Ασθένειες Γιατί λείπουν φτερά από το κεφάλι της κανάρας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ξερετε από τι μπορει να εγινε ετσι το κεφαλι της ματζι μου; Καποιος φιλος μου ειπε οτι ειναι απο τις πολλες γεννες της περυσι μιας και την ξεχασα και συνεχισε να γεννα ανεξελενκτη! Η οποια βοηθεια-πληροφορια ειναι χρησιμη!
rsz_31337926_165798817588342_8565191173738594304_n.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα.
Πρώτον δεν υπάρχει κάποια φωτογραφία να δούμε.
Δεύτερον, πως γίνεται να την ξέχασες και να γεννούσε ανεξέλεγκτα;
Σημαίνει ότι δεν είχε και την κατάλληλη διατροφή και προσοχή.
 
Δεύτερον, πως γίνεται να την ξέχασες και να γεννούσε ανεξέλεγκτα;
Σημαίνει ότι δεν είχε και την κατάλληλη διατροφή και προσοχή.
Την ξεχασα λογω του οτι ειχα φυγει κατασκηνωση και λεω αφου εκανε 2 ασπορες γεννες και της τα εβγαλα τα αυγα δεν θα κανει αλλα και τελικα μετα απο 22 μερες ειχε αλλα 12!
 
Την ξεχασα λογω του οτι ειχα φυγει κατασκηνωση και λεω αφου εκανε 2 ασπορες γεννες και της τα εβγαλα τα αυγα δεν θα κανει αλλα και τελικα μετα απο 22 μερες ειχε αλλα 12!

Ήταν μαζί με αρσενικό; Είχε φωλιά μέσα στο κλουβί;
Εννοείται και έχει ταλαιπωρηθεί και ελπίζω να μην σκεφτείς να την βάλεις για αναπαραγωγή φέτος.

Πάντως μπορεί να πρόκειται για ψείρες..

Διάβασε όμως και αυτό το άρθρο που μιλάει για την παθολογική πτερρόρια, μέχρι να έρθουν οι πιο έμπειροι του φόρουμ μας https://community.petbirds.gr/threads/Παθολογική-πτερόρροια-των-πτηνών.17665/
 
Μπράβο σου που άνοιξες το θέμα. Εγώ πιστεύω ότι μπορεί να είναι από μια απλή αβιταμίνωση μέχρι και κάποια ασθένεια. Σίγουρα θα πρέπει να μας δώσεις παραπάνω πληροφορίες. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε φάση αναπαραγωγής; Εάν ναι, πρέπει να την χωρίσεις. Εγώ αυτό θα έκανα. Η συμπεριφορά της πως είναι; Εμφανίζει σημάδια σαν να ασθενεί; Τρώει, πίνει κανονικά; Οι κουτσουλιές της είναι φυσιολογικές; Επίσης την έχεις κοιτάξει καθόλου από κάτω; Πως είναι η κοιλιά και το στέρνο της;
 
Τρώει κανονικά και απ όλα. Ναι βρίσκεται σε αναπαραγωγική φάση. Γιατί να την χωρίσω; Πώς πρέπει να είναι οι φυσιολογικές κουτσουλιες; Δεν μπορώ καταλάβω γτ μια είναι φουσκωμενη και μετά μια χαρά. Όσον αφορά τώρα το αν την έχω κοιτάξει από κάτω δεν μπορώ να καταλάβω και δεν ξέρω κι ολας
 
Εγώ πιστεύω ότι μπορεί να είναι από μια απλή αβιταμίνωση
Σε αβιταμίνωση συντείνω κι εγώ πως οφείλεται το πρόβλημα.
Ίσως και σε κακή ή έλλειπής διατροφή... κακές συνθήκες διαβίωσης και αρκετά ακόμη.
Πάντως μπορεί να πρόκειται για ψείρες..
Δεν υπάρχει πτερόρροια με την παρουσία της κόκκινης ψείρας.
Και τα ακάρεα ή παράσιτα που τρέφονται με το φτέρωμα δεν βγάζουν από τη ρίζα το φτερό αλλά το καταστρέφουν πολύ πιο πάνω.
Για μένα το καναρίνι θέλει διακοπή κάθε "αναπαραγωγικής" δραστηριότητας (όσο πιο γρήγορα γίνεται) και αφού εξασφαλίσει μια δροσερή θέση σε ατομικό καθαρό κλουβάκι σε κάποιο "δροσερό" μπαλκόνι να φάει και να ανακάμψει.
Τακτικότατο μπάνιο.. ακόμη και κάθε πρωί.. Να μπορέσει να περιποιηθεί το φτέρωμά του και ευελπιστώ πως μετά την πτερόρροια που θα κάνει (πιστεύω) σε μερικές βδομάδες... Θα επανέλθει στην όμορφη και ολοκληρωμένη μορφή που πρέπει να έχει ένα καναρίνι.

