Αναπαραγωγή Γιατί πέταξαν το αυγό κάτω τα ζεμπράκια μου;

Annoula2610

PB New Member
Εγγραφή
4 Νοε 2015
Μηνύματα
30
Πόλη
Ρέθυμνο
Καλησπέρα, είμαι η Άννα, έχω ένα ζευγάρι ζεμπράκια εδώ και ένα μήνα περίπου. Ο λόγος που έκανα εγγραφή είναι γιατί από όταν τα πήρα άρχισα να μπαίνω και να διαβάζω γιατί δεν είχα ιδέα για το τι μπορεί να χρειάζονται και έπαιρνα πληροφορίες. Έχω όμως και απορίες και δεν είχα κανένα να μου τις λύσει και απο τα pet shop δεν ξέρουν και πολλά όταν ρωτάω..
Τα ζεμπράκια μου στις 21 και 22/10 έκαναν 2 αυγουλάκια τα οποία η θηλύκια και το αρσενικό τα κλώσησαν κανονικά. Τους έδινα συσκευασμένη τροφή για παραδείσια από το pet shop και αυγοτροφή. Υπολόγιζα σύμφωνα με αυτά που διάβασα ότι χτες και σήμερα θα εκκολαφτούν οι νεοσσοί. Όμως σήμερα το πρωί που ξύπνησα βρήκα το ένα αυγό στο πάτο του κλουβιού και όταν πήγα να το πιάσω με χαρτοπετσέτα ήταν παγωμένο και είχε τρυπήσει το κέλυφος (υποθέτω από την πτώση) και είδα αίμα στη χαρτοπετσέτα και πέταξα το αυγό... Δεν άνοιξα το κέλυφος να δω αλλά μετά από λίγες ώρες που κοίταξα ήταν πιο σπασμένο και φαίνεται κάτι να είναι μέσα οπότε υποθέτω πως υπήρχε νεοσσός.
Η απορία μου είναι, γιατί πέταξαν το αυγό κάτω τα ζεμπράκια μου αφού ήταν γονιμοποιημένο, και τώρα τι να κάνω με το άλλο αυγό που απομένει, οι γονείς δεν έχουν ξανακάτσει στη φωλιά από το πρωί.
 
Από την ώρα που είδες αίμα σίγουρα υπήρχε νεοσσός.
Συνήθως τέτοιες ενέργειες γίνονται ή όταν είναι κατεστραμμένο το αυγό και κινδυνεύει η φωλιά ή όταν το αρσενικό θέλει να ζευγαρώσει πάλι.
Ας ελπίσουμε πως θα ήταν στην πρώτη περίπτωση... καλύτερα όμως να περιμένουμε το @YannisK να βοηθήσει.
 
Όμως σήμερα το πρωί που ξύπνησα βρήκα το ένα αυγό στο πάτο του κλουβιού και όταν πήγα να το πιάσω με χαρτοπετσέτα ήταν παγωμένο και είχε τρυπήσει το κέλυφος (υποθέτω από την πτώση) και είδα αίμα στη χαρτοπετσέτα και πέταξα το αυγό... Δεν άνοιξα το κέλυφος να δω αλλά μετά από λίγες ώρες που κοίταξα ήταν πιο σπασμένο και φαίνεται κάτι να είναι μέσα οπότε υποθέτω πως υπήρχε νεοσσός.
Δηλαδή βρήκες ένα αυγό κάτω με αίμα το πέταξες και μετά από λίγο το είδες ότι ήταν πιο σπασμένο; Εγώ συμπεραίνω πως τη στιγμή που το βρήκες ο νεοσσός προσπαθούσε να βγει και το πέταξες.. έπρεπε να το βάλεις πίσω στη φωλιά... Και γι αυτό υποθέτω ότι ίσως στην προσπάθεια τους να βοηθήσουν το μικράκι να βγει απ΄ το αυγό το πέταξαν κάτω..
 
