Αναπαραγωγή Γιατί η θηλυκια φτιάχνει φωλιά στο δάπεδο του κλουβιου;

Άμεσα... κάνει κρύο βέβαια ακόμη... αλλά αυτά αποφάσισαν αλλιώς.
Άλλωστε σε δέκα μέρες έρχεται η Άνοιξη... Που θα πάει.. Θα ζεστάνει.
 
Βάλε τα σήμερα το βράδυ. Αν μπορείς φυσικά αλλιώς αύριο πρωί-πρωί και καλη επιτυχία.
 
Παρατήρησα ότι η Κανάρα έχει κάνει ένα αυγό εκτός της φωλιας, το οποίο έσπασε...
Σημαίνει κάτι αυτό;
 
Τι περισσότερο περιμένεις να πει... Το λέει καθαρά... Το φωνάζει μέρες τώρα..."Θέλω να γεννήσω τα αυγά μου"
Αν με άκουγες ίσως είχαμε γόνιμα αυγά.. Τώρα θα δείξει...
 
Μάλλον έχασες την πρώτη φάση. Τα αβγά πάνε για άσπορα. Απομάκρυνε ότι γεννήσει τις επόμενες μέρες τοποθέτησε πλαστικά και αστην να κλωσήσει για 7-9 μέρες μετά απομάκρυνε και τα πλαστικά χάλασε της τη φωλιά και ξανά από την αρχή νήμα για καινούργια αυτή τη φορά με τον αρσενικό μέσα.
 
Δηλαδή να μην βάλω τον αρσενικό τώρα;

Τι περισσότερο περιμένεις να πει... Το λέει καθαρά... Το φωνάζει μέρες τώρα..."Θέλω να γεννήσω τα αυγά μου"
Αν με άκουγες ίσως είχαμε γόνιμα αυγά.. Τώρα θα δείξει...
Πως μπορώ να καταλάβω πότε πρέπει να βάλω τα δύο καναρίνια μαζί;
 
Πως μπορώ να καταλάβω πότε πρέπει να βάλω τα δύο καναρίνια μαζί;
Όταν αρχίσει το θηλυκό και φτιάχνει τη φωλιά... χρειάζεται και τον αρσενικό... Τότε τον βάζουμε.η διαδρομή
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις δύο άρθρα...
Το ένα μιλά για τη διαδρομή Από το αυγό του καναρινιού μέχρι τον απογαλακτισμό των νεοσσών | PetBirds και το άλλο γενικά για την Αναπαραγωγή καναρινιών και Ζευγαρώστρες | PetBirds
Αν έχεις ερωτήσεις... εδώ είμαστε.
 
Εγώ νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο να βάλεις τον αρσενικό άμεσα. Μπορεί πράγματι η πρώτη γεννά να είναι άσπορη, αλλά ενδεχομένως να καταφέρεις να έχεις και κάποια αβγού λαϊκά ενσπορα.
Μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις...
 
Εγώ νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο να βάλεις τον αρσενικό άμεσα. Μπορεί πράγματι η πρώτη γεννά να είναι άσπορη, αλλά ενδεχομένως να καταφέρεις να έχεις και κάποια αβγού λαϊκά ενσπορα.
Μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις...
Όταν αρχίσει το θηλυκό και φτιάχνει τη φωλιά... χρειάζεται και τον αρσενικό... Τότε τον βάζουμε.η διαδρομή
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις δύο άρθρα...
Το ένα μιλά για τη διαδρομή Από το αυγό του καναρινιού μέχρι τον απογαλακτισμό των νεοσσών | PetBirds και το άλλο γενικά για την Αναπαραγωγή καναρινιών και Ζευγαρώστρες | PetBirds
Αν έχεις ερωτήσεις... εδώ είμαστε.
Άρα πρέπει να βάλω τον αρσενικό μαζί με την θηλυκια από αύριο;

Υπάρχει περίπτωση να βγουν και 'ενσπορα ' αυγά
 
Μικρή. Για να μην πω απίθανη.. αλλά υπάρχει. Ειδικά αν κάνει πέντε.
Δηλαδή αυτό που πρέπει να κάνω είναι να τα βάλω μαζί από αύριο ή να περιμένω να κάνει όλα τα αυγά η θηλυκια;
 
Ναι Στέλιο... Τα βάζεις μαζί και να ευχηθούμε να έχεις καλά αποτελέσματα... Εσύ σε μερικές μέρες να μας πεις τι απέγινε...
 
