Ασθένειες Γιατί τα budgie ήταν αδύναμα από την αρχή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης meniam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

meniam

PB Member
Εγγραφή
28 Οκτ 2020
Μηνύματα
1.130
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας ανοίγω αυτό το θέμα επειδή το σκεφτόμουν αυτές τις μέρες και μου δημιουργήθηκαν απορίες. Λοιπόν πέρυσι τον Νοέμβριο είχα πάρει την απόφαση να αγοράσω ένα αρσενικό budgie για να έχει ζευγάρι η θηλυκιά μου και να μην είναι μόνη της τα πρωινά που λείπουμε. Πήγαμε στο πετ σοπ της γειτονιάς μου (γενικά ψωνίζουμε χρόνια από εκεί και υπάρχει εμπιστοσύνη) και είχαν αρκετά μωρά παπαγαλάκια που τα είχαν φέρει εδώ και μια βδομάδα, διαλέξαμε ένα γλυκουτσικο που έκανε μπαμ ότι ήταν αρσενικό, το παιδί στο πετ σοπ δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να το πιάσει μιας και το πουλάκι δεν κουνήθηκε αλλά είχε γαντζωθει στα κάγκελα και δεν μπορούσε να το βγάλει όταν το έβγαλε και το έβαλε στο καινούργιο κλουβί που θα παίρναμε το παρατήρησε και μας είπε να κοιτάξουμε και εμείς, τα πόδια του ήταν στραβά η ουρά του πολύ μικρή και φαινόταν ότι δεν μπορούσε να πετάξει. Μας είπε να το αφήσουμε αυτό το πουλάκι γτ φαίνεται ότι έχει θεματακια και δεν θα ζήσει πολύ και δεν υπάρχει λόγος να έχουμε στεναχώριες, συμφώνησα μαζί του γτ φοβήθηκα κιόλας μήπως η παπαγαλίνα μου το έβρισκε αδύναμο και το ταλαιπωρούσε οπότε πήραμε ένα άλλο. Από ότι αποδέχτηκε και αυτό το πουλάκι είχε προβλήματα... αδύναμο, μικρό, δεν είχε καλή ισορροπία, κοιμόταν αρκετά και εννοείται δεν πετούσε... κάναμε ότι μπορούσαμε για το πουλάκι να είναι ευτυχισμένο μέχρι που καταφέραμε να το κάνουμε να διανύει πετώντας μικρές αποστάσεις. Όταν τα βγάζαμε από το κλουβί το καημενουλι προσπαθούσε να πετάει και να ακολουθεί την θηλυκιά εννοείται δεν τα κατάφερνε οπότε εμείς ήμασταν πάντα από κάτω να το πιάνουμε με ένα μαξιλαράκι να μη πέσει κάτω και μετά αυτό κοιμόταν στα χέρια μας. Εννοείται κάποια στιγμή το πουλάκι έγινε χειρότερα το χωρίσαμε από την θηλυκιά γτ το τσιμπούσε και μετά από κάποιες μέρες πέθανε... πέντε μήνες άντεξε περίπου... τώρα εμένα η απορία μου είναι γιατί τα πουλιά είχαν αυτό το θέμα; Ήταν αδέρφια άρα το πρόβλημα ήταν γενετικό σωστά; Υπάρχει περίπτωση η μητέρα να μη είχε προετοιμαστεί σωστά; Μπορεί οι γονείς να είχαν κάποια συγγένεια μεταξύ τους για αυτό τα μωρά να γεννήθηκαν έτσι;
 
Όταν πουλάνε τα πουλάκια με το κιλό αυτά συμβαίνουν.
Μπορεί να είναι γενετικό αλλα το πιθανότερο είναι να έχει προκύψει από την κακή διαχείριση των πτηνών.
 
Δεν μπορείς να ξέρεις τι είχαν. Μόνο η νεκροψία μπορεί να το πει αυτό. Οι δυσμορφίες που αναφέρεις μπορεί να οφείλονται σε γενετικά προβλήματα, αλλά και πάλι μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε από εδώ. Πάντως, η κατάσταση στην οποία βρίσκονται τα πουλιά στα περισσότερα καταστήματα, είναι επιεικώς άθλια. Αν στείλει κανείς για εργαστηριακές εξετάσεις ένα δείγμα από τις κλούβες - κλουβιά τους, θα βρει σχεδόν κάθε ασθένεια που υπάρχει. Παίρνοντας ένα από αυτά τα πουλάκια είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα είναι άρρωστο.
 
Back
Top