Δηλαδή βρήκες ένα αυγό κάτω με αίμα το πέταξες και μετά από λίγο το είδες ότι ήταν πιο σπασμένο; Εγώ συμπεραίνω πως τη στιγμή που το βρήκες ο νεοσσός προσπαθούσε να βγει και το πέταξες.. έπρεπε να το βάλεις πίσω στη φωλιά... Και γι αυτό υποθέτω ότι ίσως στην προσπάθεια τους να βοηθήσουν το μικράκι να βγει απ΄ το αυγό το πέταξαν κάτω..
Ειδα οτι ειχε αιμα και τρομαξα να πω την αληθεια και μετα τ ξανακοιταξα.. Πριν λιγο παλι το κοιταξα εβγαλα το σπασμενο τσοφλι και ηταν ετοιμοθανατο ειδα λιγο κουνημα ραμφους.. Αλλα φαινεται πολυ μικρο δεν νομιζω οτι ηταν ετοιμο φια να εκκολαφτει.. Κοιταξα και το αλλο αυγο με τ φλας ειναι σκουρο το περισσοτερο και βλεπω κ φλεβιτσες που ξουνιουνται αρα υποθετω πως ειβαι ζωντανο. Τα πουλια απο τις 7:30 ομως δεν εχουν ξαναμπει στη φωλια...Ανεβαζω και φωτο του σπασμενου αυγου.

Συγνωμη για τα ορθογραφικα γραφω απο το κινητο. Στην εικονα ειναι τ σπασμενο αυγο.

IMG_20151104_160602.webp
 
Άννα πολύ φοβάμαι πως σκότωσες τον έναν νεοσσό μ αυτό που έκανες.. ήταν στις μέρες του να σκάσει το αυγό όπως και το άλλο. Έπρεπε να τον είχες βάλει μέσα στη φωλιά πάλι...

Τώρα όσο για το δεύτερο αυγό άστο εκεί και μην τα ενοχλείς καθόλου μπας και μπουν πάλι μέσα στη φωλιά! Απ την περιγραφή σου είναι γεμάτο και όπου να ναι θα σκάσει! Τα έχεις έξω ή μέσα στο σπίτι; Σε τι θερμοκρασία;
 
Άννα πολύ φοβάμαι πως σκότωσες τον έναν νεοσσό μ αυτό που έκανες.. ήταν στις μέρες του να σκάσει το αυγό όπως και το άλλο. Έπρεπε να τον είχες βάλει μέσα στη φωλιά πάλι...

Τώρα όσο για το δεύτερο αυγό άστο εκεί και μην τα ενοχλείς καθόλου μπας και μπουν πάλι μέσα στη φωλιά! Απ την περιγραφή σου είναι γεμάτο και όπου να ναι θα σκάσει! Τα έχεις έξω ή μέσα στο σπίτι; Σε τι θερμοκρασία;
Μεσα στο σπιτι ειναι εχω θερμοκρασια 20-22 βαθμους. Μακαρι να ξανακατσει το θηλυκο κριμα ειναι τοσες μερες καθοταν.. Οσο τα κοιταω ενω πανε πανω απο τη φωλια και κοιτανε δεν καθονται.. Δεν τα ξαναπειραζω ας κανουν οτι νομιζουν.. Αν δεν ξανακατσουν δεν θα πεθανει τ πουλακι στ αυγο; Ποσες μερες να τ δωσω περιθωριο;
 
Το θυληκο μου εκατσε στη φωλια τωρα μια ωρα, πιστευετε αν καθισει και το βραδυ(που κοιμουνται στη φωλια) το αλλο αυγουλακι εχει ελπιδες; και αν ναι ξερετε μηπως απο τη φωτογραφια να μου υπολογισετε σε ποσες μερες το περιμενω;
 
ο αλλο αυγουλακι εχει ελπιδες;
Σ αυτό θα σου απαντήσει ο χρόνος.. έχε υπομονή και θα ανταμειφθείς..

και αν ναι ξερετε μηπως απο τη φωτογραφια να μου υπολογισετε σε ποσες μερες το περιμενω;
Αφού το έκανε την επόμενη μέρα από μέρα σε μέρα το περιμένεις και το 2ο.. αλλά δε θα τα ενοχλείς... Ούτε θα το πιάσεις.. άστα κυριολεκτικά στην ησυχία τους... Θα βάζεις μόνο νερό και φαγητό!
 
Η απορία μου είναι, γιατί πέταξαν το αυγό κάτω τα ζεμπράκια μου αφού ήταν γονιμοποιημένο, και τώρα τι να κάνω με το άλλο αυγό που απομένει, οι γονείς δεν έχουν ξανακάτσει στη φωλιά από το πρωί.

