Αναπαραγωγή Ποτε θα γεννησει τα πρωτα αυγα;

Τελικά μέσα συνεχώς είναι τα πουλάκια; Ή μέσα-έξω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τελικά μέσα συνεχώς είναι τα πουλάκια; Ή μέσα-έξω;
Καλημερα @maria p Παντα μεσα τα εχω γιατι ηρθαν αρπακτικα και δεν θελω προβληματα! Λοιπον τα εχω διπλα στο παραθυρο κι μπορω να ανοιγω το παραθυρο να μπει καθαρος αερας! Ολα καλα ειναι οπως ειναι!

Υ. Γ.: Μου ειχε πει να βρω καταληλλο μερος για τα καναρινια οπως ειπε μια κοπελα απο το σαιτ για να εχουν σωστο περιββαλον
οποτε αποφασισα να τα βγαλω εξω μονο να σκεπαζω το βραδυ αλλα εγινε ο τρομος εδω και 2 μερες και δεν θα το ξαναβγαζω παλι οποτε καλητερα μεσα και το απογευμα οταν σκοτεινιαζει θα τα σκεπασω με μεγαλη πετσετα εγω θα ασχοληθω το δωματιο μου! Ζω ενα διαμερισμα 32τμ και εχω μονο μπανιο κουζινα και δωματιο αυτο (απαγορευεται η κουζινα και το μπανιο να τα εχω τα καναρινια οποτε τα εχω στο δωματιο μου που κοιμαμαι τιποτα αλλο το παραθυρο παντα ανοικτο τα εχω..)
 
Εγώ στο είχα πει! Μια χαρά τα λες μπράβο! Τα έχεις μόνιμε σε κάποιο σημείο και μόλις πέσει ο ήλιος τα σκεπάζεις για να κοιμούνται!

Προσοχή μόνο:
λοιπον τα εχω διπλα στο παραθυρο κι μπορω να ανοιγω το παραθυρο να μπει καθαρος αερας!
Στα ρεύματα αέρα! Μπορεί να σου κρυώσουν δίπλα στο παράθυρο!
 
Προσοχή μόνο:

Στα ρεύματα αέρα! Μπορεί να σου κρυώσουν δίπλα στο παράθυρο!
οχι δεν τα χτυπαει ο αερας στα καναρινια μου ειναι πισω απο το παραθυρο ενω ο αερας παει στα ντουλαπια μου μονο! 👍 ενω εξω κανει ζεστη τα εχω ανοικτα οταν θα εχει κρυο θα τα κλεινω!
 
καλησπερα. μια απορια εχω θα χαλασω την φωλια απο τα καναρινια μου επειδη δεν εκανε αλλο αυγο ουτε να κανει απλα εχει το ψευτικο αυγο που παραμενει στη φωλια οποτε οπου παει η καναρα στη φωλια αφηνει τσοφλα απο το αυγο και μερικες κουτσουλιες τι πρεπει να κανω; θα την χαλασω αλλα θα ξαναφτιαξει καινουργια φωλια η καναρα ή οχι; 😕
 
Αν δεν κάθετε μέσα στη φωλιά καλά θα κάνεις να τη βγάλεις γιατί δεν έχει άμεσα διάθεση για να κλωσήσει...
Μια - δυο μέρες αργότερα βάλε νέα φωλιά για να δούμε πως θα εξελιχθεί...
 
@misalouris σε ευχαριστω πολυ να εισαι καλα! Μολις εβγαλα την φωλια και θα βαλω την Δευτερα!
 
