Ασθένειες Γιατί έχουν πολλά ούρα στις κουτσουλιές τους τα καναρίνια μου;

Καλημέρα και καλό μας μήνα!:D:)😛
Η πρώτη φωτο θεωρώ οτι είναι φυσιολογική. Οι επόμενες δύο νομίζω οτι δείχνουν πρόβλημα. Έχουν εξαφανιστεί εντελώς τα υγρά αλλά παρόλο αυτά οι κοτσιλιές μου φαίνονται πολύ νερουλες και κατά κύριο λόγο αποτελούνται απο ενα λευκό μέρος
 

Συνημμένα

  • rsz_p2010198.webp
    rsz_p2010198.webp
    21,9 KB · Προβολές: 111
  • rsz_p2010199.webp
    rsz_p2010199.webp
    25,7 KB · Προβολές: 107
  • rsz_p2010197.webp
    rsz_p2010197.webp
    14,8 KB · Προβολές: 113
Εγώ αυτό που βλέπω είναι πως οι κουτσουλιές δεν έχουν σχήμα και αυτό δείχνει διάρροια.. Τώρα αυτές οι κουτσουλιές ποιανού είναι; 😛
 
Η διάρροια είναι σύμπτωμα πολλών ασθενειών, εάν καταστείλεις το σύμπτωμα δεν θα διορθώσεις και την ασθένεια. Εγώ την γνώμη μου την έχω πει
 
Το κακό είναι ότι η Μαρίνα εκεί που κατοικεί δεν διευκολύνεται να κάνει εξετάσεις κτλ. και καθώς η διάγνωση στα πουλιά είναι έτσι κι αλλιώς μια δύσκολη υπόθεση τι κάνει πρακτικά για να τα σώσει;
 
Γνώμη μου, εάν είναι αυτό που πιστεύω (το έχω γράψει παραπάνω) δύσκολα θα επανέλθουν, είναι μια μακροχρόνια ασθένεια μπορεί να ζήσουν με την ασθένεια 8 με 12 μήνες
 
Κάποιες φορές ναι, αλλά που θα την βρεις;
 
αν προκειται για συγκεκριμενο σκευασμα θα ψαξω να το βρω
καταλληλο γιατρο με γνωσεις και εργαστηριο-κτηνιατρείο που να κανει εξετασεις δεν μπορω να βρω
 
Τα έχω πει σε προηγούμενα μηνύματα

Το πουλί μάλλον έχει μεγαβακτήρια και ίσως θέλει αγωγή για μύκητες

Μια πραγματική διάγνωση της νόσου είναι η στενή παρακολούθηση στο μικροσκόπιο των νωπών κοπράνων
Το pH ενός υγιούς καναρινιού στο στομάχι είναι μεταξύ 0,7 και 2,4, ενώ ένα καναρίνι με megabacterias αυξάνεται σε 7-7'3.Αυτό το εύρημα έχει προτείνει τη δυνατότητα οξινισμένου πόσιμο νερό (π.χ. με μηλόξυδο) για την καταπολέμηση της νόσου.
Η μόνη αποτελεσματική θεραπεία είναι η αμφοτερικίνη Β.
Αυτή δεν υπάρχει στην Ελλάδα για πτηνά, μόνο για ανθρώπους
 
Tα κυρίως αντιμυκητιασικά φάρμακα διακρίνονται ανάλογα με τη χημική τους δομή σε: 1) Πολυένια (Aμφοτερικίνη B, Nυστατίνη), 2) Aζόλες (Kλοτριμαζόλη, Eκοναζόλη, Mικοναζόλη, Kετοκοναζόλη, Iτρακοναζόλη και Φλουκοναζόλη), 3) Συνθετικά αντιμυκητιασικά (5-Φθοριοκυτοσίνη).

Η Νυστατίνη νομίζω είναι σε χρήση και μπορεί να βρεθεί. Γενικότερα όμως πρόκειται για φάρμακα με παρενέργειες, μιας και οι μύκητες χρειάζονται μακροχρόνιες θεραπείες.
- Αν εξαιρέσει όμως κανείς την ασχημάτιστη κουτσουλιά τους, δεν φαίνονται πουλιά αδυνατισμένα ιδιαίτερα και με χρόνιο πρόβλημα στα έντερα. Πραγματικά περίεργη εικόνα.
 
Μαρίνα μου στην Κρήτη έχετε αρκετούς συλλόγους εκτροφέων. Μήπως θα ήταν εφικτό να έρθεις σε τηλεφωνική επαφή μαζί τους να σου συστήσουν κάποιο εργαστήριο, έστω στο Ηράκλειο; Ίσως μπορούσες να καταφέρεις να στείλεις δείγματα για να λειτουργήσεις με μεγαλύτερη ασφάλεια και να σου πουν και τα παιδιά εδώ πιο συγκεκριμένη θεραπεία.
 
