Ασθένειες Γιατί τα καναρίνια μου δεν έχουν μπει σε πτερόρροια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης orgest
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

orgest

PB New Member
Εγγραφή
8 Μαρ 2022
Μηνύματα
16
Πόλη
Αθήνα
Εχω 6 καναρίνια τα 2 το ενα αρσενικό και θυληκο Τιμπραντο δεν έχουν ξεκινήσει πτεροροια και ο αρσενικός τραγουδάει κάθε μέρα, είναι ασταμάτητος ενω τα παιδιά τους τα 4 που ειναι περίπου 3-4 μηνών εχουν ξεκινήσει
 
Καλημέρα.
τα παιδιά τους τα 4 που ειναι περίπου 3-4 μηνών εχουν ξεκινήσει
Τα μικρά είναι φυσιολογικό που ξεκίνησαν την πτερόρροια, πάντα ξεκινάνε περίπου στους 3 Μήνες της ζωής τους.
το ενα αρσενικό και θυληκο Τιμπραντο δεν έχουν ξεκινήσει πτεροροια και ο αρσενικός τραγουδάει κάθε μέρα
Είναι σίγουρο ότι θα ξεκινήσουν κάποια στιγμή, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Έχω καναρίνι που κελαηδάει κανονικά σε όλη την διάρκεια της πτερόρροιας ενώ κάποια άλλα μειώνουν δραστικά το κελάηδημα.
 
@orgest
Θα ξεκινήσει η πτερόρρια μην αγχώνεσαι.
Άλλα την περνάνε νωρίτερα και άλλα αργότερα.
Και στο δικό μου καναρίνι δεν έχει αρχίσει ακόμη.
Στα τρία χρόνια που το έχω η πτερόρρια του συνήθως ξεκινά μετά τον Δεκαπενταύγουστο και σταματά το κελάηδημα του σταδιακά.
Διάβασε και το σχετικό άρθρο.
 
παιδιά τα 2 ενήλικα καναρίνια ακόμα δεν έχουν πτεροροια όπως τα παρατηρώ τι γίνετε δεν θα μπουν καθόλου φέτος; πως γίνετε
[automerge]1661717902[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ακόμα να μπουν σε πτερόροια τα ενήλικα καναρίνια τι γίνετε...
 
Τελευταία επεξεργασία:
ακόμα να μπουν σε πτερόροια τα ενήλικα καναρίνια τι γίνετε...
Δεν βρίσκεις πούπουλα στο κλουβί ?
Τα δικά μου στο μπαλκόνι είναι στην φάση της πτερόρροιας στο φούλ και μάλλον θα την ολοκληρώσουν αργότερα από άλλες χρονιές.
Μπορεί να κάνουν την ραγδαία πτερόρροια και να αλλάξουν φτέρωμα σε 15-20 ημέρες.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ναι δεν βλέπω πούπουλα ούτε να μαδιουνται εκτός απο την θυλικια που ειναι ακόμα λιγο πυρωμενη ενώ τα μικρά ειναι σχεδόν στο τέλος τις πτεροροιας αλλα συνεχίζουν και βγάζουν μερικά τα 2 μεγάλα παντός δεν βλέπω κάτι
 
Back
Top