Καλημερα! Παιδια εχω παρει πολυ ασχημα πραγματα η καναρα σημερα το πρωι βγαζει τα φτερα της και φτιανχει την δευτερη φωλια ενω δεν περνει νηματα που αγορασα και μετα απο λιγη ωρα περνει νηματα ειναι σοβαρο γιατι να ξεπουπουλιασει τα φτερα της ενω δεν βλεπει νηματα..; κι ενα αλλο γιατι γκρεμεται ο κωλος της προς τα κατω λες να εχει αυγο μεσα μετα..? Βοηθησε μου @misalouris κτλ! 😕👎😡
 
η καναρα σημερα το πρωι βγαζει τα φτερα της και φτιανχει την δευτερη φωλια ενω δεν περνει νηματα που αγορασα και μετα απο λιγη ωρα περνει νηματα ειναι σοβαρο γιατι να ξεπουπουλιασει τα φτερα της ενω δεν βλεπει νηματα..;
Δεν είναι ότι δεν τα βλέπει, απλά δεν της αρέσει το υλικό για να φτιάξει τη φωλιά της και να εναποθέσει τα αυγουλάκια της, οπότε ξεπουπουλιάζεται γιατί προτιμάει τα φτερά της. Τι είδους νήματα της έχεις δώσει;

κι ενα αλλο γιατι γκρεμεται ο κωλος της προς τα κατω λες να εχει αυγο μεσα μετα απο πρωτη φωλια;
Άμεσα ανέβασε κάποια φώτο γιατί έτσι όπως τα λες δεν καταλαβαίνουμε τίποτα...
 
Άμεσα ανέβασε κάποια φώτο γιατί έτσι όπως τα λες δεν καταλαβαίνουμε τίποτα...
το θεμα δεν μπορω να ανεβασω καμοια φωτο γιατι οι εικονες ειναι σφαλματα.. Δεν ξερω γιατι...; Τα νηματα τα ειχα παρει πριν κανα μηνα οταν εφτιαξε την πρωτη φωλια ακομη τα εχω! Δεν εχει κανενα προβλημα απλα τωρα αυτη η στιγμη περνει νηματα και λιγα φτερα στην φωλια οποτε φοβαμαι μην ξεπουπουλιαζει ολα τα φτερα της!
 
Είναι σίγουρα δικά της τα φτερά;
Συνήθως οι "κοπελιές" αυτές μαδάνε των μικρών τους που είναι στη φωλιά...
Αυτή η περίπτωση θέλει πολύ προσοχή γιατί τα μικρά κινδυνεύουν ακόμη και με θάνατο.
 
Είναι σίγουρα δικά της τα φτερά;.
φυσικα δικα της ειναι αφου η καναρα ειναι κατασπρη κι λιγο κιτρινο (σε ενα σημειο) ενω ο αρσενικος ειναι ολοκιτρινος αρα τα φτερα που ειδα ειναι ασπρα! Μη χειροτερα να ακουσω το θανατο τα μικρα (χτυπαω ξυλο στο τραπεζι)! (θα σας ενημερωσω αργοτερα το απογευμα αμα ξεπουπουλιασει παλι η θυλικια μου! Μεχρι τωρα μαζευει μονο νηματα!
 
καλησπερα και παλι! Ολα οκ εφτιαξε την δευτερη καλητερη φωλια απο την πρωτη...👍! Ευτυχως απο το μεσιμερι μεχρι τωρα δεν εχει βγαλει ουτε ενα φτερο της δεν ξερω απορω και γιατι το εκανε να βγαλει φτερα της ενω δεν περνει νηματα; 😕

. Τι είδους νήματα της έχεις δώσει;.
@alicedros ειναι νηματα (πως μπορω να εξηγιζω) σαν σπαγγος λινατσα σε φυσικο χρωμα απο ετοιμο κουτακι στα πετ το πηρα
 
@alicedros ειναι νηματα (πως μπορω να εξηγιζω) σαν σπαγγος λινατσα σε φυσικο χρωμα απο ετοιμο κουτακι στα πετ το πηρα
Κάνε τον κόπο και βάλε μέσα στο μείγμα και λίγο βαμβάκι σε μικρές ποσότητες μήπως της αρέσει περισσότερο. :)

γιατι γκρεμεται ο κωλος της προς τα κατω λες να εχει αυγο μεσα μετα..?
Πάντως αυτό είναι ανησυχητικό... Κρέμεται από πίσω της ακόμα κάτι;
 
Back
Top