Ασθένειες Γιατί η κανάρα μου αυτοπουπουλιάζεται;

Και να ο νεος μου αρσενικος πηραζει που βλεπει τον αλον αρσενικο μου

20151210_183220.webp
 
Να φανταστω καραντινα ουτε λογος..

Μου επιτρεπεις να σε ρωτησω, για ποιο λογο ρωτας και κανεις οτι θελεις στο τελος; Ειναι πολυ εξαντλητικο να σε συμβουλευουν και να κανεις του κεφαλιου σου. Για ποιο λογο πηρες αρσενικο;
 
Οι κουτσουλιές με την απίστευτη υγρασία πόσων ημερών - ωρών είναι;
 
Απλος ηθελα ενα νεο πουλακι χωρις ιδιετερο λογο κι αμεσως αρχισε το τραγουδι
 
Απλος ηθελα ενα νεο πουλακι χωρις ιδιετερο λογο κι αμεσως αρχισε το τραγουδι
Αλλα αντι αλλων τοτε. Κανε μια παρουσιαση σε νεο θεμα, τι δουλεια εχει το νεο τραγουδιαρικο καναρινι στο θεμα "η καναρα αυτοπουπουλιαζεται";

Μονο το νου σου, επειδη βλεπονται ηδη οπως λες, αν πεθανει το ενα θα πεθανει κ το αλλο αν καποιο απο τα δυο ειναι αρρωστο. Επισης αν τυχον σου περασει απο το μυαλο να τα φτιαξει η ξεπουπουλιαρα με τον τραγουδιστη, ουδεμια ευθυνη φερουμε, λυπαμαι.
 
Δεν καταλαβα κατι ρι ενωεις μετα το μονο το...
Τα πουλακια μου ειναι ηγιεστατα τα πηγα σε ηδικο κτηνιατρο
 
Δεν καταλαβα κατι ρι ενωεις μετα το μονο το...
Δεν ειπες οτι βλεπονται τα αρσενικα; Οταν φερνουμε νεο πουλακι στο σπιτ το κραταμε καμια 40αρια μερες πολυ μακρυα απο τα δικα μας, γιατι αν ειναι αυτο αρρωστο κολλαει τα δικα μας, ή αν ειναι τα δικα μας αρρωστα κολλανε αυτο. Μεχρι να προσαρμοστει τα εχεις μακρυα.

Τωρα, εσυ ειπες οτξ ηδη βλεπονται, αρα να σαι ετοιμος για ολα. Και αν βαλεις με το μυαλο σου να τον κανεις ζευγαρι τον καινουργιο με την καναρα σου... ειναι δικη σου επιλογη. Το λεω για να φυλαω τα ρουχα μου.
 
Λοιπον τα αρσενικα ου τορα ακουνε μονο το ενα το αλλο τιποτα αλλο δεν γινετε να μαλοσουν και τον καινουριο θα τον κανω ζευγαρη με την θηλικια
 
Λοιπον τα αρσενικα ου τορα ακουνε μονο το ενα το αλλο τιποτα αλλο δεν γινετε να μαλοσουν και τον καινουριο θα τον κανω ζευγαρη με την θηλικια
:) Τι ελεγα...

Καλη τυχη!
 
Και να ο νεος μου αρσενικος πηραζει που βλεπει τον αλον αρσενικο μου

View attachment 37279
Το συγκεκριμένο πουλί είναι εμφανώς ΑΡΡΩΣΤΟ. Ούτε ουρά έχει και οι κουτσουλιές του όπως είπε η Μαρία είναι χάλια. Πες στον ειδικό κτηνίατρο/πετ σοπα να μάθει 5 πράγματα για τη δουλειά που κάνει. Και εσύ να μην ακούς όποιον να ναι! Ζωάκια έχεις όχι μηχανήματα...

Τα καημένα τα καναρινάκια που έχουν πέσει στα χέρια σου... Τώρα πρόσθεσες κι άλλο άμοιρο καναρινάκι... Να σου πω τι θα γίνει Φώτη; Δε θα καταφέρεις να βγάλεις ούτε ένα νεοσσό, τα καναρίνια σου θα αρρωστήσουν (αν δεν είναι ήδη άρρωστα) και θα τα χάσεις ένα - ένα. Και μετά θα παίρνεις κι άλλα και θα προσπαθείς να τα ζευγαρώσεις χωρίς αποτέλεσμα γιατί δεν έχεις καν τις βασικές γνώσεις.. Δε ξέρεις καν πως να φροντίζεις τα καναρίνια που έχεις ήδη... λυπάμαι που στα λέω αυτά αλλά είναι η αλήθεια... Σου είπα τι πρέπει να κάνεις και αντί αυτού πήγες και πήρες κι άλλο καναρίνι "πυρωμένο" (που αυτό μόνο πυρωμένο δεν είναι!). Το μόνο που σε δικαιολογώ είναι η ηλικία σου.. είσαι όντως 12;
 
Το νεο καναρινι μου δεν ειναι πηρομενο...
Κι επηδη δεν εχει ουρα τι παει να πει
Οι καυτσουλιες δεν ηταν εστι εκανε μπανιο η καναρα μου και σημερα θα αλλαξω εφημεριδα δεν νομιζω να ειναι αρροστο κι αμα ειναι πητε μου το γιατι
 
Οι καυτσουλιες δεν ηταν εστι εκανε μπανιο η καναρα μου και σημερα θα αλλαξω εφημεριδα
Συγγνώμη Φώτη μας έχεις για τόσο ηλίθιους; Έχω καναρίνια 8 χρόνια και μπορώ να ξεχωρίσω πότε τα νερά κάτω είναι μπάνιου ή από την κουτσουλιά. Και αυτά τα υγρά κάτω είναι κουτσουλιά. Και δεν είναι φυσιολογική.

αρροστο κι αμα ειναι πητε μου το γιατι
Ναι είναι άρρωστο, αλλά δεν μπορούμε από μια φώτο να καταλάβουμε τι έχει.

Το νεο καναρινι μου δεν ειναι πηρομενο...
Κι επηδη δεν εχει ουρα τι παει να πει
Το νέο καναρίνι σου έχει είναι παραμελημένο. Όλα τα υγιή καναρίνια έχουν ουρά...
 
Πηρα τηλ τον εκτροφεα κι μου ηπε πω εσπασε την ουριτσα του με μια αποτομη κηνηση στα κλαρακια κι ηγρες κουτσουλιες ειναι επειδη δεν εχει συνηθισει στο νεο περιβαλλον ετσι μου ειπε
 
Back
Top