηση ειδικά τώρα που έγινα γιαγιά:)🙄👍p
Θέλω να κάνω το καλύτερο για τα μωρά μου, θα ακολουθήσω κατά γράμμα ότι μου είπατε!

Οχι Ελεάννα, αφού την τρώνε και τους αρέσει την ίδια θα πάρεις. Δεν κάνουμε ποτέ αλλαγές όταν έχουμε νεοσσούς.
Δεν ήξερα για τα μικρά Παναγιώτα μου, μήπως έπρεπε να πάρω κάτι διαφορετικό. Θα πάρω σήμερα και θα σας ενημερώσω!
 
Πως εξελίσσεται η νέα γενιά;
Μπορείς να τα βλέπεις ή παρακολουθείς από μακρυά τα τεκταινόμενα;
νοιώθω πολύ πιο σίγουρη για τον εαυτό μου και δεν ρωτάω κάθε πέντε λεπτά όπως παλιά 😀 Βέβαια, χρειάζομαι ακόμη πολύυυυ καθοδήγηση ειδικά τώρα που έγινα γιαγιά
Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι που το διαβάζω.
Ο χώρος στην ουσία είναι χρήσιμος για όλους όσους αισθάνονται "κενά" και θέλουν βοήθεια κι όχι για αυτούς που τα ξέρουν όλα.
 
Πως εξελίσσεται η νέα γενιά;
Μπορείς να τα βλέπεις ή παρακολουθείς από μακρυά τα τεκταινόμενα;

Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι που το διαβάζω.
Ο χώρος στην ουσία είναι χρήσιμος για όλους όσους αισθάνονται "κενά" και θέλουν βοήθεια κι όχι για αυτούς που τα ξέρουν όλα.
Καλησπερα Γιαννη! Αν και πολυ θα ηθελα να μπορω να παρακολουθω πως τα ταΐζουν, πως ειναι τα πουλακια, αλλα ειναι πολυ δυσκολο γιατι η φωλισ ειναι κλειστου τυπου. Μονο απο την τρυπα πισω, βλεπω κατι χνουδωτα πραγματακια που ανοιγοκλεινουν το στομα, και λιωνω🙄 Φοβαμαι μην τα ενοχλησω και αφησουν τα μικρα.
Αυτα που εχω μαθει και συνεχιζω να μαθαινω απ' ολους σας ειναι πολυτιμα. Πριν ανακαλυψω το forum, δεν ειχα την παραμικρη ιδεα για τα πουλια, νομιζα οπως ολοι πως θελιλουν φαγητο, νερο αντε και κανενα μαρουλοφυλλο ☹ Μεσα απο εδω ανακαλυψα τις συνηθειες τους, εμαθα για τροφη, ασθενειες, ζευγαρωμα και αλλα πολλα. Προσπαθω να διαβαζω οσο πιο πολλα post και αρθρα μπορω, γιατι μου αρεσει να μαθαινω για ολα τα ειδη και ας μην τα εχω. Απανταω ακομη και σε ερωτησεις-αποριες φιλων😛
Σας ευχαριστω ολους🙄
 
Σε λίγο καιρό θα σε παίρνουν τηλ να σε ρωτήσουν 😀 θα γίνεις μια εξπερτ είμαι σίγουρη! 😉
😀 Αλικη μου εχει πλακα σε παρεα, που δεν γνωριζουν ουτε τα βασικα να τους λες για αυγοτριφη, ωοσκοπηση κλπ και πεθαινω 😀 Περα απο την πλακα, εχω πολυ δρομο ακομη! Χωρις εσας δεν θα ειχα κανει απολυτως τιποτα
 
Back
Top