Ασθένειες Budgie με κάπως αδύναμη φωνή

Περνάω πολλές ώρες της ημέρας μαζί του και αν και δεν τον έχω πολύ καιρό έχω μάθει να τον παρατηρώ.
Το μόνο που θέλω είναι να γίνει καλά.
Θα αλλάξω για την ώρα τις ξύλινες πατηθρες με τις πλαστικές οι οποίες καθαρίζονται πιο αποτελεσματικά.Αν γνωρίζει κάποιος κιόλας αν χρειάζεται οι ξύλινες να πεταχτούν εντελώς ας μου πει.Θα ανοίξω επίσης ένα θέμα ώστε όποιος μπορεί να με βοηθήσει να βρω για το κλουβί ποτίστρες οποίες δεν θα είναι χαμηλές και κοντά στις ακαθαρσίες.
 
Περνάω πολλές ώρες της ημέρας μαζί του και αν και δεν τον έχω πολύ καιρό έχω μάθει να τον παρατηρώ.
Είμαι κυριολελτικα ολη μερα στο ίδιο δωμάτιο με καπιιο απο τα δυο μπατζι μου, αλλα ανησυχω τοσο πολυ για το παραμικρό που δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να ξεχωρίσω πραγματική ασθενεια ή έστω αδιαθεσία αν δεν ήταν κάτι καραμπινάτο, ακριβώς επειδή και η παραμικρή αλλαγή με κάνει να πιστεύω ότι έρχεται το τέλος του κόσμου. Πχ σήμερα η Αυγή δεν τραγουδα πολυ και την είδα να κοιμάται με το κεφάλι στην φτεουγα για πρώτη φορα στον μήνα που την έχω. Η Ίριδα το κάνει αυτό κάθε μέρα, αλλα ειναι καινουργιο για την Αυγή, οποτε ειμαι προσωρινως ελπιζω πεπεισμένη ότι κάτι δεν πάει καλά. 😬
Ναι, σωστά, δώσε μου μισο, ο Δημητρης μου πρότεινε τέτοιες ποτιστρες, ενα λεπτο να βρω το λινκ. Απλως θα επηρεάσουν τα κάγκελα, ξέρεις πώς πάει.
ποτίστρα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σε ευχαριστώ πολύ έψαξα και βρήκα τη συγκεκριμένη σε ένα διαφορετικό σαϊτ και την παρήγγειλα για ταιστρα είχα βρει μια αν και εκεί που είναι δυστυχώς γδερνει το κάγκελο αλλά δεν έρχεται το σημείο εκείνο σε επαφή με το πουλί οπότε τι να κάνουμε θα το υποστώ.Εχω αρκετές απορίες η αλήθεια είναι θα επικοινωνήσω και με τη γιατρό όταν μπορέσω απλά αναρωτιέμαι αν θα ήταν πιο αποτελεσματικό αν του έδινα εγώ τη θεραπεία αντί να την πάρει απ' την ποτίστρα και ίσως αν θα έπρεπε να του αλλάξω την τροφή πριν αρχίσει η θεραπεία του.
 
Νομίζω ότι όντως είναι καλύτερο να του δίνεις τα διαφορα φαρμακα απευεθιας και όχι μέσω ποτιστρας, αρκει να μην ταράζεται οολυ το πουλάκι.
Για άλλη διατροφή, επίσης δεν ξέρω, μιας και είναι και μικρούλης.
 
Μήπως θυμάσαι το σαιτ γιατι εχω δυσκολιες στην επικοινωνία με το birdmarket?
 
Πως θα παιρνει και το φάρμακο και την βιταμίνη Κ.?
Στην ίδια ποτίστρα θα τα βάζεις μαζί.
Επίσης θα πρέπει να πάρεις πολυβιταμίνες και προβιοτικά.
 
Προσωπικα σε αυτο το πουλακι θα εδινα μονο Teniazine.
Οπως εγραψα και πιο πανω χωρις κλινική εξέταση τα αποτελεσματα δεν στεκονται απο μονα τους.
Η υπαρξη κοκκιδιων ειναι συχνο φαινομενο αλλα δεν σημαινει οτι νοσεί ενας οργανισμος,γιατί αυτο που παιζει ρολο ειναι ο πληθυσμός τους και οχι η υπαρξη τους.

