Αναπαραγωγή Γεννησε 2 αυγα στην ταιστρα

Panagiotis staffy

PB New Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2012
Μηνύματα
51
Καλησπερα. Εγω βρήκα χθες στην ταιςτρα ενα αυγό έφτιαξα φωλιά και το έβαλα στην φωλια και σημερα έκανε και το δεύτερο αυγό στην ταιστρα. Τι μου προτείνεται να κανω;
 
Καλησπερα. Εγω βρήκα χθες στην ταιςτρα ενα αυγό έφτιαξα φωλιά και το έβαλα στην φωλια και σημερα έκανε και το δεύτερο αυγό στην ταιστρα. Τι μου προτείνεται να κανω;

Μπορείς να βάλεις τη φωλιά στη θέση που είναι η ταΐστρα;
 
Θα συμφωνησω αν μπορεις να τοποθεστησεις κοντα στην ταιστρα οσο γινεται την φωλια ισως εκει να νιωθει πιο ασφαλεια η να της αρεσει περισσοτερο το μερος.
Ειναι πρωταρα η καναρα;
 
έφτιαξα φωλιά και το έβαλα στην φωλια

Την φωλιά την έφτιαξες εσύ; Άφησε τα αυγά στους σπόρους της ταΐστρας και δώσε νήμα και φωλιά να στρώσει μόνη της η καναρα την φωλιά. Μόλις την ετοιμάσει βάζεις τα αυγά πίσω στην φωλιά και παρακολουθείς.
 
Θα συμφωνησω αν μπορεις να τοποθεστησεις κοντα στην ταιστρα οσο γινεται την φωλια ισως εκει να νιωθει πιο ασφαλεια η να της αρεσει περισσοτερο το μερος.
Ειναι πρωταρα η καναρα;
Ναι πρωτάρα ειναι αλλα η φωλιά ειναι εξωτερικού τύπου και δεν μπορω να την βαλω εκει.
 
Ναι πρωτάρα ειναι αλλα η φωλιά ειναι εξωτερικού τύπου και δεν μπορω να την βαλω εκει.
Πάρε καλέ μία εσωτερική φωλιά, βάλε τσόχα και δώσε νήμα άμεσα! Αν περάσουν 2 ώρες ξερω γω και δεν ασχολείται καν με τη φωλιά και το στρώσιμο στρώστην εσύ (θα βάλεις τσόχα στον πάτο, νήμα και μετα με ένα λεμόνι θα πιέσεις για να φτιάξεις το σχήμα της) θα ρίξεις Powder Pinex, θα βάλεις εκεί τα αυγά και λογικά θα την αποδεχτεί! Μιας και έχει κάνει 2 αυγά από αύριο και για 2-3 μέρες δώστης στο νεράκι υδατοδιαλυτό ασβέστιο! Μην το αμελήσεις!
 
Καλησπερα. Η καναρα εχει μισόφτιάξει την φωλια. Να βγάλω το χώρισμα η να περημενω να την τελειωσει;
 
Καλησπερα. Η καναρα εχει μισόφτιάξει την φωλια. Να βγάλω το χώρισμα η να περημενω να την τελειωσει;
Δωσε μας λίγες πληροφορίες για το πως είναι η κατάσταση αυτή τη στιγμή του ζευγαριού σου. Τι εννοώ...
Ο αρσενικος κελαηδάει έντονα προς την κανάρα με λίγα λόγια τρώει τα καγκελα να περάσει στη μεριά της; Έχεις δει την κανάρα σου να στηνεται όταν ο αρσενικός την προσκαλεί με το κελαηδημα του;
 
Back
Top