Υπάρχουν πολλοί πιθανοί λόγοι πού μπορεί να συμβεί αυτό, ας δούμε μερικούς:

Αδύναμος νεοσσός: Ο νεοσσός δεν καταφέρνει να εκκολαφτεί σε κάποιο χρονικό παράθυρο, οι γονείς τον απορρίπτουν (φυσική επιλογή)
Απόρριψή: Ο νεοσσός αρχίζει να βγαίνει, κάποιος γονιός τρομάζει (θεωρεί ξένο σώμα τον εμφανιζόμενο νεοσσό, απειλή για την φωλιά) και το πετάει έξω. Αυτό συμβαίνει λόγω στρες, απειρίας, μη σωστής προετοιμασίας του ζευγαριού... Συνήθως συμβαίνει πρωινές ώρες.
Ατύχημα: Από λάθος μπλέκεται στα πόδια και βρίσκεται εκτός φωλιάς (πχ μετά από πτήση πανικού).
Κουτσουλιά πάνω στο αυγό / βρόμικο αυγό. Στη προσπάθεια τους να καθαρίσουν την φωλιά πετάνε το αυγό έξω.
Μικρός αριθμός αυγών στην φωλιά. Αν δεν υπάρχουν αρκετά αυγά (>3) συμβαίνει να εγκαταλείπεται η φωλιά σε κάποια φάση.

Από την περιγραφή σου πιστεύω ότι είναι η 2η περίπτωση σαν περισσότερο πιθανή. Κάποιος από τους γονιούς τρόμαξε, θεώρησε τον νεοσσό εισβολέα και προσπάθησε να προστατέψει την φωλιά του. Αυτό που κάνουμε είναι να το ξαναβάλουμε πίσω στην φωλιά και να παρακολουθούμε διακριτικά. Διαφορετικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε, αν έχουμε, παρένθετους γονείς.
 
Δεν θα τα πειραξω καθολου,
Υπάρχουν πολλοί πιθανοί λόγοι πού μπορεί να συμβεί αυτό, ας δούμε μερικούς:

Αδύναμος νεοσσός: Ο νεοσσός δεν καταφέρνει να εκκολαφτεί σε κάποιο χρονικό παράθυρο, οι γονείς τον απορρίπτουν (φυσική επιλογή)
Απόρριψή: Ο νεοσσός αρχίζει να βγαίνει, κάποιος γονιός τρομάζει (θεωρεί ξένο σώμα τον εμφανιζόμενο νεοσσό, απειλή για την φωλιά) και το πετάει έξω. Αυτό συμβαίνει λόγω στρες, απειρίας, μη σωστής προετοιμασίας του ζευγαριού... Συνήθως συμβαίνει πρωινές ώρες.
Ατύχημα: Από λάθος μπλέκεται στα πόδια και βρίσκεται εκτός φωλιάς (πχ μετά από πτήση πανικού).
Κουτσουλιά πάνω στο αυγό / βρόμικο αυγό. Στη προσπάθεια τους να καθαρίσουν την φωλιά πετάνε το αυγό έξω.
Μικρός αριθμός αυγών στην φωλιά. Αν δεν υπάρχουν αρκετά αυγά (>3) συμβαίνει να εγκαταλείπεται η φωλιά σε κάποια φάση.

Από την περιγραφή σου πιστεύω ότι είναι η 2η περίπτωση σαν περισσότερο πιθανή. Κάποιος από τους γονιούς τρόμαξε, θεώρησε τον νεοσσό εισβολέα και προσπάθησε να προστατέψει την φωλιά του. Αυτό που κάνουμε είναι να το ξαναβάλουμε πίσω στην φωλιά και να παρακολουθούμε διακριτικά. Διαφορετικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε, αν έχουμε, παρένθετους γονείς.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, Να ρωτήσω κάτι ακόμη και συγνώμη αν γίνομαι κουραστική αλλά πραγματικά δεν γνωρίζω τι να κάνω, έχει μέινει ένα αυγουλακι τωρα χτες το μεσημερι που το τσεκαρα ηταν ζωντανο, το βραδυ οι γονεις κοιμηθηκαν στη φωλια, σημερα ομως δεν εχουν κατσει καθολου μεχρι τωρα, αδιαφορουν για τη φωλια και ζευγαρωνουν κιολας(τουλαχιστον δυο φορες τα εχω δει).. Τι κάνω απο εδω και περα;
 
Δυστυχώς εσύ δεν μπορείς να κάνεις τίποτε.
Αν οι γονείς έχουν αποφασίσει να πάνε σε νέα φωλιά δεν θα τους σταματήσει τίποτε.
Εσύ απλά μην ενοχλείς και σύντομα θα δείξει.
 