Ναι Στέλιο... Τα βάζεις μαζί και να ευχηθούμε να έχεις καλά αποτελέσματα... Εσύ σε μερικές μέρες να μας πεις τι απέγινε...
Τα βάζω από αύριο το πρωί...
Σε πόσες μέρες θα μπορώ να σας ενημερώσω και τι πρέπει να δω για να το κάνω αυτό;
 
Τα βάζω από αύριο το πρωί...
Σε πόσες μέρες θα μπορώ να σας ενημερώσω και τι πρέπει να δω για να το κάνω αυτό;
Στις 6-7 μέρες με ένα φακό... κάνε ωοσκόπηση...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Να τα αφήσεις ήσυχα... Δεν υπάρχουν πολλές επιλογές...
Κάνε μου και μια χάρη..
Διάβασε αν θέλεις αυτά που σου έβαλα στο πόστ 48.
Κουράζει τους αναγνώστες να αναμασάμε τα ίδια...
 
Εγώ θα ξαναπώ και να είναι ένσπορα και να βγουν μικρά, πιστεύετε ότι μ αυτό τον καιρό θα μπορέσουν να επιβιώσουν; Και το ότι τσιμπιούνται και τσακώνονται με παραπέμπει είτε σε λάθος γνωριμία ζευγαριού ή σε ανέτοιμο ζευγάρι..
Εγώ θεωρώ πως είναι καλύτερα τώρα που έκανε άσπορα γιατί θα καθυστερήσει.. Εγώ θα την άφηνα να γεννήσει τα αυγά της τα άσπορα, να τα κλωσήσει 10 μέρες, παράλληλα θα προετοίμαζα τον αρσενικό ώστε να πυρώσει, μετά θα την πέταγα τα αυγά, θα της ξαναέβαζα άδεια φωλιά και νήμα και όταν θα είναι η φωλιά μισοφτιαγμένη θα τα ένωνα. Και πλέον θα είχε μπει και Μάρτης...

Όπως και να έχει Στέλιο εύχομαι τα καλύτερα! Μη ξεχνάς κόκκαλο σουπιάς, τσόφλι αυγού, σουσάμι και υδατοδιαλυτό ασβέστιο για αποφυγή δυστοκίας!
 
Εγώ θα ξαναπώ και να είναι ένσπορα και να βγουν μικρά, πιστεύετε ότι μ αυτό τον καιρό θα μπορέσουν να επιβιώσουν; Και το ότι τσιμπιούνται και τσακώνονται με παραπέμπει είτε σε λάθος γνωριμία ζευγαριού ή σε ανέτοιμο ζευγάρι..
Εγώ θεωρώ πως είναι καλύτερα τώρα που έκανε άσπορα γιατί θα καθυστερήσει.. Εγώ θα την άφηνα να γεννήσει τα αυγά της τα άσπορα, να τα κλωσήσει 10 μέρες, παράλληλα θα προετοίμαζα τον αρσενικό ώστε να πυρώσει, μετά θα την πέταγα τα αυγά, θα της ξαναέβαζα άδεια φωλιά και νήμα και όταν θα είναι η φωλιά μισοφτιαγμένη θα τα ένωνα. Και πλέον θα είχε μπει και Μάρτης...

Όπως και να έχει Στέλιο εύχομαι τα καλύτερα! Μη ξεχνάς κόκκαλο σουπιάς, τσόφλι αυγού, σουσάμι και υδατοδιαλυτό ασβέστιο για αποφυγή δυστοκίας!
Και εγώ πιστεύω πως έτσι θα είναι καλύτερα...
Άρα αυτό που έχω να κάνω είναι να τα ξαναχωρισω και να περιμένω 10 μέρες αφού η θηλυκια κάνει το τελευταίο αυγό. Τότε θα της βγάλω τα αυγά, θα της χαλάσω την φωλιά και θα της βάλω νήμα και την πλαστική φωλιά. Μόλις δω ότι ξεκινήσει να την φτιάχνει βάζω και τον αρσενικό μαζί...
 
Και εγώ πιστεύω πως έτσι θα είναι καλύτερα...
Άρα αυτό που έχω να κάνω είναι να τα ξαναχωρισω και να περιμένω 10 μέρες αφού η θηλυκια κάνει το τελευταίο αυγό. Τότε θα της βγάλω τα αυγά, θα της χαλάσω την φωλιά και θα της βάλω νήμα και την πλαστική φωλιά. Μόλις δω ότι ξεκινήσει να την φτιάχνει βάζω και τον αρσενικό μαζί...
Ακριβώς! Αυτή τουλάχιστον είναι η δική μου άποψη! Απλά επειδή από ότι κατάλαβα τα ένωσες ξανά, για να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να πετάξεις τα αυγά και να είναι ένσπορα, πριν τα πετάξεις κάνε και μία ωοσκόπηση! 😉

Δες εδώ Στέλιο:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top