Αναπαραγωγή Γεννητούρια Gouldian

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pantazo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τζωρτζίνα, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Έχω ήδη ξεκινήσει να γράφω τους παράγοντες που νομίζω ότι έπεξαν καταλυτικό ρόλο στην όλη εξέλιξη. Μόλις το ολοκληρώσω θα το ανεβάσω ώστε να κάνουμε μια ωραία συζήτηση.
 
Χρήστο, νομίζω ότι θα πάρει χρόνο να οριστικοποιηθούν τα χρώματα στο κεφάλι (οι γονείς είναι μαυροκέφαλοι), στο στήθος και στην κοιλιά.
 
Αντωνη... Μας βαζεις σε πειρασμους... :D Τα μωρα ειναι κουκλια... Τα ζηλεψα ειναι γεγονος... Να σου ζησουν!
 
Σήμερα το πρωί βρήκα και 2ο αυγό. Τα έχω ήδη αντικαταστήσει με ψεύτικα. Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι το αρσενικό διώχνει τα μικρά από τη φωλιά. Θα προσπαθήσω να συνεχίσω την καταγραφή και στο δεύτερο κύκλο. Αντώνης
 
Αντωνη επομενο ειναι αυτο... Αν και δεν ξερω τη συμπεριφορα των γκουλντιαν τα ζεμπρακια μου εκαναν ακριβως το ιδιο και μαλιστα ειχα ομηρικους καυγαδες... Το ζευγος κυνηγουσε τα μωρα να μην μπουν στη φωλια επειδη ειχαν νεα γεννα...Αν δεις οτι μπορουν να τρωνε μονα τους χωρισε τα...
 
Έχω και εγώ να δηλώσω πως τα κατάφερα, βέβαια με θετούς γονείς...
τα μπενγκαλεζάκια, έχουν βγει 4 πανέμορφα μωράκια γκούλντιαν
εδώ και 2 μέρες και περιμένω και άλλα 2 αυγά που έχω βάλει στην
άλλη παραμάνα να βγουν το σάββατο. Μια ερώτηση μόνο, γιατί κάποια
μωράκια είναι ροζ και άλλά είναι πιο πορτοκαλί;
 
Καλησπέρα, το χρώμα του δέρματος συμβαδίζει με το χρώμα του φτερώματος. Οι γονείς τι χρώματα έχουν;
 
κοκκινοκέφαλος με μωβ στήθος αρσενικός και μαροκέφαλη με λιλά στήθος μαμά.
 
Έχεις υπόψη σου μια εφαρμογή, στην οποία βάζεις τα χρώματα των γονιών και σου εμφανίζει τους πιθανούς συνδυασμούς των μικρών. Δες εδώ: Lady Gouldian Finch .com - Gouldian Genetics Software
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
κοκκινοκέφαλος με μωβ στήθος αρσενικός και μαροκέφαλη με λιλά στήθος μαμά.

Kαλο ειναι να ζευγαρωνουμε gouldian που εχουν ιδιο χρωμα μασκας. Πχ μαυροκεφαλα με μαυροκεφαλα και κοκκινοκεφαλα με κοκκινοκεφαλα.
 
Αντώνη δεν με νοιάζει αυτό, εγώ απλά ρώτησα για το χρώμα του
δέρματος. άλλωστε από ότι είχα δει κάπου αλλού αν το αρσενικό
προέρχεται από γονείς που είναι και οι δυο κοκκινοκέφαλοι, τα μικρά
θα είναι όλα κοκκινοκέφαλα, αν προέρχεται από πατέρα κοκκινοκέφαλο
και μητέρα μαυροκέφαλη τότε τα μικρά θα είναι μοιρασμένα.

Αν κατάλαβα καλά αυτά που έχουν πιο ροζ δέρμα θα γίνουν μαυροκέφαλα
και αυτά που είναι πιο πορτοκαλί θα γίνουν κοκκινοκέφαλα;

Φώτη και εγώ ένα ζευγάρι κοκκινοκέφαλα ήθελα αλλά δεν βρήκα.
 
