Ασθένειες Γιατί έχουν πολλά ούρα στις κουτσουλιές τους τα καναρίνια μου;

Εγγραφή
8 Νοε 2014
Μηνύματα
89
Πόλη
Πύργος
Καλησπερα!
παρατηρησα οτι τα καναρινακια μου στις κοτσιλιες τους εχουν πολυ μεγαλη ποσοτητα ουρων. Εξακολουθουν να εχουν καρινα παρα το γεγονος οτι εξαφανιζουν την τροφη τους και καταλαβαινω οτι δεν αφομοιωνουν αυτο που τρωνε. Δεν τους εχω δωσει καποιο φαρμακο. Τους εβαλα μηλοξυδο για δυο μερες στο νερο, ελαττωθηκαν αρκετα τα υγρα και αρχισαν να σφιγγουν οι κοτσιλιες τους και εκει που ειπα κατι παει να γινει σημερα παλι τα ιδια. Τους δινω μανιτοβα, σπιτικη αβγοτροφη (συνταγη της αλικης) την οποια την εβαλα μεσα στην τροφη για να την φανε σιγουρα και οντως την εξαφανισαν, καροτο και απο αυριο τους ξεκιναω περιλα. Εννοειται ολα αυτα εναλλαξ
Ρωτησα τρεις κτηνιατρους εδω που ειμαι και μου ειπαν αν δεν ειναι κατι σε πουλερικο δυστυχως δεν μπορουν να βοηθησουν
Ρωτησα και σε μεγαλο πετ του οποιου την ιστοσελιδα καποια μελη εχουν προτεινει (δεν μιλαμε φυσικα για διαφημηση) και μου προτεινε tafarm aviomycine ακολουθουμενο απο aidonine solution
Καποια βοηθεια χριστιανοι;👎
 
Μαρίνα μου αντιμετώπισα και εγώ ίδιο πρόβλημα με δύο θηλυκές μου το καλοκαίρι! Έχεις κοιτάξει τις κοιλιές τους; Αν δεν φαίνονται οκ (κάποιο μελανό σημείο ή πρήξιμο), τότε μια καλλιέργεια-ανάλυση κοπράνων θα ήταν καλό να γίνει, για να δούμε αν έχουν κάποιο μικρόβιο. Αυτό που σίγουρα θα τους βοηθήσει είναι το γάλα γαιδουράγκαθου (milk thistle της Natures plus) για 20-30 μέρες, σε 100ml νερό μία σταγόνα. Δες το θέμα που αντιμετώπισα το καλοκαίρι εδώ: Γύρισα από τις διακοπές και δύο θηλυκές έχουν καρίνα • PetBirds
 
Αν θέλεις ανέβασε φωτο από τις κουτσουλιές.
εβγαλα το πρωι πριν φυγω για την δουλεια το βραδυ θα τις ανεβασω

Μαρίνα μου αντιμετώπισα και εγώ ίδιο πρόβλημα με δύο θηλυκές μου το καλοκαίρι! Έχεις κοιτάξει τις κοιλιές τους; Αν δεν φαίνονται οκ (κάποιο μελανό σημείο ή πρήξιμο), τότε μια καλλιέργεια-ανάλυση κοπράνων θα ήταν καλό να γίνει, για να δούμε αν έχουν κάποιο μικρόβιο. Αυτό που σίγουρα θα τους βοηθήσει είναι το γάλα γαιδουράγκαθου (milk thistle της Natures plus) για 20-30 μέρες, σε 100ml νερό μία σταγόνα. Δες το θέμα που αντιμετώπισα το καλοκαίρι εδώ: Γύρισα από τις διακοπές και δύο θηλυκές έχουν καρίνα • PetBirds

το διάβασα πολύ προσεκτικά ψάχνοντας για να βρω κάτι σχετικό πριν κάνω ποστ
και είδα ότι υπάρχουν κοινά σημεία αλλά η διαφορά είναι ότι τα δικά μου τρώνε πάρα πολύ, είναι πάρα πολύ ζωηρά και κανένα μα κανένα δεν δείχνει κάποια δυσφορία.
Για ανάλυση κοτσιλιάς ούτε λόγος γιατί πήγα ήδη σε τρείς κτηνιάτρους και με κοιτούσαν σαν τρελή όταν τους είπα οτι επρόκειτο για καναρίνια. Είναι καθαρά αγροτική η περιοχή εδώ και οι άνθρωποι δεν έχουν καθόλου πείρα.
Και εσύ όμως που πήγες αν θυμάμαι καλά δεν πήρες κάποια συγκεκριμένη απάντηση
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι οτι δεν ακολουθούν ένα συγκεκριμένο μοτίβο. Δηλαδή την μια μέρα έχουν πολύ υγρό ενώ την επόμενη ελάχιστο.
Κοίταξα όλα τα πουλάκια και μόνο ένα εμφανίζει δύο μαύρες κηλίδες στην κοιλιά(έχω φωτο και θα ανεβάσω)
 
