Ασθένειες Γιατί η κανάρα μου αυτοπουπουλιάζεται;

Συγγνώμη Φώτη μας έχεις για τόσο ηλίθιους; Έχω καναρίνια 8 χρόνια και μπορώ να ξεχωρίσω πότε τα νερά κάτω είναι μπάνιου ή από την κουτσουλιά. Και αυτά τα υγρά κάτω είναι κουτσουλιά. Και δεν είναι φυσιολογική.
θα μπορούσαν να βράχηκαν απο το μπάνιο (έχω δεί να γίνεται κάπως έτσι απο το νερό)
Αλλά... αυτό παλι;!?!?
εκανε μπανιο η καναρα μου
Να φανταστώ τα έβαλες να ζευγαρώσουν !?!;! (υποτίθεται...)
 
Ρπισεις μου εκανε δωρο ενα λουγαρο τι ειναι αυτο; Οχι δεν τα εβαλα να ζευγαρωσουν

20151210_212414.webp
 
Τελικά Φώτη πήρες άλλο πουλί που είναι κι αυτό σε χάλι μαύρο και το έβαλες κατευθείαν με την κανάρα για την οποία μιλάμε 3 σελίδες τώρα.
Αυτά δεν είναι σωστά πράγματα.
Αν θέλεις να φερθείς σωστά στα πουλάκια, πρώτον διάβασε τα αναρίθμητα άρθρα που υπάρχουν στο φόρουμ και μετά ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε όσο ξέρουμε.
Αλλά αυτά που κάνεις είναι κακοποίηση ζώων. Μπορεί να είσαι μικρός και να μην το θέλεις αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι αυτό κάνεις. Τα κακομεταχειρίζεσαι.
Αν αποφασίσεις να κάνεις το σωστό, τότε μόνο να ζητάς βοήθεια.
Τα λούγαρα είναι άγρια πουλιά πιασμένα από την φύση και απαγορεύονται στο φόρουμ οι συζητήσεις για αιχμαλωτισμένα πουλιά.
 
Καθε πουλακι το εχω σε ξεχωριστό κλουβι και το λουγαρο θα το γυρισω πισω δεν θελω να εχω πουλια που τους στερω την ελειθερια τους
 
  • Like
Αντιδράσεις: jim23
Καθε πουλακι το εχω σε ξεχωριστό κλουβι
Και πως βρέθηκαν τα νερά του μπάνιου της κανάρας στο άλλο κλουβί του νεοφερμένου; Γενικά μας κοροϊδεύεις έτσι;

Τελικά Φώτη πήρες άλλο πουλί που είναι κι αυτό σε χάλι μαύρο και το έβαλες κατευθείαν με την κανάρα για την οποία μιλάμε 3 σελίδες τώρα.
Αυτά δεν είναι σωστά πράγματα.
Αν θέλεις να φερθείς σωστά στα πουλάκια, πρώτον διάβασε τα αναρίθμητα άρθρα που υπάρχουν στο φόρουμ και μετά ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε όσο ξέρουμε.
Αλλά αυτά που κάνεις είναι κακοποίηση ζώων. Μπορεί να είσαι μικρός και να μην το θέλεις αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι αυτό κάνεις. Τα κακομεταχειρίζεσαι.
Αν αποφασίσεις να κάνεις το σωστό, τότε μόνο να ζητάς βοήθεια.
Τα λούγαρα είναι άγρια πουλιά πιασμένα από την φύση και απαγορεύονται στο φόρουμ οι συζητήσεις για αιχμαλωτισμένα πουλιά.
Μετά από αυτό δεν έχω να πω κάτι άλλο. Αυτό τα λέει όλα!
 
Τους αλαξα κλουβια γιατι της καναρας ηταν πιο ευριχορο κι σαν καινουριος εχει προτερεοτητα... Δεν εχω σκοπο να σας λεω ψεματα
 
Οχι καμια. Ο εκτροφεας μου εγκειηθηκε οτι ολα τα καναρινια μου ειναι ηγιεστατα!**
 
Φώτη Εγώ δεν έχω την εμπειρία των παιδιών για να σχηματισω δική άποψη για το θέμα αλλά θα ήταν φρονιμοτερο πιστεύω να ακολουθούμε κατά γραμμα τις οδηγίες τους.8 χρόνια εκτρέφουν τα παιδιά(απο ότι διάβασα κάπου)!

Φώτη Εγώ δεν έχω την εμπειρία των παιδιών για να σχηματισω δική άποψη για το θέμα αλλά θα ήταν φρονιμοτερο πιστεύω να ακολουθούμε κατά γραμμα τις οδηγίες τους.8 χρόνια εκτρέφουν τα παιδιά(απο ότι διάβασα κάπου)!
Εξάλλου όλα για το καλό των δικών σου πουλιών το κάνουν.
 
Λυπάμαι που με αναγκάζεις να στο πω κατάμουτρα αλλά είσαι πολύ ανώριμος ηλικιακά και παράλληλα ανενημέρωτος για να ασχοληθείς με γέννες κι εκτροφή. Προς το παρόν ασχολήσου αποκλειστικά με το να μάθεις να φροντίζεις σωστά τα πουλιά που έχεις γιατί οι ενέργειές σου φανερώνουν τη μεγάλη σου άγνοια και βάζεις τις ζωές τους σε κίνδυνο.
 
Εχετε δικιο αλλα δεν ειμε μονος μου συνεργαζομε κι με εναν φυλο μου που ειναι εμπηρος στης γεννες και την καλη διατηρηση αλλα θα λιπει 2 βδομαδες κι ετσι τα εχω μονος μου τωρα
 
Εχετε δικιο αλλα δεν ειμε μονος μου συνεργαζομε κι με εναν φυλο μου που ειναι εμπηρος στης γεννες και την καλη διατηρηση αλλα θα λιπει 2 βδομαδες κι ετσι τα εχω μονος μου τωρα

Κολοκύθια εμπειρία Φώτη έχει και ο φίλος σου. Θα σε είχε καλύτερα δασκαλεμένο αν ήξερε κι αυτός που είναι η ουρά και που το κεφάλι. Αν αγαπάς κι εσύ κι ο φίλος σου κι ο αλλος ο φίλος σου κι όλοι οι φανταστικοί σου φίλοι τα πουλιά αφήστε τα στην ησυχία τους. Είναι Δεκέμβριος κι είναι περίοδος ξεκούρασης για τα πουλιά. Πήρες όλες τις κατάλληλες απαντήσεις στο ερώτημά σου απο νωρίς κι εδώ κι αρκετές σελίδες παίζεις με τα νεύρα μας. Η κατάληξη σου προβλέπω να είναι το κλείδωμα του θέματος σου.
 
Πηρα τηλ τον εκτροφεα κι μου ηπε πω εσπασε την ουριτσα του με μια αποτομη κηνηση στα κλαρακια κι ηγρες κουτσουλιες ειναι επειδη δεν εχει συνηθισει στο νεο περιβαλλον ετσι μου ειπε
Να του πεις σε παρακαλώ, να γραφτεί στο petbirds και να μας βοηθήσει να μάθουμε κι εμείς που δεν ξέρουμε.
Ταυτόχρονα θα έχει κι αυτός τη δυνατότητα να μάθει όσα δεν ξέρει... ή να θυμηθεί όσα ξέχασε.
 
Back
Top