Επισης κανενα πουλακι δεν ειναι παχυ ή αδύνατο αν δεν το ζυγισουμε πρωτα.
 
@Tony Forpus
Δεν θα ήταν κάπως όμως ριψοκίνδυνο να παραλείψω την θεραπεία από την στιγμή που η γιατρός προτείνει να γίνει;
Δεν έχω δυστυχώς την δυνατότητα να πάω μέχρι την Κομοτηνή ώστε να το έβλεπε και από κοντά:(
Οι θεραπείες θα γίνουν η μία μεταβτην άλλη σωστά;
 
Θα σου προτεινα να γραψεις οτι αποριες εχεις σε ενα χαρτι γιατι πανω στο τηλεφωνο πολλες φορες ξεχναμε τι θελαμε να ρωτησουμε και να ξανακαλεσεις(αν δεν το εκανες ηδη) για να ρωτησεις οτι ακριβως θελεις.
 
Ναι το έχω κάνει αυτό γιατί πολλές φορές ξεχνάω κάτι!έστειλα ένα μεηλ αλλά θα πάρω και τηλ τη Δευτέρα για κάποιες απορίες και διευκρινίσεις και για να ρωτήσω κιόλας ποια θεραπεία συστήνει η γιατρός να ξεκινήσω πρώτη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: HxC
@MarynJuan

Εσυ θα κανεις αυτο που νομιζεις καλυτερο.

Το πουλακι δεν παρουσιαζει κανενα απολυτως συμπτωμα ασθενειας και αυτο εχει την αξια του.
Στο 95% των εξετασεων που γινονται θα βρεθουν κοκκιδια,ο πλυθησμος των κοκκιδιων ειναι αυτος που θα μας δειξει αν χρειαζεται αγωγη ή οχι και στις συγκεκριμενες εξετασεις κατι τετοιο δεν οριζεται.
Το σχημα με το Baycox δημιουργει ερωτηματικα,η χρηση που προτεινει ο κατασκευαστης ειναι για 2 ημερες χωρις επαναληψη.

Βρες τροπο να ζυγισεις το πουλακι.
 
Το πουλακι δεν παρουσιαζει κανενα απολυτως συμπτωμα ασθενειας και αυτο εχει την αξια του.
Μίλησα σήμερα με το εργαστήριο και ρώτησα για τον αριθμό των κοκκιδιων μου είπε ότι είναι αρκετά και για αυτό χρήζουν θεραπείας.Ακομα ενημέρωσε πως ενώ τώρα μπορεί να δείχνει καλά τα κοκκιδια απ' τη μια μέρα στην άλλη μπορεί να το κάνουν ξαφνικά να δείχνει υποτονικό και άρρωστο!έχει να κάνει με το πόσο καλά κρύβουν τις ασθένειες τα πτηνά μας.

Ακόμα σε περίπτωση που είναι και για κάποιον άλλον χρήσιμες οι πληροφορίες μου είπε ο γιατρός ότι καλύτερο θα είναι να φύγουν τα ξύλινα αντικείμενα απ' το κλουβί για την ώρα ώστε να μπορεί να γίνει απολύμανση στα πλαστικά σωστή .
Συμβούλεψε να μην δωθεί ποσότητα κατευθείαν φαρμάκου με σύριγγα μιας και το πουλάκι είναι και νεαρό σε ηλικία αλλά αν θελήσω να δίνω κάθε κάποιες ώρες με σύριγγα διαβητικου μερικές σταγόνες από το αραίωμα του φαρμάκου που θα έχει η ποτίστρα.
Λόγοι της εμφάνισης του είναι πιθανώς το στρες αλλαγή τροφής ,περιβάλλοντος κλπ.Νιωθω πολύ ενοχή για αυτό και με στεναχωρεί το ότι είναι δικό μου το φταίξιμο που με κάποιο τρόπο στρεσαρα το πουλάκι μου..
Ελπίζω να μην χρειαστεί κάνεις αυτές τις πληροφορίες ποτέ αλλά αν τις χρειαστεί να του είναι βοηθητικές.
Σήμερα θα ξεκινήσει ο Χουάν μου την θεραπεία του και εύχομαι όλα να πάνε καλά.
 
