Αναπαραγωγή Γιατί πεθαίνουν τα καναρινάκια μετά τη γέννησή τους;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης angelo70
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

angelo70

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2017
Μηνύματα
21
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα θα ήθελα α ρωτήσω γιατί μετά από την γέννηση τον νεοσσούς καναρίνι πεθαίνουν.
 
Καλημέρα. Αν θέλεις γράφε με μικρά γράμματα.
Επίσης προσπάθησε να γίνεις σαφής:
  1. Περιέγραψέ μας το ζευγάρι των γονέων: ηλικία...
  2. Περιέγραψε μας τη διαμονή τους: εξωτερικός / εσωτερικός χώρος, διάρκεια φωτισμού, είδος κλουβιού
  3. Περιέγραψέ μας τη διατροφή των γονέων πριν το ζευγάρωμα: μόνο σπόροι, πρόσθετοι σπόροι, αυγό, αυγοτροφή, συχνότητα πρόσθετων μέσα στην εβδομάδα, διάρκεια διατροφής προετοιμασίας για ζευγάρωμα,
  4. Πες μας, πόσα ήταν τα αυγά, πόσα εκκολάφθηκαν, πόσοι νεοσσοί πέθαναν, ποια ημέρα της ζωής τους πέθαναν
  5. Γράψε μας, τη σχέση των γονέων... Τσακώνονται; Ταΐζονται;
  6. Τέλος, ενημέρωσέ μας, τι φαγητό υπήρχε στο κλουβί το διάστημα που οι νεοσσοί ήταν ζωντανοί, οι πρόλοβοί τους ήταν γεμάτοι όταν πέθαναν; Παρατήρησες μαύρο στίγμα στην κοιλιά τους;
 
καλημερα ιανοσ απο θα 4ανγα μονο θα 2 ανοιξανε τα πουλαχια μετα απο 10 ημέρες
το αρσενικό τον εχω 2 χρωνια το θηλικο τον εχω 2 μινεσ δεν παρατιρισα μαβρυ τελια στα πουλακια δινο κελαιδινη θα καναρινια μου ειναι ρατζασ γλοστερ
 
Στα ερωτήματα 2&5 δεν απάντησες.
Μόνο κελαιδίνη δίνεις για φαγητό; Ούτε αυγό, ούτε αυγοτροφή, ούτε κία, καμελίνα, σουσάμι, νίζερ, λιναρόσπορο, καναβούρι - τίποτα τέτοιο;

Σε παρακαλώ, επείγει να ξεκινήσεις άμεσα διάβασμα... https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/
 
δινο αυγο και αυγοτροφι σιν σιπλιρονα βιταμινι στο νερο ολα τα αλα οχι σιγνομι οποσ γραφο
 
ΟΚ, θα μου απαντήσεις στις ερωτήσεις 2 και 5 ;
Επίσης η βασική τροφή που δίνεις (σπόροι) είναι χύμα; Συσκευασμένη κάποιας μάρκας; Αν δεν είναι χύμα γράψε μας τη μάρκα.
 
ι τροφή ειναι χυμα ο χορός που βρίσκονται θα κλουβιά είναι στην πηλοτι ι σκεσισ μεταξύ τουσ ειναι καλεσ
 
Θα πρέπει οπωσδήποτε να τους αλλάξεις τροφή. Να αγοράσεις άμεσα κάποια συσκευασμένη, σε κιλά από 1 έως 3. Η συσκευασία να είναι κλειστή. Με άλλα λόγια μην αγοράζεις τροφή έστω κι επώνυμη από σακί, ακόμα κι αν το έχουν ανοίξει μόλις.
Επίσης μπες στα ηλεκτρονικά καταστήματα π.χ. karderines.gr, pet4u, ... Και δοκίμασε να βρεις τους σπόρους (συσκευασμένους όμως) που σου έχω γράψει στο ποστ 4.
7. Τι μάρκα αυγοτροφή δίνεις; Την έδινες καθημερινά;
8. Το αυγό που έβαζες στο κλουβί, πόσες ώρες το άφηνες εκεί; Στην πραγματικότητα, αναλόγως και της θερμοκρασίας, δεν πρέπει να το αφήνουμε πάνω από 3 -4 ώρες γιατί χαλάει.
9. Κόκκαλο σουπιάς υπάρχει διαθέσιμο στο κλουβί;
10. Άμμος / θρυμματισμένα όστρακα δεν θα πρέπει να δίδονται όσο υπάρχουν νεοσσοί.
11. Τα πουλάκια απλώς πέθαναν; Είδες αν ήταν ταισμένα; Πρόσεξες κάτι άλλο αξιοσημείωτο ή που να σου έκανε εντύπωση στα σώματά τους;
Γενικά το νερό τους το άλλαζες κάθε ημέρα; Η καθαριότητα στο κλουβί ήταν επαρκής;
 
