Ασθένειες Γιατί έχουν πολλά ούρα στις κουτσουλιές τους τα καναρίνια μου;

Ο σύλλογος του Ηρακλείου ΠΟΚ στο φασεμπούκειον Bei Facebook anmelden | Facebook | Facebook

Υ. Γ Πέραν αυτού, εδώ είναι ευκαιρία να σημειώσουμε την μεγάλη ανάγκη για ακριβή γνωμάτευση.Αν η εντύπωση του Μιχάλη αληθεύει,Macrorhabdus ornithogaster, μια αγωγή με αντιβιωτικά του στύλ Baytril , είναι σε θέση να στείλει το πουλί "αδιάβαστο". Συνήθως οι αντιβιώσεις σκοτώνουν τα βακτήρια και αφήνουν τον μύκητα χωρίς ενόχληση να αναπτύσσεται άνετα.
Έγινε η πρώτη επαφή με τους ΠΟΚ και αύριο θα μου έχουν πληροφορίες!
Ευχαριστώ πολύ κύριε Μάκη! Και φυσικά όλους σας που αφιερώσατε χρόνο για το πρόβλημά μου! Χίλια ευχαριστω!
 
Τα έχω πει σε προηγούμενα μηνύματα

Το πουλί μάλλον έχει μεγαβακτήρια και ίσως θέλει αγωγή για μύκητες

Μια πραγματική διάγνωση της νόσου είναι η στενή παρακολούθηση στο μικροσκόπιο των νωπών κοπράνων
Το pH ενός υγιούς καναρινιού στο στομάχι είναι μεταξύ 0,7 και 2,4, ενώ ένα καναρίνι με megabacterias αυξάνεται σε 7-7'3.Αυτό το εύρημα έχει προτείνει τη δυνατότητα οξινισμένου πόσιμο νερό (π.χ. με μηλόξυδο) για την καταπολέμηση της νόσου.
Η μόνη αποτελεσματική θεραπεία είναι η αμφοτερικίνη Β.
Αυτή δεν υπάρχει στην Ελλάδα για πτηνά, μόνο για ανθρώπους
Αφού δεν υπάρχει στην Ελλάδα θεραπεία τί να κάνει; Αγωγή για μύκητες και όπου βγάλει;
 
Χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη σε όλους!
μια χαρά είναι όλα τα πουλάκια! Γεννοβολούν αβέρτα! άπειρες οι κανάρες την πρώτη φορά και οι περισσότερες έκαναν τα αβγά στον πάτο ενώ υπήρχε φωλιά στο κλουβί. Τώρα έχουν κάτσει πάλι (η μία αμετακίνητη μέσα στο δοχείο της τροφής), το ξέρω οτι αρκετά αβγά θα είναι άσπορα απλά τις αφήνω να εξοικειωθούν με την όλη διαδικασία:)
οι κοτσιλιές τους έχουν στρώσει αρκετά και τρώνε κανονικά!
ελπίζω για το καλύτερο! :D
 
Σ' αυτό το συγκεκριμένο που συζητούσαμε εδώ έκανες κάποια θεραπεία; Το έβαλες σε αναπαραγωγή; Έχει βγάλει νεοσσούς;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Επειδη δεν ειχα χωρο δεν εβαλα εσκεμενα να ζευγαρωσουν καποια πουλια, οποτε αρκετα απο αυτα απλα κανουν ασπορα. Το συγκεκριμενο πουλακι οταν τραβηξα την φωτο ηταν μια μερα πριν τη γεννα. Ειχα γραψει και παραπανω πως ειχα κανει θεραπεια με vermizoo η οποια δεν ειχε κανενα αποτελεσμα, στην συνεχεια εβαλα μηλοξιδο το οποιο και αυτο σταματησα.
Πλεον τους εχω αφαιρεσει τα φρεσκα λαχανικα και προσθεσα σπορους υγειας στην διατροφη τους που περιεχει και γαιδουραγκαθο. Εχουν σταματησει τις υδαρες κοτσιλιες, διακρινεται σφικτο λευκο μερος και αυτο με την απειρια μου το θεωρω προοδο. Επισης εχει εξαφανιστει η καρινα και εχει ξεπριστει η κοιλια τους.
Αυτα τα ολιγα!
Συμβουλες δεκτες οπως παντα αλλα οχι προσωπικες αντιπαραθεσεις!
Σας Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον!:D:)👍
 
Back
Top