και είδα ότι υπάρχουν κοινά σημεία αλλά η διαφορά είναι ότι τα δικά μου τρώνε πάρα πολύ, είναι πάρα πολύ ζωηρά και κανένα μα κανένα δεν δείχνει κάποια δυσφορία.
Αυτό είναι πάρα πολύ καλό! 👍

Και εσύ όμως που πήγες αν θυμάμαι καλά δεν πήρες κάποια συγκεκριμένη απάντηση
Εγώ ήμουν σίγουρη ότι δεν έχουν κοκκίδια ή κάποιο μικρόβιο! 😉

Κοίταξα όλα τα πουλάκια και μόνο ένα εμφανίζει δύο μαύρες κηλίδες στην κοιλιά(έχω φωτο και θα ανεβάσω)
Ανέβασε τις κοιλιές όσων έβγαλες και ίσως δούμε κάτι που δεν είδες! Όσο πιο πολλά ζευγάρια μάτια, τότο το καλύτερο! 😉
 
Μαρίνα τους δίνεις μήπως αγγούρι; Γιατί τέτοιου είδους λαχανικά μπορεί να φέρουν διάρροια αυτή την εποχή και να αυξηθεί η ποσότητα υγρών στις κουτσουλιές. Περιμένουμε όπως και να έχει φώτο.
 
Μαρίνα τους δίνεις μήπως αγγούρι; Γιατί τέτοιου είδους λαχανικά μπορεί να φέρουν διάρροια αυτή την εποχή και να αυξηθεί η ποσότητα υγρών στις κουτσουλιές. Περιμένουμε όπως και να έχει φώτο.
Όντως τους είχα δώσει αγγούρι αλλά αυτό είναι τουλάχιστον δέκα μέρες και από τότε έχουν φάει άλλη τροφή

Αυτό είναι το καναρινάκι που έχει τα μαύρα στίγματα στην κοιλιά. Η φωτο είναι περίπου δέκα ημερών.
Από την Τρίτη τους πρόσθεσα και περίλα την οποία κυριολεκτικά τάραξαν και παραδόξως σήμερα που το κοίταξα πάλι τα στίγματα έχουν αρχίσει και υποχωρούν σιγά σιγά και η κοιλιά του δείχνει ένα ζωηρό ροζ χρώμα:)

και αυτές είναι οι κοτσιλιές τις προηγούμενες μέρες η ποσότητα των υγρών ήταν 3σιο
 

Συνημμένα

  • rsz_1p1180231.webp
    rsz_1p1180231.webp
    15 KB · Προβολές: 202
  • rsz_p1270196.webp
    rsz_p1270196.webp
    14 KB · Προβολές: 198
  • rsz_p1270197.webp
    rsz_p1270197.webp
    11,6 KB · Προβολές: 193
  • rsz_p1270198.webp
    rsz_p1270198.webp
    13,7 KB · Προβολές: 203
Το πουλί μάλλον έχει μεγαβακτήρια και ίσως θέλει αγωγή για μύκητες
 
Μαρίνα μου η καρίνα του δεν είναι πολύ έξω σωστά; Γιατί έτσι φαίνεται στη φώτο...
 
Μαρίνα μου η καρίνα του δεν είναι πολύ έξω σωστά; Γιατί έτσι φαίνεται στη φώτο...
ναι ήταν πολύ έξω και γι αυτό απορούσα απο την στιγμή που καταναλώνουν πάρα πολύ τροφή
απο την τρίτη που τους έχω βαλει και περίλα έχω δει κάποια βελτίωση στην κοιλιά του θα βγάλω και φωτό γιατί μπορεί να είναι και η ιδέα μου
 
Το πουλί μάλλον έχει μεγαβακτήρια και ίσως θέλει αγωγή για μύκητες
Πως θα μπορούσε να το μεθοδεύσει Μιχάλη ώστε να βεβαιωθεί ή αποκλείσει το ενδεχόμενο; Με εξέταση στις κουτσουλιές μόνο; Και αν έχει τι κάνει;
 