Αυτή η γέννα απέτυχε. Οι γονείς παράτησαν τα αυγά. Ετοιμάζονται για 2ο γύρο και απλά κοιμούνται στην φωλιά. Κάτι μου λέει ότι δεν είναι σε καλή φόρμα (μόνο 2 αυγά). Τι τα ταΐζεις; Τι ηλικία έχουν;
Το αυγό εφόσον δεν το κλωσάν να το πετάξεις.
 
Αυτή η γέννα απέτυχε. Οι γονείς παράτησαν τα αυγά. Ετοιμάζονται για 2ο γύρο και απλά κοιμούνται στην φωλιά. Κάτι μου λέει ότι δεν είναι σε καλή φόρμα (μόνο 2 αυγά). Τι τα ταΐζεις; Τι ηλικία έχουν;
Το αυγό εφόσον δεν το κλωσάν να το πετάξεις.
Τα ταΐζω συσκευασμένη τροφή για παραδείσια που μ έδωσαν από το κατάστημα και χτες μόνο τους έδωσα να δοκιμάσουν χύμα για παπαγαλάκια μου είπε πως επίσης την τρώνε.. Επίσης τους δίνω αυγοτροφη (αν λέγεται έτσι αυτή η κιτρινη τροφη που τρωνε και τα καναρινια) τους εχω βαλει και κατι σαν πετρα απο ασβεστιο μ ειπε ο καταστηματαρχης του pet shop πως κανει καλο.. Τη πετρουλα ομως την εβαλα αφου εκανε το πρωτο αυγο δεν ηξερα οτι θα κανει αυγα μου ειχαν πει πως δεν ηταν η εποχη τους και πως ειχαν τη φωλια για υπνο μονο... Τους εδινα αραια και που αυγο βρασμενο σφιχτο...
Το θυληκο οταν μου το εδωσαν ενα μηνα πριν ηταν 3 μηνων και κατι το αρσενικο το αγορασα απο pet shop μου ειπε πως καποια ηταν 3 μηνων και καποια 6 αλλα δεν ξεχωριζε ποια.
 
Έχεις πολλά να μάθεις. Άρχισε να διαβάζεις παλιότερα θέματα στο παρόν φόρουμ για την αναπαραγωγή των εξωτικών και τα ζεμπράκια.
Το θηλυκό είναι πολύ νεαρό και η διατροφή τους ακατάλληλη για αναπαραγωγή. Άμεσα να τους βάλεις κόκκαλο σουπιάς, σπασμένα όστρακα, τσόφλια αυγού και αυγό. Να πετάξεις την ''πέτρα'' και την κίτρινη χύμα σκόνη.
Επίσης ποτέ μην ζητάς συμβουλές από πετσοπ.
 
Όπως είπε και ο Γιάννης δώσε βάση στη διατροφή τους! Χορταρικά, βραστό αυγό (για πάνω από 12 λεπτά), βότανα (αποξηραμένα ή χλωρά) και μια καλή συσκευασμένη αυγοτροφή για παραδείσια και στη συνέχεια αφού διαβάσεις πολλά θέματα στο φόρουμ και δεν έχεις καμία απορία, βήμα - βήμα και με τη βοήθεια μας μπορείς να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή!


Μερικά θέματα που θα σε βοηθήσουν, αλλά υπάρχουν και πολλά πολλά άλλα:
Καλό σου διάβασμα και ό,τι απορία έχεις μη διστάσεις!
 
@Annoula2610 καλώς ήρθες έστω και με αυτόν το δύσκολο λόγο... Αν διαβάσεις σίγουρα θα γίνεις καλύτερη και θα αποκτήσεις αυτοπεποίθηση για τη διατροφή, τα πετσοπ, την υγεία, την αναπαραγωγή! Συμφωνώ με @YannisK περί...petshop και με @misalouris ότι έγινε έγινε τώρα κοιτάς μπροστά!
 
Back
Top