Αναπαραγωγή Λείπουν φτερά από το κεφάλι των δυο νεοσσών

το πιο ασφαλες για τα μικρα δεν ειναι μονα τους;
Για την περίπτωσή σου σίγουρα.
αν το κενο στο φτερωμα ηταν γενετικο δεν θα ηταν ετσι απο την αρχη αυτη η εικονα που εχει το κεφαλι τους δημιουργηθηκε αν οχι σημερα το πολυ χθες
Σε αυτή την περίπτωση σε 20 μέρες θα αναπτυχθούν τα νέα φτερά και θα μας ενημερώσεις.
Για τη σίτιση πιο εύκολα ταΐζει αν είναι μαζί τους.
Σπύρο όχι.
Ακόμη και για τη σίτιση καλύτερα είναι να είναι μόνα τους.
Κι αν τα παρατηρήσεις θα είναι στημένα στη σειρά μπροστά στο διαχωριστικό, ο πατέρας θα τα ταΐζει χωρίς κάποιο από τα άλλα να μπορεί να τον διακόψει όπως συμβαίνει στην συνύπαρξη σε ενιαίο χώρο.
Στην συνύπαρξη στον ίδιο χώρο πατέρα με και μικρών το πιο "δυνατό" διακόπτει συνήθως πηδώντας πάνω τους... Τη σίτιση των αδυνάτων διεκδικώντας περισσότερο και στερώντας το από τα άλλα.
Με το διαχωριστικό ο πατέρας τα ταΐζει σωστά, όλα τα μικρά του... Με τη σειρά που μόνο αυτός αναγνωρίζει.

Δεν ταΐζονται και από το πάτωμα;
Μόνο κάτω ταΐζονται...
Μια πατήθρα για να κουρνιάζουν χρειάζεται και τίποτε περισσότερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
προσωπικα στα δικα μου ταιζει για καποιο λογο μονο στην πατηθρα, εκει ζηταγαν και τα μικρα
Είναι χωρισμένο το δικό σου από τα παιδιά του; Ο δικός μου ας πούμε που ειναι μαζί τους ταΐζει και πάνω στα κλαριά και κάτω στη σχάρα και καμία φορά στο χείλος της φωλιάς, γενικά όπου τα βρει τα ταΐζει.
 
Εμένα μου παρουσιάστηκε πρόβλημα με τον αρσενικο την 24η ημέρα
με το που τα χώρισα στα μικρά μπήκε αυγοτροφη και λεπτές φέτες μήλου (στο ύψος των πατηθρων) όπου και αμέσως τα τιμησαν
Επίσης από την πρώτη στιγμή μπήκε ποτιστρα μπιλιας όπου και δεν τα δυσκόλεψε καθόλου.

Γενικά τα μικρα δεν κινουνται στον πάτο του κλουβιού.

Πριν τα χωρίσω, ο αρσενικός πάλι πάνω στην πατηθρα ταιζε και μάλιστα την χρησιμοποιεί βοηθητικά αν η μερίδα που έχει ετοιμάσει είναι μεγάλη.

Από εχθες πορεύονται μόνα τους, ο πατέρας γύρισε στο κλουβι με το θηλυκό που εχει 2 ενσπορα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Όταν είναι στον ίδιο χώρο.
Αν υπάρχει διαχωριστικό... μόνο κάτω... με τα μικρά στη σειρά!

τι να σου πω, κι εμενα στην σειρα τα ταιζε αλλα μονο πανω

ενδεχομενως αν δεν υπηρχαν οι πατηθρες κοντα στο διαχωριστικο να ταιζε κατω, απο την στιγμη που τα μικρα πανω στην πατηθρα ζηταγανε φαγητο εκει πηγαινε και ο αρσενικος
 
λοιπον εχουμε και λεμε
1. Πρωι πρωι που εβαλα τροφη βρηκα /ειδα αρσενικο μικρα κατω
2. αν ταιστηκαν δεν γνωριζω
3. αλλα οταν γυρισα σπιτι πριν απο λιγο βρηκα και μικρα και μπαμπα απο την ιδια μερια του διαχωριστικου και το κεφαλι των μικρων ακομα πιο αραιωμενο απο φτερα!
για την μεταπηδηση του μπαμπα εφταιγα εγω γιατι το διαχωριστικο δεν ειχε "κουμπωσει " καλα, εσπρωξε και μπηκε.
για το κεφαλι των μικρων φταιει ο μπαμπας η κατι αλλο;
4. Οι πατηθρες ειναι τοσο κοντα στο διαχωριστικο ωστε να βολευει στην σιτιση μεσα απο αυτο.
 
νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρο το ποιος φταιει

φροντισε να βαλεις καλα το χωρισμα αυτη την φορα γιατι η επομενη μπορει να αποβει μοιραια
 
ναι ενταξει τωρα αλλα μου εκανε εντυπωση οτι για να περασει το προσπαθησε δεν εγινε κατα τυχη! Ασε που στην αρχη ειπα τι στο καλο ο χουντινι σε καναρινι μου βγηκε ο κυριος;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
προφανως οι νεοσσοι σου ειναι αρσενικα, γι αυτο εχει "θεμα" ο μπαμπας
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ναι ενταξει τωρα αλλα μου εκανε εντυπωση οτι για να περασει το προσπαθησε δεν εγινε κατα τυχη
Ας μη μεταφράσουμε με τη δική μας λογική τα διαδραματιζόμενα από τα πουλιά στα κλουβιά τους γιατί θα αποτύχουμε παταγωδώς.
Αν άφησες κενό πέρασε κανονικά χωρίς να του καταλογίζουμε δόλο.
Μπήκε γιατί πολύ απλά χωρούσε και όχι για κάτι παραπάνω.
 
Back
Top