Αναπαραγωγή Γιατί δε ζευγαρώνουν το Lovebirds μου;

Από το δικό μου ζευγάρι κρίνωντας. Έχουν κοιμηθεί στον πάτο του κλουβιού μερικές φορές. Στις αρχές όταν τους έβαζα ένα παιχνίδι δεν το πλησίαζαν την πρώτη μέρα και προτιμούσαν να κοιμούνται κάτω. Σιγά σιγά το δοκίμαζαν όπως λες και μετά κοιμόντουσταν επάνω του. Και πάντα σφιχταγκαλιασμένα. Αλλά αυτό όταν ηρέμησαν και άρχισαν να με δέχονται. Τώρα αν καμιά φορά φωνάζουν και τους μιλησω έρχονται κοντά μου στο κλουβί και με μαλλώνουν🙄. Οι εκτροφείς πάντως κανονίζουν την αναπαραγωγή (αρχή αναπαραγωγής ή τελείωμα) με την φωλιά. Είναι ο μόνος τρόπος να τα εμποδίσεις να αναπαραχθούν. Άσε ένα παιχνίδι (μια κούνια για παράδειγμα που να τα χωράει και τα δύο) μόνιμα στο κλουβί να το συνηθίσουν και θα κοιμούνται εκεί. Φρόντισε μόνο να είναι γερό γιατί πέφτει πολύ μασούλημα. Μου έχουν διαλύσει πάνω από 5 κούνιες και μου έχουν ξεκρεμάσει μέχρι και παιχνίδια για μεγάλους παπαγάλους που μπαίνουν βιδωτά στο κλουβί.
 
loooooooool εμένα το ένα από τα δυο παπαγαλάκια (αυτό που νμζ ότι είναι και το θηλυκό) μασουλάει το ξύλο της φωλιάς από μεσα βασικά... Ευτυχώς τη κουνια δεν τη πείραξε ακόμη...
 
Θα την πειράξει σύντομα μη στεναχωριέσαι. Είναι πανέξυπνα. Για ένα διάστημα έπαιζε με τη γυναίκα μου. Είχε μάθει το κόλπο και μόλις την έβλεπε έριχνε κάτω την κούνια. Μετά περίμενε να πάει η γυναίκα μου να την ξαναβάλει και αν δεν πήγαινε καθόταν και την έκραζε. Όρεξη να έχεις να παίζεις μαζί τους. Όσο σε συνηθίζουν θα δεις. Επίσης έχουν και ένα κακό (τα δικά μου τουλάχιστον) προσπαθούν να είναι τα αφεντικά του σπιτιού. Πολλές φορές όταν μιλάω εγώ φωνάζει ώστε να μην ακούγομαι. Διάβασα στο internet ότι το κάνουν συνήθως για να γίνουν οι αρχηγοί στο κοπάδι (κάπως έτσι μας βλέπουν σαν το υπόλοιπο κοπάδι τους). Πάντως είναι τα πιο ενδιαφέροντα από όλα τα πουλιά που έχω.
 
αρα με συμβουλεύετε να τους βγάλω τη φωλιά και ας κοιμούνται στο πάτο του κλουβιου; Εκεί θα μεινουν και θα κοιμουνται γτ είναι εξυπνα ξέρουν ποσο πολύ τα αγαπώ και ότι δεν μπορώ να τα βλεπω εκει... Εχεχε
 
Θα την πειράξει σύντομα μη στεναχωριέσαι. Είναι πανέξυπνα. Για ένα διάστημα έπαιζε με τη γυναίκα μου. Είχε μάθει το κόλπο και μόλις την έβλεπε έριχνε κάτω την κούνια. Μετά περίμενε να πάει η γυναίκα μου να την ξαναβάλει και αν δεν πήγαινε καθόταν και την έκραζε. Όρεξη να έχεις να παίζεις μαζί τους. Όσο σε συνηθίζουν θα δεις. Επίσης έχουν και ένα κακό (τα δικά μου τουλάχιστον) προσπαθούν να είναι τα αφεντικά του σπιτιού. Πολλές φορές όταν μιλάω εγώ φωνάζει ώστε να μην ακούγομαι. Διάβασα στο internet ότι το κάνουν συνήθως για να γίνουν οι αρχηγοί στο κοπάδι (κάπως έτσι μας βλέπουν σαν το υπόλοιπο κοπάδι τους). Πάντως είναι τα πιο ενδιαφέροντα από όλα τα πουλιά που έχω.
😛οχιιι δεν θελω να καταντήσω κοπάδι των λαβμπερτς😛λολλλλ! Χεεεεεεεελπ! Λολ


καλά θα το δοκιμάσω και βλέπω
 
θωμααα αν εισαι σπιτι... Βγαλε καμια φοτο απο τα πουλια σου να τα δουμε και εμεις!
αλλιως... Παμε χαβαι!
 
  • Like
Αντιδράσεις: epo
θωμααα αν εισαι σπιτι... Βγαλε καμια φοτο απο τα πουλια σου να τα δουμε και εμεις!
αλλιως... Παμε χαβαι!

😛καλόο! Χεχεχεεεεεεεεεε!

να ρωτήσω κάτι αλλο που δεν ηξερα που να το ποστάρω...
στην αναγνώριση φύλου για τα λαβπερτσ με ροδακί προσωπο ισχύει το παρακάτω για τη στρογγυλή ουρά;

Tail feathers flare differently when birds meet. Females show
the tail feathers to be of the same length (straight across),
males hold the feathers slightly nipped (rounded).
 
epo ;p apo ekei to pira! hehhe
παντως είναι διαφορετικό το σχήμα της ουράς τουσ!
 
theodosia! post: 23894 είπε:
παντως όταν είχα 2Budgerigars αρσενικά επδ δεν ήταν ενηλικα δεν ήξερα αν ήταν ζευγάρι! τον αυγουστο όταν το ανακάλυψα αντάλαξα το ένα με ένα θηλυκό! Δεν είχαν ζευγαρώσει... Τσακώνονταν συνέχεια κτλλ... μετά από 5 μήνες είχαν ζευγαρώσει! Και το προσεχές Μάρτιο έκαναν τη πρώτη γέννα! Με 6 αυγά
Γεια σ Θεοδωσία. Εχω κ εγω ενα ζευγαρι Budgerigar κ σημερα τουσ εβαλα φωλια. Πρέπει να κανω κατι παραπανω για το ζευγαρωμα;βοηθησε με plz
 
Απο δική μου εμπειρία μιλώ πάντα.
Τα αρσενικά Lovebirds είναι συνήθως (πάντα σχεδόν) πιό μικρόσωμα απο τα θηλυκά.
Επίσης στέκονται πιό ψηλά και καμαρωτά στο ξυλάκι.
Τα πόδια τους είναι συνήθως πιό "κλειστά " , κοντά μεταξύ τους σε άνετη στάση.
Τα θηλυκά είναι πιό "βαρειά" και στην εμφάνιση και στην συμπεριφορά.
Φωνάζουν περισσότερο και πιό ενοχλητικά.
Η κοιλιά τους είναι πιό κοντά στο ξυλάκι όταν κάθονται σε ήρεμη στάση. και γενικά κάθονται πιό χαμηλά με τα πόδια πιό ανοιχτά.
 
Back
Top