Ασθένειες Γιατί η κανάρα μου αυτοπουπουλιάζεται;

fotis δημουρ

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2015
Μηνύματα
122
Πόλη
Θήβα
Η καναρα μου αυτοξεπουπουλιαζετε γιατι;
Και τους χωριγω ενα φαρμακο που ειναι για το τονωτικο κελαιδιμα λεγετε aidonine ειναι καλο τος το χωριγισα σημερα
 
Δεν συμφωνώ με το να τους παρέχουμε φάρμακα έστω και αν τα φάρμακα αυτά είναι βιταμίνες. Εγώ δίνω μόνο μετά από θεραπείες με αντιβίωση. Πολλές φορές νομίζουμε ότι κάνουμε καλό αλλά τελικά κάνουμε κακό. Όλα αυτά τα φάρμακα πειράζουν το συκώτι των πουλιών μας. Γνώμη μου να το σταματήσεις και να δώσεις έμφαση στη σωστή διατροφή. Και τι σημαίνει σωστή διατροφή;
A. Το πολύτιμο αυγουλάκι που μας δίνουν οι κοτούλες, δίνεται με διαφορετική συχνότητα ανά εποχή..
Συχνότητα χορήγησης: Το κάθε πότε θα τη βάζουμε στα καναρίνια εξαρτάται από την κάθε εποχή.
  • Περίοδος ανάπαυσης - Χειμώνας (Οκτώβρη - Φλεβάρη): 1 φορά την εβδομάδα.
  • Προετοιμασία αναπαραγωγής (Μάρτη - Απρίλη): από 1 φορά την εβδομάδα αυξάνω τη συχνότητα μέχρι να φτάσω να τους τη δίνω καθημερινά μέχρι να ολοκληρωθεί η ωοτοκία.
  • Αναπαραγωγή: όταν έχουμε νεοσσούς θα ήταν καλύτερα να δίνουμε σκέτο βραστό αυγουλάκι καθημερινά στους γονείς να ταίζουν και αυτή την αυγοτροφή να τη δίνουμε από 10 ημερών και ημερισίως.
  • Πτερόρροια (Ιούλιος - Σεπτέμβριος): 3 φορές την εβδομάδα.
Οπότε την περίοδο αυτή (περίοδος ανάπαυσης) δίνουμε 1 φορά την εβδομάδα.. μετά από 6-7 ώρες το αποσύρεις απ το κλουβί γιατί γίνεται δηλητήριο.. Το καλοκαίρι με τη ζέστη ακόμα νωρίτερα!

Τώρα όσον αφορά τα λαχανικά, τα χόρτα και τα φρούτα τα πλένεις πολύ καλά και τα στεγνώνεις με χαρτί κουζίνας πριν τα βάλεις στο κλουβί. Όχι πάνω στα κάγκελα.. σε ταίστρες ή αυγοθήκες να τα βάζεις κι αυτά. Το μαρούλι είναι επικίνδυνο λόγω φυτοφαρμάκων.. Θα σου πρότεινα καλύτερα μπρόκολο, κουνουπίδι, σπανάκι (όχι σε περίοδο αναπαραγωγής), μήλο, γλυστρίδα, πιπεριά και άλλα που θα βρεις σ αυτή εδώ την λίστα: https://community.petbirds.gr/threads/Λαχανικά-και-φρούτα-που-μπορουμε-να-δίνουμε-στα-καναρινια-μας.15920/
Τα φρούτα τα δίνουμε με ρέγουλα εκτός του μήλου. Επίσης μπορείς να δίνεις και βότανα (χλωρά ή αποξηραμένα). Κάνουν πολύ καλό στο συκώτι τους!

Αν θες μπορείς στις περιόδους αναπαραγωγή και πτερόροια να προσθέτεις στη διατροφή τους και βλαστωμένους σπόρους που θα φτιάξεις εσύ! https://petbirds.gr/article/sprouted-seeds-birds/

Δε δίνουμε φάρμακα προληπτικά... Αν μια φορά τον μήνα δίνεις τσάι βοτάνων https://community.petbirds.gr/threa...πτική-και-θεραπευτική-χρήση-στα-πουλιά.19081/ , μηλόξυδο, σκορδόνερο https://community.petbirds.gr/threads/Σκορδόνερο-στα-πουλιά.266/ δεν υπάρχει καμία ανάγκη να δίνεις βιταμίνες.. Βιταμίνες τις δίνουμε μετά από αντιβιώσεις ή σε περιόδους που τις έχουν ανάγκη (αναπαραγωγή και πτερόροια).