οταν ειχα παει σε μια εκθεση για καναρινια παραδεισια ενας εκτροφεας gouldian (δεν ξερω αμα μπορωη αν κανει να αναφερω το ονομα του) μου ειχε πει πως οι συνδιασμοι στα πουλια αυτα πρεπει να ειναι συμφωνα με το χρωμα του στηθους τους (το ιδιο χρωμα). τον ειχα ρωτησει γιατι και εγω νομιζα πως πρεπει να τα βαζω συμφωνα με τη μασκα του προσοπου τους. μου εχει δωσει και τους συνδιασμους που φινονται και σχετικα τα ποσοστα που υπαρχουν σε ελευθερη κατασταση
 
Πριν ξεκινήσω να περιγράφω τη δική μου εμπειρία θα πρέπει να τονίσω ότι στην αγορά υπάρχουν πολλοί άσχετοι οι οποίοι παραπληροφορούν τους ενδιαφερόμενους εξ’ αιτίας της δικής τους ελλειπούς πληροφόρησής. Σε εμένα σε μαγαζί του Πειραιά μου ανέφεραν ότι τα Gouldian δεν γεννάνε!

Τα Gouldian έχουν τη φήμη των όχι και τόσο καλών και αφοσιωμένων γονέων αλλά αυτό είναι υπό διερεύνηση και υπό απόδειξη. Ακόμη και σε εκείνα τα είδη που θεωρούνται εύκολα (πχ ζεμπράκια) υπάρχουν κανόνες οι οποίοι εάν δεν τηρούνται το αποτέλεσμα είναι αρνητικό. Και στη περίπτωση των Gouldian ισχύει το ίδιο.

Προτείνω λοιπόν σε κάθε ενδιαφερόμενο που εκτρέφει Gouldian να αποκτήσει τη δική του γνώση και εμπειρία είτε υιοθετώντας τις εμπειρίες των άλλων εκτροφέων (π.χ. Διαβάζοντας τις καταχωρήσεις στο petbirbs.gr) είτε ξεφυλλίζοντας τα διάφορα εξειδικευμένα site στο διαδίκτυο. Και εκεί θα πρέπει σταδιακά να ξεχωρίζει την αλήθεια από την υπερβολή και τον κανόνα από την εξαίρεση.

Και όλη αυτή η εμπειρία αποκτιέται χωρίς να απαιτούνται εξειδικευμένες γνώσεις και υποδομές αλλά απλή παρατήρηση και υπομονή.

Στη δική μου περίπτωση, η εμπειρία που έχω αποκτήσει συνοψίζεται στους παρακάτω παράγοντες τους οποίους εκθέτω με την σειρά σημαντικότητας.

· Υγεία
Ο βασικότερος παράγοντας για μια επιτυχημένη αναπαραγωγή είναι το ζευγάρι να χαίρει άκρας υγείας. Στα πλαίσια της υγείας συμπεριλαμβάνω και την πτερόρροια. Στη δική μου περίπτωση το αρσενικό πέρασε από διάφορες φάσεις τις οποίες ξεπεράσαμε με τις κατάλληλες φαρμακευτικές αγωγές. Ακόμη και τώρα πρέπει να του έχει μείνει κάποιο πρόβλημα μιας και δεν τον έχω ακούσει να κελαηδάει εδώ και αρκετό καιρό!

· Ενηλικίωση / Ωριμότητα
Το ένστικτο και η αφοσίωση στην αναπαραγωγική διαδικασία είναι μεγαλύτερη όσο ποιό ώριμα είναι τα πουλιά. Συνήθως απαιτείται να είναι 2 ετών χωρίς βέβαια να αποτελεί κανόνα. Στη δική μου περίπτωση πέρυσι γέννησαν 2 ή 3 φορές άλλα τα αυγά δεν τα κλώσησαν!

· Φωλιά
Η φωλιά τους θα πρέπει να είναι ένα ξύλινο κουτί με την εισόδου μάλλον στο κέντρο της. Στη δική μου περίπτωση πέρυσι είχα χρησιμοποιήσει φωλιά από παπαγαλάκια την οποία και χρησιμοποίησαν ανεπιτυχώς. Φέτος τροποποίησα τη φωλιά ώστε να γίνει σε μέγεθος κύβου. Με αυτό τον τρόπο η είσοδος της φωλιάς είναι σχεδόν στο κέντρο με αποτέλεσμα να μπορούν να έχουν την αίσθηση του τι γίνεται έξω. Ταυτόχρονα είναι αρκετά ευρύχωρη ώστε να μπορούν να ολοκληρώσουν το ζευγάρωμά τους.