Σήμερα πήγα να πάρω τα φάρμακα και η αλήθεια είναι γυρίζω πίσω αρκετά θορυβημένη έπειτα από μια συζήτηση που είχα με άνθρωπο που πουλάει τα φαρμακα ο οποίος μου είπε ότι τον τελευταίο καιρό έρχονται πολλοί άνθρωποι με ακριβώς τις ίδιες λίστες και τα ίδια αποτελέσματα από το συγκεκριμένο εργαστήριο.
 
@HxC και το έχω παρατηρήσει κιόλας διαβάζοντας κάποια θέματα ή ίδια αλλά δεν έδωσα έντονη σημασία.δεν ξέρω τι να πω.και ο άνθρωπος αυτός μου προτείνε φυσικά φάρμακα να χρησημοποιω της Landmark τουλάχιστον εκείνος είπε ότι τα έχει κόψει τα βαριά αντιβιοτικά.αλλά δύσκολο να εμπιστευτείς γενικά.
Ωστόσο σήμερα θα ξεκινήσω την θεραπεία αν και με κάποια ανησυχείς μιας και είναι και μικρουλι το πουλάκι μου..
Να είμαι ειλικρινής νιώθω αρκετά προβληματισμένη
 
@MarynJuan
Διάβασε το παρακάτω θέμα
Thread 'Πολυουρία σε parrotlet' https://community.petbirds.gr/threads/Πολυουρία-σε-parrotlet.40145/
Και σε μένα τα συνεχόμενα ίδια αποτελέσματα του συγκεκριμένου εργαστηρίου μου φαίνονται ύποπτα.
Υπάρχουν και περιπτώσεις μελών που τα πουλάκια τους δεν είδαν βελτίωση πάρα την προτεινόμενη θεραπεία.
 
Αυτό που εγώ συνειδητοποιώ είναι το πόσο δύσκολο είναι να βρεις γιατρό για ένα πτηνό ,με όσα τώρα έχω διαβάσει, και γενικά κάποιον που να μπορείς να εμπιστευτείς διότι ο καθένας φαίνεται να έχει διαφορετικές απόψεις και διαφορετικές τεχνικές...Και όταν πρόκειται για πουλάκια μικρού μεγέθους και ηλικίας δεν υπάρχουν περιθώρια για λάθη.προσωπικά και απ' όσα μου είπε ο άνθρωπος ,να τονίσω είναι ιδιοκτήτης πετσοπ ΟΧΙ γιατρός, για το ότι του φέρνουν πολύ συχνά ακριβώς ίδιες διαγνωσεις με πάρα πολλά και πολύ βαριά φάρμακα με έκανε να ανησυχήσω για το πουλάκι μου και κατά πόσο μπορώ οτνως να εμπιστευτώ το εργαστήριο.έχω ξεφύγει αρκετά απ' το αρχικό θέμα που ήταν η φωνή του για την οποία παρατήρησα ότι μάλλον προσπαθεί να μιμηθεί τα χελιδόνια και ακούγεται έτσι ,τα οποία ακούει μέρα νύχτα.Ωστοσο θεωρώ θα έπρεπε να συζητηθεί το συγκεκριμένο θέμα ίσως σε κάποιο νέο thread σχετικά με το πόσο τελικά είναι αξιόπιστα τα αποτέλεσμα αυτά.
[automerge]1626082823[/automerge]
Θα ήταν ίσως πιο σοφό να γινόταν η θεραπεία ,μιας και είναι μικρό , με αντίστοιχα φάρμακα της Landmark?ποια είναι η γνώμη σας ειδικά όσοι έχετε εμπειρία πάνω σε θέματα τετοια
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σήμερα πήγα να πάρω τα φάρμακα και η αλήθεια είναι γυρίζω πίσω αρκετά θορυβημένη έπειτα από μια συζήτηση που είχα με άνθρωπο που πουλάει τα φαρμακα ο οποίος μου είπε ότι τον τελευταίο καιρό έρχονται πολλοί άνθρωποι με ακριβώς τις ίδιες λίστες και τα ίδια αποτελέσματα από το συγκεκριμένο εργαστήριο.
Ρίξε μια ματιά εδώ https://community.petbirds.gr/threa...τρικό-Διαγνωστικό-Εργαστήριο-Κομοτηνής.41959/
 
Back
Top