Αναπαραγωγή Ποτε θα γεννησει τα πρωτα αυγα;

και ναι πηρα ασβεστιο στο νερο! αντε θα δουμε θα γεννησει το κανονικο αυγο της μπας να φυγει ο ανχος!
φυσικα ανεβασα μια φωτο στο προφιλ μου... Ο Αντινοος μου!
 
καλημερααα... Περιμενω το δευτερο αυγολακι τιποτα δεν ηρθε..
η καναρα κλωσσα το ψευτικο αυγο!
 
καλημερααα... Περιμενω το δευτερο αυγολακι τιποτα δεν ηρθε..
η καναρα κλωσσα το ψευτικο αυγο!
Περίεργο. Κανονικά σήμερα έπρεπε να έκανε το δεύτερο αβγό. Έχεις κάνει διατροφική προετοιμασία;
 
Περίεργο. Κανονικά σήμερα έπρεπε να έκανε το δεύτερο αβγό. Έχεις κάνει διατροφική προετοιμασία;
Κάποιες φορές, σε κάποια πουλιά στην πρώτη ωοτοκία της χρονιάς μπορεί να παρατηρηθεί από μιας μέρας διακοπή στην ωοτοκία, στις περισσότερες περιπτώσεις μέχρι και παύση της ωοτοκίας.
Σύντομα θα μάθουμε για τη συγκεκριμένη περίπτωση.
 
Πρεπει να διαβασεις προσεκτικα το ποστ Νο2. Θα σου λυθουν πολλες αποριες και θα αποφυγεις πολλα λαθη. Ειναι πολυ σημαντικο τωρα που εισαι στην αρχη του χομπυ να μην απογοητευτεις και να τα παρατησεις. Ευτυχως ενημερωση υπαρχει μπολικη στο διαδικτυο και στα φορουμ. Ολοι μαθαινουν και δεν υπαρχει καποιος που τα ξερει ολα.Αλλα πρεπει να αφιερωσεις ενα μισαωρο και να διαβασεις τα λινκ του ποστ Νο2
 
Περίεργο. Κανονικά σήμερα έπρεπε να έκανε το δεύτερο αβγό. Έχεις κάνει διατροφική προετοιμασία;
μπορεις να μου το ξαναστηλεις την διατροφικη προετοιμασια; Γιατι εγω ειδα ορισμενες ιστοσελιδες και εκανα αλλα δεν θα ειναι σωστη η διατροφη! το φανταζομαι...☹!
Η καναρα κλωσσα για μιση ωριτσα και μετα βγαινει και ξανα καθεται και παλι ξαναβγαινει εχει κανει απειρες φορες σημερα! Ο αρσενικος δεν την ενοχλει οταν ειναι στη φωλια της καθεται και περιμενει... Οταν βγαινει εξω η θυλικια κανει βολτες και αυτος το ιδιο...

Πρεπει να διαβασεις προσεκτικα το ποστ Νο2.

ποιο ποστ Νο2 να διαβαζω;
 
ποιο ποστ Νο2 να διαβαζω;

Αυτο:
Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω άρθρο και θα σου λυθούν όλα σου τα ερωτήματα
Πιθανά προβλήματα στην αναπαραγωγή καναρινιών

Σίγουρα θα πρέπει να διαβάσεις το Ζευγάρωμα καναρινιών αλλά και το Αναπαραγωγή καναρινιών και Ζευγαρώστρες
 
Διαβασα ξανα ξανα ξανα τα ποστ οτι εκανα σωστα στην αρχη αλλα στο τελος ειχα ορισμενα λαθη αλλα οκ θα τα διορθωσω ειναι το ασβεστιο και ο φωτισμος κι η διατροφη! Λοιπον πειτε μου την συνταγη ακριβως την διατροφικη προετοιμασια... (αφου εδωσα οτι λεει τα ποστ και φοβαμαι μην εχω παλι αποτυχια) απλα πειτε μου μονο λιγα λογια! Σημερα δεν γεννησε το δευτερο αυγο μαλλον σωστα ειπε ο @misalouris τι πρεπει να κανω θα τα χωρισω ή θα τα αφησω οπως ηταν...;
υ. Γ. το αρσενικο ακομη ταιζει την θυλικια
 
καλημερααα σε ολους... η θυλικια ακομη στη φωλια με το ψευτικο αυγο (μια νυχτα εμεινε) σημερα το πρωι βγηκε απο την φωλια τιποτα δεν βλεπω αληθινο αυγο! Κριμα θα περιμενω αλλες 20 μερες ακομη να ξαναγεννησει παλι αυγα (απο την αρχη), αυτο πιστευω!☹
 
λοιπον πειτε μου την συνταγη ακριβως την διατροφικη προετοιμασια... (αφου εδωσα οτι λεει τα ποστ και φοβαμαι μην εχω παλι αποτυχια) απλα πειτε μου μονο λιγα λογια!

Αν διάβασες προσεκτικά το https://community.petbirds.gr/threads/Ζευγάρωμα-καναρινιών.17674/
θα πρόσεξες ότι αναφέρεται αναλυτικα στην διατροφικη προετοιμασια των καναρινιων κατά την αναπαραγωγη. Υπάρχουν επίσης πολλά θέματα στο φόρουμ που αναφέρονται σε αυτή. Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνεις;
 
Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνεις;
Οκ τα ειχα κανει αυτα οταν τα ειχα χωρισμενα με κρατησε 3 βδομαδες το χωρισμα κι μετα οταν ειχαν ερωτικη επαφη την εβγαλα την χωριστρα και συνεχεια μεχρι τωρα αυτο! Ευχαριστω πολυ @Panagiota.
 