το νερο το αλαζο καθε μερα δεινό μονο εμφιαλωμένο ι αυγοτροφι είναι χύμα ι καθαριότητα τον κλουβιού είναι επαρκείς τα μικρά τον 1ηθανε φουσκομενο στιν κοιλιά και το αλο ηθανε φουσκωμένο στο λεμο
 
το νερο το αλαζο καθε μερα δεινό μονο εμφιαλωμένο ι αυγοτροφι είναι χύμα ι καθαριότητα τον κλουβιού είναι επαρκείς τα μικρά τον 1ηθανε φουσκομενο στιν κοιλιά και το αλο ηθανε φουσκωμένο στο λεμο
Λοιπόν: χύμα αυγοτροφή, αν δεν την φτιάχνεις ο ίδιος, απλά δεν είναι αυγοτροφή, διότι πολύ απλά την πασάρουν για τέτοια ή για βιταμίνη και απλώς περιέχει γλυκαντικές ουσίες και παραπροϊόντα αρτοποιίας που δεν περιέχουν κανένα θρεπτικό συστατικό. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. Αγόρασε αυγοτροφή συσκευασμένη. Μία καλή είναι η cede Morbido.
Από την περιγραφή σου για κοιλιά και λαιμό, δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα.
 
να σε ρωτήσω έχει που τα εχω στης σκαλεσ πειράζει

Λοιπόν: χύμα αυγοτροφή, αν δεν την φτιάχνεις ο ίδιος.

ποσ μπορώ να φτιάξω αυγοτροφι τον 1 πουλάκι ιθανε πρισμενο στην κοιλιά και τον αλο ηθανε πρισμενο στο λεμο στισ σκαλε που θα εχω ειναι καλα
 
να σε ρωτήσω έχει που τα εχω στης σκαλεσ πειράζει
Μα γράφεις ότι τα έχεις στην πυλωτή και όχι σε σκάλες.
Δεν μπορώ να σου απαντήσω, γιατί δεν ξέρω τι συνθήκες επικρατούν στις σκάλες: θόρυβοι, φωτεινότητα, ρεύματα αέρα, αναβοσβήνει το φως ας πούμε;
 
ποσ μπορώ να φτιάξω αυγοτροφι τον 1 πουλάκι ιθανε πρισμενο στην κοιλιά και τον αλο ηθανε πρισμενο στο λεμο στισ σκαλε που θα εχω ειναι καλα
Βράζεις 4 αυγά, σφιχτά περίπου 12-15 λεπτά από την έναρξη του βρασμού.
Τα καθαρίζεις και ρίχνεις τα τσόφλια στο μπλέντερ.
Προσθέτεις 4-5 κουταλιές κουάκερ στο μπλέντερ, 1-2 κουταλιές ξερή ρίγανη, αν θέλεις μία κουταλιά άνθος ορύζης (ρυζάλευρο Γιώτης), και τα χτυπάς μέχρι όλα να γίνουν σκόνη.
Έπειτα ρίχνεις και τα αυγά, σε κομμάτια, και χτυπάς διακεκομμένα και όσο το δυνατό λιγότερο, αλλά οπωσδήποτε διακεκομμένα γιατί αλλιώς λασπώνουν. Το μείγμα που θα προκύψει πρέπει να είναι αφράτο και όχι λασπωμένο. Αν σου λασπώσει βάλε ρυζάλευρο ή φρυγανιά τριμμένη ή κουάκερ σκόνη.
Υπολογίζεις πόση αυγοτροφή καταναλώνουν σε τρεις ημέρες - περίπου μία κουταλιά της σούπας ή μία αυγοθήκη την ημέρα, και χωρίζεις την ποσότητα σε διαφορετικά σακουλάκια (π.χ. το κάθε σακουλάκι να περιέχει ποσότητα 3 αυγοθηκών). Κρατάς ένα στο ψυγείο, από το οποίο βάζεις για τρεις διαδοχικές ημέρες, και τα υπόλοιπα στην κατάψυξη, τα οποία και βγάζεις κάθε 4η ημέρα και τα αποψύχεις μέσα στο ψυγείο και όχι έξω.
 
ναι στην πιλοτι εχει που ξεχινουμι σκαλεσ
Κοίτα, δεν γίνεται να μου απαντάς τόσο λακωνικά... Έπειτα σε ξαναρωτώ, απαντάς πάλι και γενικά γίνεται μπερδεμένο το ζήτημα. Γράψε μας λοιπόν τι συνθήκες επικρατούν στην πυλωτή. (Δες και το ποστ 14).
Επίσης, "η πυλωτή στις σκάλες" είναι ανοιχτός (εξωτερικός) χώρος με φυσικό φωτισμό, είναι εσωτερικός χώρος;
 
Θόρυβοι, ρεύματα αέρα, τεχνητός φωτισμός, διερχόμενα αυτοκίνητα κοντά, πήγαινε - έλα ανθρώπων;
 
Back
Top