· Υλικό φωλιάς
Το υλικό της φωλιάς παίζει σημαντικό ρόλο μιας και δίνει τη δυνατότητα στο αρσενικό εκμεταλλευθεί το ένστικτό του και να δημιουργήσει μια φωλιά κλειστού τύπου μέσα στο κουτί. Πέρυσι είχα χρησιμοποιήσει νήμα σαν αυτό που χρησιμοποιούμε στα καναρίνια. Φέτος χρησιμοποίησα κοκοφοίνικα το οποίο το αρσενικό τίμησε δεόντως. Το υλικό αυτό είναι ιδανικό για να πλέξει τη φωλιά του και να κλείσει όσο χρειάζεται (για προστασία και ασφάλεια) το στόμιο της ξύλινης φωλιάς. Πιστεύω ότι τόσο η διαδικασία κτισίματος της φωλιάς όσο και το αποτέλεσμα εξιτάρει το θηλυκό το οποίο αφοσιώνεται στον δικό του ρόλο.

· Γέννα
Όταν ξεκινήσει το θηλυκό να γεννάει αντικαθιστώ τα αυγά με άλλα άσπορα (προς το παρόν δεν έχω πλαστικά). Τα καλά αυγά τα βάζω σε κουτί με τροφή κάθετα με τον αερόσακο προς τα πάνω. Στο τέταρτο αυγό τα επαναφέρω στη φωλιά. Η γέννηση του αυγού γίνεται το πρωί οπότε η αντικατάσταση γίνεται στην πρώτη ευκαιρία που το θηλυκό βγει από τη φωλιά. Προσοχή τα χέρια που πιάνουμε τα αυγά πρέπει να είναι καθαρά.

· Διατροφή
Η διατροφή των πουλιών πρέπει να είναι πλήρης με κατά κανόνα συσκευασμένες τροφές. Δεν θα πρέπει να λείπει η άμμος. Στη περίπτωσή μου καλύπτω τον πάτο της ζευγαρώστρας, οπότε υπάρχει σε αφθονία, ενώ η πρόσβαση των πουλιών σε αυτή είναι ελεύθερη. Η χειροποίητη αυγοτροφή θα πρέπει να δίνεται τακτικά. Το νερό θα πρέπει να αλλάζει καθημερινά.

Όταν γεννήσουν σταματάω τη αυγοτροφή και την ξεκινάω σε καθημερινή βάση όταν βγουν οι νεοσσοί. Στη περίπτωσή μου οι γονείς έχουν συνηθίσει και περιμένουν στο σημείο που συνήθως βάζω το μπολάκι με την αυτοτροφή!

· Διαμονή / Περιβάλλον
Το ζευγάρι θα πρέπει να παραμένει σε ένα σταθερό περιβάλλον χωρίς εκπλήξεις για τα πουλιά. Στη περίπτωση μου τα έχω στη κουζίνα δίπλα στη μπαλκονόπορτα. Το βράδυ αφήνω το φως του απορροφητήρα ώστε να υπάρχει μια ομαλή μετάβαση στη νύκτα ενώ παράλληλα είναι αρκετό για τη χρήση της κουζίνας. Θα πρέπει να τα ενοχλούμε μόνο όταν είναι να καθαρίσουμε το κλουβί τους κάτι το οποίο θα πρέπει να αποφύγουμε όταν θα έχουν γεννήσει (τουλάχιστον τη πρώτη εβδομάδα). Στο κλουβί θα πρέπει να κρεμάμε ένα τσαμπί κεχρί ώστε να το τσιμπολογούν παίζοντας ταυτόχρονα.


Ελπίζω το κείμενο αυτό να βοηθήσει τους νέους εκτροφείς. Δεν αποτελεί την εφεύρεση του τροχού απεναντίας συμβαδίζει με τους κανόνες εκτροφής των πουλιών όπως αναφέρονται αναλυτικά στα διάφορα θέματα του petbirbs.gr.

Αντώνης
 
Επειδη βλεπω να ρωτατε αρκετοι για τους συνδιασμους χρωματων στην αναπαραγωγη των guldians καντε κλικ σε αυτην την σελιδα
exoticbirds.gr - Πανελλήνιος Σύλλογος Εξωτικών και Παραδεισίων Πουλιών (Π. Σ. Ε. Π. Π.)
μετα καντε κλικ στο "προσφατες καταχωρησεις"
και μετα παλι κλικ στα "Body Color" και "Breast Color".
 
Αλέξη, αυτό το κείμενο όπως και το αντίστοιχο αγγλικό (Lady Gouldian Finch Genetics: Inheritance of Mutations) είναι καλό εκτός από το ότι εμπεριέχει ορολογία η οποία δεν είναι κατανοητή για τον πολύ κόσμο. Θα βοηθούσε αν υπήρχε ένα ευρετήριο όρων με την εξήγησή τους πχ τι σημαίνει "φυλοσύνδετο γονίδιο", "αυτοσωματικού χαρακτήρος", "διπλό- παράγοντα (DF)" κτλ.
 
Back
Top