Ασθένειες Budgie με κάπως αδύναμη φωνή

@Stavros
Ναι είχα διαβάσει το συγκεκριμένο άρθρο όταν είχαν έρθει τα αποτελέσματα!όσες πληροφορίες έγραψα ήταν απλά όσα μου είπε ο γιατρός στο τηλέφωνο!

Διαβαζοντας επίσης διάφορα δεν είμαι ακόμα σίγουρη για το αν θα πρέπει να αρχίσω αύριο την θεραπεία όπως προγραμμάτιζα ή να στείλω δείγμα και κάπου αλλού...
 
Αυτό που εγώ συνειδητοποιώ είναι το πόσο δύσκολο είναι να βρεις γιατρό για ένα πτηνό ,με όσα τώρα έχω διαβάσει, και γενικά κάποιον που να μπορείς να εμπιστευτείς διότι ο καθένας φαίνεται να έχει διαφορετικές απόψεις και διαφορετικές τεχνικές
Γι αυτό λέμε συνέχεια, ΚΑΝΤΕ REVIEWS, μην κρύβεστε. Να καταθέτετε τις εμπειρίες που αποκτάτε συνεργαζόμενοι με τους επαγγελματίες του χώρου μας. Μιλήστε με ΕΙΛΙΚΡΊΝΕΙΑ, αναφερθέν σε ΑΡΝΗΤΙΚΑ και ΘΕΤΙΚΑ και μην αρκείστε στο "έλα μωρέ, δεν βαριέσαι..." κάθε φορά που την πατάτε ή μένετε ευχαριστημένοι (δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στη συγκεκριμένη περίπτωση). Ενημερώστε τα μέλη μας και τους αναγνώστες. Η δημόσια κριτική είναι ο μόνος τρόπος για να ακουστεί η φωνή μας από αυτούς που πρέπει να την ακούνε με προσοχή.
 
Διαβαζοντας επίσης διάφορα δεν είμαι ακόμα σίγουρη για το αν θα πρέπει να αρχίσω αύριο την θεραπεία όπως προγραμμάτιζα ή να στείλω δείγμα και κάπου αλλού...
Η δική μου άποψη καταρχήν σε αυτές τις περιπτώσεις είναι, ότι όταν παίρνουμε μία απόφαση να απευθυνθούμε σε έναν ειδικό, πρέπει να ακολουθούμε ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ τις οδηγίες του. Μετά το πέρας της θεραπείας και της εφαρμογής των συμβούλων του, ακολουθούμε αυτό που αναφέρω στο μήνυμα ^ #62.

Να θυμάσαι ότι πήγες στον ειδικό επειδή υπήρχε ένα πρόβλημα το οποίο ανέφερες σε αυτό το θέμα με τίτλο “Budgie με κάπως αδύναμη φωνή“. Εφόσον περιέγραψες στον ειδικό το πρόβλημα με κάθε λεπτομέρεια και ακολούθησες τις οδηγίες του κατά γράμμα, τότε αν μετά από ένα μήνα χρειαστεί να μιλάμε ξανά για το ίδιο θέμα, τότε θα πρέπει να σκεφτείς ότι κάτι δεν πήγε καλά και γι αυτό δεν μπορεί να ΜΗΝ ευθύνεται κανείς.
 
Η απαντηση που σου εδωσαν προσωπικα δεν θα με καλυπτε ως πελατη.
Δεν υπαρχουν πολλα και λιγα κοκκιδια,υπαρχει συγκεκριμενος αριθμος επι συγκεκριμένου δειγματος και γνωριζω οτι ειναι απολυτως μετρήσιμα γιατι τα εχω δει με τα ματια μου επι μικροσκοπιου σε πραγματικο χρονο και για να καταλαβεις κι εσυ η εικονα τους ειναι η παρακατω

20190323_22465.webp

Γι αυτο και σε "προειδοποιησα" απο την αρχη οτι τα αποτελεσματα των εξετασεων απο μονα τους δεν δίνουν ολοκληρωμενη εικονα.

Για την ιστορια η συγκεκριμενη απεικόνιση ειναι απο φίλο, μελος του φορουμ,σε δικο μας μικροσκοπιο με τεχνικα χαρακτηριστικά ανωτερα των εγχωριων διαγνωστικων κεντρων.
 
