Αναπαραγωγή Γιατί η θηλυκια φτιάχνει φωλιά στο δάπεδο του κλουβιου;

Στέλιος Β.

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2015
Μηνύματα
241
Πόλη
Σαλαμίνα
Καλησπέρα παιδιά
Έχω ένα ζευγάρι καναρίνια (ένα αρσενικό και ένα θηλυκό) και τα έχω σε δύο διαφορετικά κλουβια το ένα δίπλα στο άλλο. Στο κλουβί του θηλικου έχω βάλει και φωλιά και νήμα και η θηλυκια έχει φτιάξει την φωλιά της στο δάπεδο του κλουβιου και όχι στην έτοιμη φωλιά του εμπορίου... Πρέπει να κάνω κάτι;
 
Τα πτηνά είναι πολλές φορές που σε κάνουν να αναρωτιέσαι για τις προθέσεις τους...
Καμιά φορά γελάω. Γιατί ενώ έχουν μια δυο φωλιές αυτές προσπαθούν να την ετοιμάσουν στην αυγοθήκη.
Λοιπόν φίλε Στέλιο... Βάλε ακόμη μια... ίσως και δυο φωλιές κοντά στο σημείο που την ετοιμάζει... ακόμη και κάτω χαμηλά στον πάτο του κλουβιού...
Απλά αφού ξεκινήσει να τη φτιάχνει... Κάθε 5-6 ώρες λίγο λίγο να την ανεβάζεις... απ' εξω για να μην την ενοχλείς...
Και μια και θα έχεις χρόνο διάβασε ένα πρόσφατο άρθρο από έναν καταξιωμένο στις εκτροφές καναρινιών άνθρωπο που μιλάει για τις Κανάρες που απορρίπτουν την εξωτερική φωλιά | PetBirds
Και θα γελάσεις και θα ενημερωθείς...
Πάνω απ' όλα όμως... ας μας κρατάς ενήμερους για την εξέλιξη της δύσκολης κοπελιάς...
Έτσι για να αθροίσουμε τις τρέλες τους...
 
Έχω είδη βάλει μια φωλιά του εμπορίου κοντά στο σημείο αυτό που έχει φτιάξει την δικιά της, από χθες το απόγευμα που την κατασκευαζε, αλλά συνεχησε να φτιάχνει στο ίδιο σημείο
 
Έχω είδη βάλει μια φωλιά του εμπορίου κοντά στο σημείο αυτό που έχει φτιάξει την δικιά της, από χθες το απόγευμα που την κατασκευαζε, αλλά συνεχησε να φτιάχνει στο ίδιο σημείο
Να την βάλεις πάνω από το σημείο που ετοιμάζει τη φωλιά... άλλαξε και τύπο φωλιάς...
 
Πάνω από το σημείο που ετοιμάζει την φωλιά είναι η μία ταιστρα της...
Να την βγάλω και να βάλω εκεί την φωλιά;
Και όταν λέμε τύπο φωλιας εννοούμε εσωτερική - εξωτερική; 🙂
 
Πάνω από το σημείο που ετοιμάζει την φωλιά είναι η μία ταιστρα της...
Να την βγάλω και να βάλω εκεί την φωλιά;
Και όταν λέμε τύπο φωλιας εννοούμε εσωτερική - εξωτερική; :)
Ναι αν μπορείς... Θα είναι καλύτερα...
Χρησιμοποίησε εσωτερική.. ένα καλαθάκι...
 
Φίλε misalouris υπάρχει περίπτωση να επιδράσει αρνητικά η φωλιά αυτή (στο δάπεδο του κλουβιου) στην γέννα των καναρινιων μου;
 
Φίλε misalouris υπάρχει περίπτωση να επιδράσει αρνητικά η φωλιά αυτή (στο δάπεδο του κλουβιου) στην γέννα των καναρινιων μου;
Νομίζω πως όχι...
Σε λίγες μέρες που το ένστικτο θα πιέζει... Θα γίνει η κατάλληλη επιλογή από την κοπελιά για να φτιάξει τη φωλιά της και να βάλει μέσα τους γόνους της...
Επίσης από ένστικτο θα αναζητήσει το ψηλότερο δυνατό σημείο... και την ασφαλέστερη γι' αυτό εκδοχή.
Εσύ παρακολουθείς και επεμβαίνεις κατά περίπτωση.
Αν δεν κάνω λάθος... Προς το παρόν παίζει...
 
Φίλε misalouris υπάρχει περίπτωση να επιδράσει αρνητικά η φωλιά αυτή (στο δάπεδο του κλουβιου) στην γέννα των καναρινιων μου;
Αυτό που θα κάνεις είναι να την ανεβάζεις σιγά σιγά προς τα πάνω. Δεν ξέρω τι πιθανές επιπτώσεις μπορεί να έχει αν μείνει τελείως κάτω, εκτός φυσικά από το ότι θα βρωμίζει πανεύκολα και ότι είναι "ενάντια" στη φύση των πουλιών, τα οποία φτιάχνουν τις φωλιές τους σε ψηλά και ασφαλή σημεία.
 
Δεν νομίζω, εφόσον λες ότι έδειξε ιδιαίτερη προτίμηση στο συγκεκριμένο μέρος... Εσύ κάνε αυτό με τη φωλιά και μας ενημερώνεις!
 
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να χαλάσει την φωλιά της και να την φτιάξει αλλού;
Έχω αντιμετωπίσει πολλά τρελά... Δεν θα με παραξένευε τίποτε. Όπως διάβασες αν διάβασες στο ling που έβαλα... σε φίλο μου κανάρα γέννησε και μεγάλωσε τα μικρά της κάτω... Το ίδιο και η κόρη της την επόμενη χρονιά.
Απλά θα περιμένουμε και θα παρακολουθούμε... εσύ από κοντά κι εμείς από τις περιγραφές σου.
 
Έχω αντιμετωπίσει πολλά τρελά... Δεν θα με παραξένευε τίποτε. Όπως διάβασες αν διάβασες στο ling που έβαλα... σε φίλο μου κανάρα γέννησε και μεγάλωσε τα μικρά της κάτω... Το ίδιο και η κόρη της την επόμενη χρονιά.
Απλά θα περιμένουμε και θα παρακολουθούμε... εσύ από κοντά κι εμείς από τις περιγραφές σου.
Άρα
Στου εμπορίου, όπως προαναφέρθηκε πρέπει να την βάλεις εκεί που προσπαθεί να κάνει τώρα τη φωλιά.
Το έχω κάνει αυτό αλλά δεν δείχνει ενδιαφέρον η Κανάρα

Έχω αντιμετωπίσει πολλά τρελά... Δεν θα με παραξένευε τίποτε. Όπως διάβασες αν διάβασες στο ling που έβαλα... σε φίλο μου κανάρα γέννησε και μεγάλωσε τα μικρά της κάτω... Το ίδιο και η κόρη της την επόμενη χρονιά.
Απλά θα περιμένουμε και θα παρακολουθούμε... εσύ από κοντά κι εμείς από τις περιγραφές σου.
Άρα τώρα περιμένω παρακολουθοντας;
 
Να αρχίσει να τη δημιουργεί πρώτα. Αν θες μπορείς να δοκιμάσεις να μπει στο χώρο της αν δείχνουν ήρεμα μεταξύ τους.
 
Back
Top