Πάμε τώρα στο ξεπουπούλιασμα... Το μυαλό μου πάει σε δύο εκδοχές... ή εξωπαράσιτα ή είναι πυρωμένη και θέλει να κάνει φωλιά γι αυτό και ξεπουπουλιάζεται. Ξύνεται πολύ; Σε τι χώρο την έχεις; Πόσο είναι η Θερμοκρασία δωματίου και η διάρκεια ημερήσιου φωτισμού;
 
  1. Αν είναι στο ίδιο κλουβί να τα χωρίσεις αμέσως.
  2. Αν είναι σε ξεχωριστό να τα αφήσεις να ολοκληρώσουν αυτό που περνούν φροντίζοντας να εξαλείψεις τις παθολογικές καταστάσεις της πτερόρροιας. Καλού κακού να τα ψεκάσεις με το
    Chevi-tren - Chevita κι αφού πρώτα διαβάσεις το https://community.petbirds.gr/threads/Παθολογική-πτερόρροια-των-πτηνών.17665/
  3. Αν αυτά τα κόκκινα που βλέπω στο χαρτί είναι "βιταμίνες" που τις πουλάνε χύμα στα πετ... Να τις απομακρύνεις... Πιθανόν να είναι επιζήμιες για την υγεία τους.
 
Η πτερόρροια μπορεί να προκληθεί και από «λάθος» φωτισμό. Υπάρχει περίπτωση η απότομη αλλαγή της διάρκειας του φωτισμού (το ποσοστό μέρας και νύκτας στο εικοσιτετράωρο) να μπέρδεψε το πουλί και να νομίζει ότι είναι κατακαλόκαιρο.
 
Η πτερόρροια μπορεί να προκληθεί και από «λάθος» φωτισμό. Υπάρχει περίπτωση η απότομη αλλαγή της διάρκειας του φωτισμού (το ποσοστό μέρας και νύκτας στο εικοσιτετράωρο) να μπέρδεψε το πουλί και να νομίζει ότι είναι κατακαλόκαιρο.
Ασφαλώς και ναι...
Η ένταση του φωτισμού, η μεγάλη διάρκειά του και η αύξηση της θερμοκρασίας του χώρου σηματοδοτούν την έναρξη της πτερόρροιας στα πουλιά.
Το βιολογικό τους ρολόι πάνω σ' αυτά τα δεδομένα προγραμματίζει αυτή τη φάση της ζωής τους.
 
"Ευχαριστω πολυ" η καναρα μου ειναι ηπερπιρομενη και ο αρσενικος μου μπηκε σε πτερορια και μπορει να χασω την αναπαραγωγηκη περιοδο την ανοιξη, δεν θα ξανα ενημεροθω ποτε απο το forum σας
 
Η καναρα μου θα γεννησει ασπορα αυγα δεν θα ηταν προτημοτερο να ειναι ενσπορα τα αυγουλακια για σκεψου το
 
Η καναρα μου θα γεννησει ασπορα αυγα δεν θα ηταν προτημοτερο να ειναι ενσπορα τα αυγουλακια για σκεψου το
Καλα κρασια. Δε σου φταιει κανεις αν εσυ τα ειχες μαζι και πυρωσαν ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΕΠΟΧΗ και αν δεν περασαν σωστα πτερορροια. Σε ρωτησαν τα παιδια καποια πραγματα, και σου ειπαν να τα χωρισεις. Ξερεις γιατι; Γιατι τα πουλια σου αν ξεκινησουν τωρα θα ΓΕΝΝΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ και πιθανον θα πεθανουν. Για σκεψου το εσυ τωρα.
 
"Ευχαριστω πολυ" η καναρα μου ειναι ηπερπιρομενη και ο αρσενικος μου μπηκε σε πτερορια και μπορει να χασω την αναπαραγωγηκη περιοδο την ανοιξη, δεν θα ξανα ενημεροθω ποτε απο το forum σας
Ρώτησες κάτι και τα παιδιά σου απάντησαν αρχικά. Τώρα αν είναι υπερπυρωμένα τα πουλιά σου δεν καταλαβαίνω γιατί κατηγορείς το forum και τα παιδιά γενικότερα. Κοίτα να κάνεις την αυτοκριτική σου καλύτερα γιατί το να μπαίνεις και να δημιουργείς λανθασμένες εντυπώσεις δεν είναι τίμιο.
 
Για κάτσε βρε Φώτη, διάβασε το θέμα σου, που θύμωσες κιόλας. Έχεις γράψει δυο γραμμές όλες κι όλες. Κάθονται τα παιδιά και σου γράφουν κατεβατά για να ενημερωθείς. Βάζεις μια φωτογραφία γεμάτη πούπουλα και είχες την απαίτηση να σου πουν να προχωρήσεις σε γέννα μ' αυτά τα πουλιά;
Μόνο κατ' οίκον σεμινάρια δεν σου έκαναν. Μην είμαστε και αχάριστοι. Ο ίδιος βαρέθηκες να γράψεις δυο πράγματα παραπάνω, άφησες τα πουλιά να ταλαιπωρούνται με πτερόρροια Δεκέμβρη μήνα και σου φταίει το φόρουμ;
Α να σκεφτόμαστε πριν πούμε τα λογάκια μας. Κοίτα την υγεία των πουλιών που θέλετε γέννες με άρρωστα πουλιά.
 
