Ασθένειες Γιατί δεν κελαηδάει η καρδερίνα μου;

Κατάσταση
Κλειστό.

Akanthillis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
496
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα / καλησπέρα ο λόγος που κάνω αυτό το post είναι ότι με προβληματίζει το κάτωθι... Πριν 10 μήνες γεννήθηκε το καναρίνι μου και πριν από 8 η καρδερίνα μου το καναρίνι άργησε να ξεκινήσει κελάηδισμα αλλά τώρα είναι τούρμπο με το που τον ξεσκεπάζω το πρωί δίνει πόνο,από την άλλη η καρδερίνα από αβαφο πουλάκι ακόμα σαλιαριζε πολύ και στη συνέχεια κελαηδουσε πολύ έχει 1 μήνα που δεν βγάζει άχνα, τα πουλιά τα έχω δίπλα δίπλα αλλά δεν βλέπονται γιατί στα πλαϊνά των κλουβών τους αφήνω το ύφασμα που τα καλύπτω το βράδυ και η υπόλοιπη κλούβα είναι "γυμνή" τρώνε επώνυμες τροφές και τα δύο , δική μου αυγοτροφη μια φορά την εβδομάδα καθώς και φονιο,τσία,bella di notte,ραδικοσπορο,παπαρουνοσπορο,περιλα και κάποιους σπόρους ακόμα, επίσης τρώνε και μαρούλι άγριο,τσουκνίδα,ρόκα, πιπεριά κόκκινη,γλυστριδα και κατιφε,κάνουν 4 φορές την εβδομάδα μπάνιο και τα καθαρίζω ανά 3 μέρες χρησιμοποιώ χαρτί κουζίνας για υπόστρωμα.
Δεν ξέρω τι φταίει που έχει σταματήσει η καρδερίνα , θεωρώ πως δεν έχω κάνει κάτι λάθος εφόσον τα έχω μελετήσει και τα δύο είδη πουλιών υπερβολικά πολύ,υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου δώσει κάποια εξήγηση;
 
Βασίλη θύμισέ μας τι προέλευσης είναι η καρδερίνα. Ζουν μέσα στο σπίτι ή έξω τα πουλιά;
 
@Φοίβος από εκτροφέα ερασιτέχνη στην Τούμπα Θεσσαλονίκης ,έχει δαχτυλίδι μωβ με στοιχεία που επέλεξε ο εκτροφέας,τα έχω μέσα στο σπίτι και τα δυο
 
@Stavros το θέμα έχει ξανασυζητηθεί έχει αριθμό έτους γέννησης νούμερο δαχτυλιδιού αριθμό πουλιού και χώρα προέλευσης δεν ανήκει σε σύλλογο ο εκτροφέας το δαχτυλίδι είναι κλειστού τύπου πάντως,ο συγκεκριμένος έχει και κανάλι στο youtube.
 
το θέμα έχει ξανασυζητηθεί
Επομένως βρε Βασίλη, γνωρίζεις ότι δεν επιτρέπεται η χρήση του forum των ιθαγενών πουλιών για πτηνά που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις. Δεν υπάρχει λόγος να ανοίγουν θέματα όταν είναι γνωστό εκ των προτέρων ότι βάσει των κανόνων θα κλείσουν.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top