Ο σύλλογος του Ηρακλείου ΠΟΚ στο φασεμπούκειον Bei Facebook anmelden | Facebook | Facebook

Υ. Γ Πέραν αυτού, εδώ είναι ευκαιρία να σημειώσουμε την μεγάλη ανάγκη για ακριβή γνωμάτευση.Αν η εντύπωση του Μιχάλη αληθεύει,Macrorhabdus ornithogaster, μια αγωγή με αντιβιωτικά του στύλ Baytril , είναι σε θέση να στείλει το πουλί "αδιάβαστο". Συνήθως οι αντιβιώσεις σκοτώνουν τα βακτήρια και αφήνουν τον μύκητα χωρίς ενόχληση να αναπτύσσεται άνετα.
 
Και το άλλο θέμα είναι πως (απ ότι κατάλαβα) δε ξέρει ποιανού είναι αυτή η κουτσουλιά, μιας και δεν έχει τη δυνατότητα να βάλει το καθένα σε ξεχωριστό κλουβί. Οπότε δε ξέρουμε καν ποιο ή ποια κάνει ή κάνουν αυτές τις ασχημάτιστες κουτσουλιές... ☹
 
Ούτως ή άλλως θεωρώ ότι εφόσον ζούνε στο ίδιο κλουβί θα πρέπει να πάρουν όλα το φάρμακο γιατί αποκλείεται να μην έχουν κολλήσει.
 
Tα κυρίως αντιμυκητιασικά φάρμακα διακρίνονται ανάλογα με τη χημική τους δομή σε: 1) Πολυένια (Aμφοτερικίνη B, Nυστατίνη), 2) Aζόλες (Kλοτριμαζόλη, Eκοναζόλη, Mικοναζόλη, Kετοκοναζόλη, Iτρακοναζόλη και Φλουκοναζόλη), 3) Συνθετικά αντιμυκητιασικά (5-Φθοριοκυτοσίνη).

Η Νυστατίνη νομίζω είναι σε χρήση και μπορεί να βρεθεί. Γενικότερα όμως πρόκειται για φάρμακα με παρενέργειες, μιας και οι μύκητες χρειάζονται μακροχρόνιες θεραπείες.
- Αν εξαιρέσει όμως κανείς την ασχημάτιστη κουτσουλιά τους, δεν φαίνονται πουλιά αδυνατισμένα ιδιαίτερα και με χρόνιο πρόβλημα στα έντερα. Πραγματικά περίεργη εικόνα.
Καθόλου! τρώνε πάρα μα πάρα πολύ ότι και να τους βάλω μπορεί αρχικά να ήταν διστακτικά αλλά τώρα μόλις βγάλω το χέρι μου πάνε και τσιμπάνε αμέσως. Έχει αρχίσει και στρώνει και το φτέρωμά τους

Μαρίνα μου στην Κρήτη έχετε αρκετούς συλλόγους εκτροφέων. Μήπως θα ήταν εφικτό να έρθεις σε τηλεφωνική επαφή μαζί τους να σου συστήσουν κάποιο εργαστήριο, έστω στο Ηράκλειο; Ίσως μπορούσες να καταφέρεις να στείλεις δείγματα για να λειτουργήσεις με μεγαλύτερη ασφάλεια και να σου πουν και τα παιδιά εδώ πιο συγκεκριμένη θεραπεία.
Όσο περίεργο και να ακουστεί λόγω έλλειψη πείρας δεν σκέφτηκα να ψάξω για συλλόγους. Θα το κοιτάξω μπας και βρω καμιά άκρη

Και το άλλο θέμα είναι πως (απ ότι κατάλαβα) δε ξέρει ποιανού είναι αυτή η κουτσουλιά, μιας και δεν έχει τη δυνατότητα να βάλει το καθένα σε ξεχωριστό κλουβί. Οπότε δε ξέρουμε καν ποιο ή ποια κάνει ή κάνουν αυτές τις ασχημάτιστες κουτσουλιές... ☹
Ακριβώς!

Ούτως ή άλλως θεωρώ ότι εφόσον ζούνε στο ίδιο κλουβί θα πρέπει να πάρουν όλα το φάρμακο γιατί αποκλείεται να μην έχουν κολλήσει.
Εννοείται οτι αν καταφέρω και έχω μια ακριβής γνωμάτευση όλα τα καναρίνια θα πάρουν την αγωγή
 
Back
Top