παιδια λιγη βοηθεια επειδη δεν γεννησε καθολου τα υπολοιπα αυγα τι θα γινει το ψευτικο αυγο που κλωσσα η θυλικια; θα το αφησω ή θα το παρω...; αφου πινει νερο ασβεστιο ολα καλα ελπιζω να ξαναγεννησει μετα απο κανα μηνα; βοηθεια
misalouris
 
@ΑΝΤΙΝΟΟΣ από τη στιγμή που γέννησε μόνο ένα αυγό και σταμάτησε φανερώνει ανέτοιμο οργανισμό για αναπαραγωγή. Κι αυτό δεν θα αλλάξει άμεσα.
Στη θέση σου θα άφηνα μερικές μέρες το θηλυκό να κλωσά στη φωλιά. Έτσι θα βρεθεί ο χρόνος που χρειάζεται για να προετοιμαστεί ο οργανισμός της για σωστή ωοτοκία όπως όλοι την έχουμε στο μυαλό μας.
Επιπρόσθετα δεν θα χαθεί και το ενδιαφέρον της για την όλη διαδικασία πράγμα που μπορεί να συμβεί με την απομάκρυνση της φωλιάς.
Εγώ λοιπόν θα την άφηνα μια τουλάχιστο βδομάδα. Άλλωστε αν της "έρθουν" αυγά θα κάνει φωλιά οπωσδήποτε. Είναι γνωστά άλλωστε τα παραδείγματα θηλυκών που πετάνε έξω από τη φωλιά ή σκεπάζουν τους νεοσσούς και τα αυγά τους με υλικό. Για να γεννήσουν...
Σε αυτές τις περιπτώσεις τίποτε και κανείς δεν τις σταματά.
 
Βασικα δεν θα το βγαλω καθολου ας κανει οτι θελει δεν θα πειραξω τιποτα μονο να ταιζω και να ποτιζω φυσικα να τα καθαριζω... Μονο αυτο τιποτα αλλο 👍
 
Βασικα δεν θα το βγαλω καθολου ας κανει οτι θελει δεν θα πειραξω τιποτα μονο να ταιζω και να ποτιζω φυσικα να τα καθαριζω...
Σωστά... κάπως έτσι το σκέφτομαι κι εγώ..
Εκτός θέματος
Αν θες να κάνεις παράθεση το όνομα κάποιου μέλους... Πατάς πρώτα @ και κολλητά το όνομα...
 
Αν θες να κάνεις παράθεση το όνομα κάποιου μέλους... Πατάς πρώτα @ και κολλητά το όνομα...
Αυτο εκανα κι εγω αλλα τα επαιξε το ιντερνετ... σε ευχαριστω πολυ την ειδοποιηση σου...
 
ΣΟΣ παιδια σημερα γεννησε το δευτερο αυγο μετα απο την 4η ημερα... Το κελυβος ειναι σκληρο αλλα πολυ μικρουτσικο!
με προβληματιζει παλι γιατι δεν κανει κανονικο αυγο..? τι φταιει να εκανε; μηπως ειναι προβλημα απο τροφη και τα λοιπα; αν ναι πειτε μου να αγορασω αλλη τροφη
@misalouris
 
@ΑΝΤΙΝΟΟΣ αρχικά ψυχραιμία!

Πες μας σε παρακαλώ πολύ, άλλαξες το περιβάλλον στο οποίο τα είχες; Τι διατροφή τους παρέχεις;

Εγώ από αυτά που διαβάζω συμπεραίνω ότι τα πουλιά δεν είναι έτοιμα ακόμα ή κάτι τα ενοχλεί και αντιδρούν έτσι..
 
@ΑΝΤΙΝΟΟΣ αρχικά ψυχραιμία!

Πες μας σε παρακαλώ πολύ, άλλαξες το περιβάλλον στο οποίο τα είχες; Τι διατροφή τους παρέχεις;
Καλημερα... Τα ειχα εξω μετα απο 2 μερες ειχα πανικος δεν τα ξαναβγαζω εξω οταν λειπω ή οταν κοιμαμαι (το απογευμα οταν πεσει ο ηλιος τα σκεπασω με μια πετσετα και το πρωι στις 6"30 που σηκωνομαι τα ξεσκεσπασω γιατι φοβαμαι τα αρπακτικα αλλα ηρθαν περιστερια και δεκαοκτουλες και το βραδυ μια μικρουτσικη κουκουβαγια😱) διατροφη δινω οτι εχει μηλο αυγο σπορους νερο και τιποτα αλλο... εδωσα μπροκολο αλλα δεν τα τρωνε με τιποτα!
Ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι ετοιμα αλλα τα καναρινια μου και εχω μεσα αλλα τα σκεπαζω με μεγαλη πετσετα που δεν την χρησιμοποιω να ειναι σκοτεινα να κοιμουνται.. εγω ανοιγω τιβι και τα βαζω με ακουστικα (δεν εχω προβλημα αν φοραω ακουστικα και να ακουω την τιβι)!
 
Back
Top