Γιατί να την χωρίσω;
Γιατί αυτή η εικόνα δείχνει άρρωστο πουλί κι αν όχι σοβαρά.. Τουλάχιστο στα πρόθυρα του σοβαρά.
Δεν μπορώ καταλάβω γτ μια είναι φουσκωμενη και μετά μια χαρά.
Ακριβώς για τα παραπάνω..
Δεν είναι καλά.. και αν έχει αυγά.. Πολύ δύσκολα θα μεγαλώσει τα μικρά της και μάλιστα με πιθανό κίνδυνο για τη ζωή της.
την έχω κοιτάξει από κάτω δεν μπορώ να καταλάβω και δεν ξέρω κι ολας
Καλό είναι να αποφεύγονται οι επαφές αυτού του τύπου με τα πουλιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τολμώ να πιθανολογήσω ότι πρόκειται για ορμονική διαταραχή, χωρίς να θεωρώ ότι δεν είναι και έλλειψη διατροφικών στοιχείων ή βιταμινών όπως λέει πιο πάνω ο Γιάννης. Πιστεύω ότι εκτός από ισορροπημένη διατροφή το πουλάκι θα πρέπει να πάρει και βιταμίνες εξωγενώς, από σκεύασμα δηλαδή καθώς και ιώδιο ενδεχομένως ως συμπλήρωμα διατροφικό.
Αλλά όλα αυτά που λέω είναι στον αέρα μια και εξετάσεις δεν μπορούμε να κάνουμε ώστε να διαπιστωθεί η πραγματική αιτία της κατάστασης.
Ας περιμένουμε όμως τον φίλο μας να μας πει σε τι φάση αναπαραγωγική βρίσκεται το πουλί.
 
Πρόσφατα καράφλιασε το πουλάκι ή είναι έτσι από πέρυσι;
Και, τώρα σε τι φάση είναι; Έχει κάνει αυγουλάκια; Έχει ζευγαρώσει; Κλωσσά;
Ναι έχει 1 μήνα. Είχε 3 άσπορα αυγά τα οποία της αφαιρεσα μαζί με την φωλιά για να προχωρήσει σε νέα γέννα.
 
Ναι έχει 1 μήνα. Είχε 3 άσπορα αυγά τα οποία της αφαιρεσα μαζί με την φωλιά για να προχωρήσει σε νέα γέννα.
Βρε Πάνο, τώρα σε τι φάση είναι; Με τον αρσενικό πόσες ημέρες; Έχουν ζευγαρώσει; Έχει στρώσει φωλιά; Έχει την ίδια φωλιά; Τους είδες / άκουσες να ζευγαρώνουν;
 
Χορηγω εδώ και 2 μήνες στην διατροφική προετοιμασία πολυβιταμινη γνωστής επωνυμίας και τροφή πάλι γνωστής εταιρίας συσκευασμένη.

Βρε Πάνο, τώρα σε τι φάση είναι; Με τον αρσενικό πόσες ημέρες; Έχουν ζευγαρώσει; Έχει στρώσει φωλιά; Έχει την ίδια φωλιά; Τους είδες / άκουσες να ζευγαρώνουν;
Προσπαθεί να στρώσει φωλιά αλλά φαίνεται σαν να βαριέται να την στρώσει. Όχι δεν έχει ζευγαρώσει ακόμη
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Λοιπόν, άλλαξέ την τώρα. Αυτό σου προτείνω. Βάλε την όπως σου είπε ο Γιάννης πιο πάνω και τέρμα για εφέτος. Το καλύτερο φυσικά θα ήταν να την πήγαινες και στον πτηνίατρο να τη δει.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Βρε Πάνο, τώρα σε τι φάση είναι; Με τον αρσενικό πόσες ημέρες; Έχουν ζευγαρώσει; Έχει στρώσει φωλιά; Έχει την ίδια φωλιά; Τους είδες / άκουσες να ζευγαρώνουν;

Απο οτι καταλαβα δεν υπαρχψει καν αρσενικος, στη Ελλαδα ενα ξαδελφος μου, εβαζε συνεχεια τα καναρινια να γεννοβολουν μιλαμε πανω απο 3- 4 γεννες σε μια περιοδο, καπως ετσι φαινοντουσταν στις τελευταιες γεννες η θυληκες του, και τα μωρα των τελευταιων γεννων ηταν σε μονιμη πτερορροια.
 
Απο οτι καταλαβα δεν υπαρχψει καν αρσενικος
Τάσο μου δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο... Και πως θα πυρώσει η κανάρα; Θα της κάνει ο Πάνος στριπτιζ; (Πάνο, αστειεύομαι φυσικά)
 
Με κάλυψαν πλήρως και οι δύο Γιάννηδες. Για το καλό της θα πρέπει να την χωρίσεις από τον αρσενικό και να την αποκόψεις από κάθε αναπαραγωγικό καθήκον. Ένα τέτοιο πουλάκι μου φαίνεται πολύ αδύναμο και ακόμα και να καταφέρει να γεννήσει επιτυχώς, δεν θέλω να βλέπω μόνο τα κακά, αλλά δύσκολα θα αναθρέψει απογόνους. Συνιστώ και εγώ χώρισμα και διαμονή σε δικό της ατομικό κλουβί με σωστή ισορροπημένη διατροφή. Το θέμα όμως από εκεί και μετά είναι δύσκολο. Εάν πρόκειται για αβιταμίνωση ή απλά αποτελέσματα κακής διατροφής, με ένα πολυβιταμινούχο σκεύασμα, λίγο ιώδιο και εγώ μπορεί να έδινα, λίγο ασβέστιο για σιγουριά (το ξέρω ότι ακούγομαι σαν κομπογιαννίτης αλλά εγώ θα το έκανα στη θέση σου εάν είχα τη δυνατότητα), λαχανικά, φρούτα και βότανα, μπορεί και να δεις πολύ καλά αποτελέσματα. Στη περίπτωση ασθένειας όμως θα πρέπει να το δει γιατρός για να δώσει και την αντίστοιχη βοήθεια. Θα ήθελα να πιστεύω ότι πρόκειται για την πρώτη περίπτωση αφού λες και ότι δεν εμφανίζει έντονα σημάδια ασθένειας, αλλά επειδή τα πουλιά έχουν την τάση να κρύβουν το ότι ασθενούν και επειδή εμείς δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι, για να μην πάρουμε το πουλάκι στο λαιμό μας, η καλύτερη λύση είναι πάντα ο πτηνίατρος.
 
Back
Top