Πως θα μπορούσε να το μεθοδεύσει Μιχάλη ώστε να βεβαιωθεί ή αποκλείσει το ενδεχόμενο; Με εξέταση στις κουτσουλιές μόνο; Και αν έχει τι κάνει;
Μια πραγματική διάγνωση της νόσου είναι η στενή παρακολούθηση στο μικροσκόπιο των νωπών κοπράνων
Το pH ενός υγιούς καναρινιού στο στομάχι είναι μεταξύ 0,7 και 2,4, ενώ ένα καναρίνι με megabacterias αυξάνεται σε 7-7'3.Αυτό το εύρημα έχει προτείνει τη δυνατότητα οξινισμένου πόσιμο νερό (π.χ. με μηλόξυδο) για την καταπολέμηση της νόσου.
Η μόνη αποτελεσματική θεραπεία είναι η αμφοτερικίνη Β.
 
Μαρίνα μου, διάβασε την άποψη του Μιχάλη ακριβώς από πάνω από τις φωτογραφίες σου και δώσε βάση σ' ό,τι σου προτείνει.
Περαστικά από εμένα, δυστυχώς δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω προσωπικά.
 
Ηδη τους βάζω μηλόξιδο στο νερό
οι κοτσιλιές τους τώρα έχουν μικρότερη ποσότητα σε ούρα αλλά έχουν την όψη αραιωμένου ασβέστη😕 ξέρω οτι ακούγεται κάπως αλλά δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς
 
Καλησπέρα!
δεν μπορώ να διακρίνω κάποια αλλαγή γιατί δεν έχω πείρα. Στις φωτο που έστειλα παραπάνω δεν μου απάντησε κάποιος αν υπάρχει κάποια αλλαγή☹
δεν μπορώ να πω με σιγουριά γιατι όλα τα πουλιά είναι παρα πολύ ζωηρά, δεν φαίνεται κάποιο να μην τρώει η να κάθεται στον πάτο. Σήμερα τους πρόσθεσα σπόρους κία και γκρίτ. Έχω αφαιρέσει όλα τα λαχανικά και τα φρούτα και τους δίνω μανιτόβα, το μείγμα κια-περίλλα και γκρίτ. Από τον λογαριασμό που έκανα στο πετ μου έκανε δώρο ενα aidonine solution και μου είπε οτι εκτός απο το πύρωμα μπορώ να το προσθέσω στο νερό τους ως δυναμωτικό😵 αφου του εξήγησα τί πρόβλημα (μου πρότεινε φάρμακο για την διάρροια αλλά δεν το πήρα) έχω και σε τί κατάσταση ήταν τα πουλιά. Δεν το πρόσθεσα γιατί ήθελα να ρωτήσω τί να κάνω με αυτό; Τ ι λές να τους το δώσω;👎😎
 
οι κοτσιλιές τους τώρα έχουν μικρότερη ποσότητα σε ούρα αλλά έχουν την όψη αραιωμένου ασβέστη😕
Μαρίνα μου αν ανέβαζες φώτο των κουτσουλιών θα ήταν πιο εύκολο για όλους μας να σε βοηθήσουμε! Έχουν αλλάξει δλδ οι κουτσουλιές του από τις τελευταίες φώτο που μας έστειλες;
 
Μαρίνα μου αν ανέβαζες φώτο των κουτσουλιών θα ήταν πιο εύκολο για όλους μας να σε βοηθήσουμε! Έχουν αλλάξει δλδ οι κουτσουλιές του από τις τελευταίες φώτο που μας έστειλες;
Περίπου στα ίδια
έχουν περιοριστεί τα υγρά κάπως αλλά είναι πιο μικρές. Άλλες φαίνονται κανονικές και το θέμα είναι οτι δεν έχω χώρο ώστε να απομονώσω ένα ένα τα πουλάκια και να δω ποιο έχει το πρόβλημα... Που θα μου πάει κάτι θα σκεφτώ με το σατανικό μου μυαλό! 😛
φωτό θα βγάλω αύριο το πρωί!

Πάντως στις τρεις φωτογραφίες η κοιλιά είναι καλή και γενικότερη όλη η εικόνα του...
αυτό νομίζω και εγώ απλά ήθελα να το δεί και κάποιος άλλος για να σιγουρευτώ οτι δεν είναι ιδέα μου:)
 
Back
Top