Αναπαραγωγή Γιατί η θηλυκια φτιάχνει φωλιά στο δάπεδο του κλουβιου;

Έτσι πιστεύω πως την έχει τελειώσει αφού τελείωσε και όλο το νήμα...
Άρα ποτέ πρέπει να τα βάλω μαζί;
 
Άρα να συνοψίσω, αυτή τη στιγμή έχεις αρσενικό και θηλυκό χωριστά, το θηλυκό έχει ήδη φτιάξει τη φωλιά της κάπου και ενώ έχεις τοποθετήσει φωλιά εμπορίου εκείνη αδιαφορεί...

Νομίζω πως πρέπει να τα βάλεις μαζί, όσο για το τι θα γίνει με τη φωλιά που διάλεξε ο καιρός θα το δείξει. Περίμενε απάντηση και από κάποιον πιο έμπειρο πάντως! Και εγώ πρωτάρα είμαι!
 
Άρα να συνοψίσω, αυτή τη στιγμή έχεις αρσενικό και θηλυκό χωριστά, το θηλυκό έχει ήδη φτιάξει τη φωλιά της κάπου και ενώ έχεις τοποθετήσει φωλιά εμπορίου εκείνη αδιαφορεί...

Νομίζω πως πρέπει να τα βάλεις μαζί, όσο για το τι θα γίνει με τη φωλιά που διάλεξε ο καιρός θα το δείξει. Περίμενε απάντηση και από κάποιον πιο έμπειρο πάντως! Και εγώ πρωτάρα είμαι!
Ευχαριστώ πολύ πάντως 🙂
 
Τίποτα.. Μην ξεχνάς ότι όλοι μαθαίνουμε εδώ! Και είμαστε εδώ για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο!

Καλή επιτυχία με το ζευγαράκι σου!
 
Άρα να συνοψίσω, αυτή τη στιγμή έχεις αρσενικό και θηλυκό χωριστά, το θηλυκό έχει ήδη φτιάξει τη φωλιά της κάπου και ενώ έχεις τοποθετήσει φωλιά εμπορίου εκείνη αδιαφορεί...

Νομίζω πως πρέπει να τα βάλεις μαζί, όσο για το τι θα γίνει με τη φωλιά που διάλεξε ο καιρός θα το δείξει. Περίμενε απάντηση και από κάποιον πιο έμπειρο πάντως! Και εγώ πρωτάρα είμαι!
Μια χαρά τα είπες.. Καλύτερα δεν γίνεται. Να τα βάλει μαζί και να βάλει περισσότερο νήμα.
 
Το αρσενικό έχει περάσει από το στάδιο της προετοιμασίας και γενικά είναι πυρωμένο για να τα ενώσεις;
 
Συγγνώμη βρε παιδιά, να τα βάλει μαζί ενώ η θερμοκρασία το βράδυ πέφτει υπό του 10; Θεωρείται πως και να είναι το αρσενικό πυρωμένο (που αμφιβάλλω) και να κάνει αυγά και να βγουν, πιστεύετε θα επιβιώσουν με τέτοιο καιρό;

Εγώ λέω να μην τα ενώσεις ακόμα.. Αφού τα έχεις σε εξωτερικό χώρο περίμενε να ανοίξει ο καιρός! Πάρε το νήμα και βγάλε τη φωλιά από τη θηλυκιά, και δώστης χρόνο να πυρώσει γιατί ακόμα παίζει...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
πιστεύω πως είναι πυρωμενη η θηλυκια γιατί είναι κατάκόκκινη από κάτω
Όσο για την φωλιά του εμπορίου θα την βγάλω
 
Προσπάθησε όσο μπορείς να το καθυστερήσεις μέχρι να φύγει ο Φλεβάρης. Αν και γνώμη μου είναι να τα βάλεις. Πρέπει να βλέπουμε τι κάνουν και τα άγρια πουλιά στη φύση. Και απ ότι έχω παρατηρήσει κάτι σπουργίτια ζευγαρώνουν κανονικότατα.
 
Προσπάθησε όσο μπορείς να το καθυστερήσεις μέχρι να φύγει ο Φλεβάρης. Αν και γνώμη μου είναι να τα βάλεις. Πρέπει να βλέπουμε τι κάνουν και τα άγρια πουλιά στη φύση. Και απ ότι έχω παρατηρήσει κάτι σπουργίτια ζευγαρώνουν κανονικότατα.
Και εγώ έτσι πιστεύω, από την στιγμή που έχουν πυρρωσει και τα δύο...
Τώρα πότε θα είναι καλύτερα να τα βάλω μαζί;
 
Back
Top