Γενικά Γιατί δεν αναπτύσσονται τελείως οι όρνιθες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Morisjim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Morisjim

PB New Member
Εγγραφή
23 Φεβ 2014
Μηνύματα
14
Καλησπέρα παιδιά.
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα από τότε που ήρθαν μικρά στο κοτέτσι μου από έναν πλανόδιο πέρσυ το καλοκαίρι μέχρι και σήμερα. Ολα τα μικρά που έχω βγάλει εγώ η τα έχω αγοράσει δεν αναπτύσσονται. Ακόμα και τα κρεατοπουλα που τα αγοράσαμε μαζί με μια κυρία εχθές τα έσφαξε και ήταν 2,5 κιλά το ένα και εμένα είναι ακόμη 700 γραμμάρια...
Μεγαλώνουν μέχρι τώρα μόνο τα παπάκια που τα έχω αε κλειστό κουτί με λάμπα και τα κλωσσοπουλα μιας κλώσσας που τα έχω και αυτά σε κλειστό κουτί μακριά από το κοτέτσι.
Τις τροφές τις έχω ψάξει πολύ καλά και παίρνω τις καλύτερες. Παρακαλώ βοηθήστε με!
 
Γεια σου μήπως είναι νανάκια τα δικά σου;
 
Όχι... Κάποια από αυτά μάλιστα ήταν μεγαλόσωμα... Και τα κρεατοπουλα;
 
Δεν θα είναι κρεατοπαραγωγης... κρεατοπαραγωγης είναι λίγες ράτσες όπως brahma και new jersey τα οποία σε 6 μήνες ενηλικιωνονται και φτάνουν τα αρσενικά 7 κιλά και τα θηλυκά 6... 2.5 κιλά κότα που έσφαξε η άλλη είναι μια μικρομεσαία κότα αν σκεφτείς ότι τα νανάκια είναι περίπου 1-1.5 κιλό
 
Τωρα διαβασα οτι τα πηρες απο πλανοδιο... κι εμενα προπερσι μου πουλησε ενας 2 χηνακια αλλα μεγαλωνοντας "εγιναν" παπακια. :D
 
Λέω μήπως από αυτά αρπαξα καμία αρρώστια και δεν αναπτύσσονται...
Του πλανόδιου τα έχω σφάξει ένα μήνα περίπου 1 κιλό το καθένα και τα 5 κοκκορια... Τα κρεατοπουλα είναι ακόμα μια σταλιά... Τι να πω;
 
οτι δεν σου δωσω απλα μεγαλες κοτες...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nbah
Οκ... Ευχαριστώ πολύ!
Ούτε όμως τα κρεατοπουλα;
 
τι ρατσα ειναι και τα λες κρεατοπουλα;
 
Λογικά καμία...
Ολα τα εκτροφεία εδώ τα αποκαλούν έτσι... Παίρνουν σε 2 μήνες 2 κιλα και...
 
αρα δν ειναι τιποτα... ειναι και μικρες κοτες, τζαμπα το ονομα 😛 απλα σε κοροιδεψε...
 
Της γειτόνισσας όμως πήρανε τα κιλά τους αγορασμένα την ίδια μέρα από τον ίδιο εκτροφέα... Μπορεί όμως να έγινε και έτσι.🙂
 
1 τυχαιο ειναι 2 οι κοτες τις γειτονισσες ειναι μικρες επισης...
 
Τρώει υγιεινά ο άνθρωπος άσε από ότι κατάλαβα τους παρέχει και καλές συνθήκες διαβίωσης που δυστυχώς λίγα κοτόπουλα έχουν τη τύχη να το βιώνουν..
 
Dourios οι συνθήκες διαβίωσης είναι πολύ καλές αφού ασχολούμαι πολύ με αυτό... Τα κοτόπουλα πάνε συχνά στον κτηνίατρο και γίνονται όλες οι προληπτικές θεραπείες..
Τώρα εμπλέκονται δύο διαφορετικές φιλοσοφίες ανθρώπων...

Ευχαριστώ πολύ για την ευχή σου!

Για το θέμα μας τώρα ο κτηνίατρος τα έλεγξε εχθές και δεν βρήκε κάτι... Μου είπε ότι κάποια παχαίνουν γρήγορα ενώ κάποια αλλά αργά ως κανονικές κότες. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!;-)
 
Back
Top