@Tony Forpus
Ειλικρινά με όσα έχω ακούσει σήμερα βρίσκομαι σε ένα δίλημμα σχετικά με το τι να κάνω και τι θα είναι το πιο σωστό για το πουλάκι μου..:(
Και σε τέτοια θέματα στην περίπτωση που οτνως κάτι συμβαίνει ο χρόνος είναι πολύ σημαντικός..
Και αν στην τελικά οποιαδήποτε απόφαση οδηγήσει στο να συμβεί κάτι στο πουλάκι είναι κάτι που θα κουβαλάει ο φροντιστής του για πάντα...(έτσι νιώθω εγώ τουλάχιστον)
 
Το πρωτο πραγμα που συμβαινει στα πουλακι με προβλημα κοκκιδιων ειναι κακη συσταση κουτσουλιας,απωλεια βαρους και αυξηση προσληψης φαγητου.

Οπως ειπα και πιο πανω ζυγισε το πουλακι να δουμε που βρισκεται.
 
@Tony Forpus Δοκίμασα να τον ζύγισω απλά κουνιέται πολύ πάνω στη ζυγαριά.Θα δοκιμάσω ξανά αύριο το πρωί που θα είναι και νηστικό.

Οι κουτσουλιές του σήμερα είναι λίγο πιο αραιές, τρωει συχνά δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι υπερβολή σε σχέση με πριν.
 
@MarynJuan Τι ζυγαριά έχεις? Είναι απλή αναλογική ή πιο καινούργια ηλεκτρονική? Αυτή που έχουμε εμείς θέλει να πατήσεις κουμπί όταν είναι ώρα για ζύγισμα και έτσι είναι αδυνατο να τις ζυγίσω, ακόμα κι αν καθίσουν φέυγουν όταν πρέπει να ξαναπατηθεί αυτό το χαζό κουμπί. Η καλύτερη ζυγαριά θα ήταν από αυτές τις παλιές, που έχουν μόνο ένα ελατήριο μέσα και καντραν με δείκτη, αλλά δεν νομίζω να πωλούνται πια.
 
@Nausicaa καινούργια αγόρασα δεν γνωρίζω.Ανεβαινει κανονικά απλά όσο πατάει παίζει ο αριθμός

Γνωρίζει κάποιος τι προβιοτικο να πάρω;δεν μπορώ να βρω εδώ πουθενά κανένας δεν έχει
[automerge]1626186562[/automerge]
Ας μου στείλει κάποιος ένα λινκ αν γίνεται να παραγγείλω σήμερα ώστε να έχουν φτάσει σε δυο τρεις μερες
 
Ηλεκτρονικά, έτσι, το καντραν δεν έχει βελόνα όπως στα αυτοκίνητα (μέχρι πρόσφατα)?
Κοιτα, από μαθηαμτικοφυσική αποψη η απόκλιση τιμών είναι μεγάλη. Από την άλλη το πουλάκι είναι ακόμα στην ανάπτυξη, μπορεί να είναι φυσιολογική η αύξηση βάρους.
 
@christina07
Ευχαριστώ πολύ θα το έχω κατά νου για κάποια επόμενη φορά. παρήγγειλα ήδη αυτό που μου υπέδειξε ο Vada
Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας και τη βοήθεια.
 
Μιας και γινεται λογος για τα προβιοτικα,οταν γινεται χρηση του Baycox δεν συνηθίζεται να χορηγούνται προβιοτικα καθως δεν προκειται για αντιβιωση.
Το Baycox ειναι κοκκιδιοκτονο και ακριβως γι αυτη του την ιδιοτητα διδεται εφάπαξ (2 συνεχομενες ημερες) και οχι επαναληπτικα οπως προτεινε το διαγνωστικο.
Επαναληπτική χορηγηση απαιτείται οταν χορηγουμε κοκκιδιοστατικο οπως το Esb3.
Επισης ειναι γνωστο ή θα επρεπε να ειναι γνωστό πως οταν αντιμετωπιζουμε κοκκιδια δεν χορηγουμε πολυβιταμινη γιατι η βιταμινη Β αποτελει τροφή για τα κοκκιδια.
Η βιταμινη Κ σωστα διδεται για να προλαβει ανεπιθύμητες παρενέργειες απο πιθανη εντερικη αιμορραγία που ενδεχομένως προκαλεσει η αποκολληση των κοκκιδιων στην εντερικη διαδρομη.

Τις πληροφοριες αυτες τις παραθετω με εκπαιδευτικο σκοπο και μονο,εσυ θα κανεις αυτο που εσυ θεωρεις σωστο.
 
Back
Top