"Ευχαριστω πολυ" η καναρα μου ειναι ηπερπιρομενη και ο αρσενικος μου μπηκε σε πτερορια και μπορει να χασω την αναπαραγωγηκη περιοδο την ανοιξη, δεν θα ξανα ενημεροθω ποτε απο το forum σας
Τα έχεις σε εσωτερικό χώρο αν ναι εκεί είναι η αιτία... Τώρα ότι θες πίστευε! Τα παιδιά σε πληροφόρησαν ολόσωστα και εσύ κρίνεις να απομακρυνθείς απο το φορουμ... Εγώ τα καημένα τα πουλάκια μόνο λυπάμαι! Εσύ μπορείς να κάνεις ότι θέλεις!
 
Εγώ τα καημένα τα πουλάκια μόνο λυπάμαι! Εσύ μπορείς να κάνεις ότι θέλεις!
και γω αυτά σκέφτομαι..φίλε Γιάννη! Πόσο δίκιο έχεις τελικά!

Φώτη..όλοι μα όλοι οι φίλοι όχι απλά ασχολήθηκαν μαζί σου αλλά κάποιοι μάλιστα έφτασαν σε σημείο να γράψουν ακόμη και ολόκληρη έκθεση! Το λιγότερο που θα έπρεπε να κάνεις σε όλη αυτή την προσπάθεια των παιδιών να σε στηρίξουν, να σε βοηθήσουν, να σου δείξουν τη σωστή οδό.. Είναι να έγραφες απλά ένα ''ευχαριστώ'', έτσι ξερό και στεγνό, και αν δεν θές ή δεν σε κάλυψαν αυτά που διάβασες,τότε μην ξαναμπείς στο forum! Για σένα μπορεί να είναι απλά ''χάσιμο χρόνου σε ένα forum''. Για όλους εμάς τους υπόλοιπους όμως είναι κάτι πολύ παραπάνω: είναι μια πολύ καλή και δεμένη παρέα που πιστεύει στο ''αγαπάτε και βοηθάτε αλλήλους'', είναι μια οικογένεια!

όχι όμως και να μας τα χώσεις!

τέλος πάντων.. καλή συνέχεια..
 
Λοιπον ο ανθρωπος που με συμβουλευει ςδω στην πολη μου αλλα μου λεει αμα κανω λαθως τοτε συγγνώμη

Δεν ξερω σκευτομε πιον να πιστεψω και πιον οχι


Τελικα αποφασισα να αφησω την φυση να κανει την δουλεια της και να μην ανακατευτω καθολου στο τι κανουν τα καναρινακια μου... Ειναι σωστο αυτο;
 
Και συγνωμη για αυτα που σασ ειπα νομιζα οτι ο ανθρωπος που με συμβολευει ειχε δικιο αλλα αποδικνιετε το αντιθετο και παλι συγνομη**!
 
Όχι Φίλε Φώτη, κατά τη γνώμη μου δεν είναι σωστό κι αυτό γιατί ο μόνος τρόπος να αφήσεις τη φύση να κάνει τη δουλειά της είναι να ανοίξεις το κλουβί και να τα απελευθερώσεις...Από τη στιγμή που επεμβαίνουμε στη διατροφή, τον φωτισμό, τις ώρες που κοιμούνται και όλα τα λοιπά είμαστε υπεύθυνοι εμείς κι όχι η φύση.Φιλικά θα σου πρότεινα να ακούσεις τα μέλη, έχουν μεγάλη εμπειρία!
 
Πρέπει να φροντίσεις την διατροφή τους, να είναι πλούσια με συσκευασμένους σπόρους, αυγό, χορταρικά, σουπιοκόκκαλο, ωμό σουσάμι, τσόφλια βρασμένων αυγών κοπανισμένα στο γουδί.
Να ενισχύσεις τον οργανισμό τους, να τους βάζεις που και που ξηρή ή και χλωρή ρίγανη.
Διάβασε το άρθρο
https://community.petbirds.gr/threads/Διατροφή-σποροφάγων-πουλιών.910/
Ό,τι χρειάζεσαι να ρωτάς και όλα θα πάνε καλά την άνοιξη που θα είναι η ώρα τους εφόσον είναι γερά και δυνατά.
 
...
Τελικα αποφασισα να αφησω την φυση να κανει την δουλεια της και να μην ανακατευτω καθολου στο τι κανουν τα καναρινακια μου... Ειναι σωστο αυτο;

Καλό είναι να αφήνουμε τη φύση μακριά απο τα καμώματά μας. Και να μην την θυμόμαστε μόνο όταν τα κάνουμε μπάχαλο. Η φύση απέχει απο τα καναρίνια 500 χρόνια. Άκου αν θέλεις τι σου λένε εδώ άνθρωποι με τεράστια εμπειρία στην εκτροφή. Αν πάλι θες να ακούς άλλους είναι σαφέστατα αναφαίρετο δικαιωμά σου, όπως και το να μην ξαναενημερωθείς ποτέ απο το φόρουμ εδώ όπως έγραψες και διέγραψες.
 
Back
Top