Αναπαραγωγή Γιατί το αρσενικό τσίμπαγε το μικρό;

spyros1973

PB New Member
Εγγραφή
8 Μαρ 2016
Μηνύματα
27
Πόλη
Πάτρα
Το αρσενικό τσίμπαγε το μόλις μιας μέρας μικρό. Τα χώρισαν αμέσως, έκανα καλά; Και αν ναι ποσό καιρό να τον κρατήσω μακρεία;
 
Πως είσαι σίγουρος ότι το τσίμπαγε;
Στην προσπάθεια να ταΐσουν τα μικρά κάποιες στιγμές τα "χτυπούν" να ξυπνήσουν
Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα... αλλά εγώ δεν είμαι εκεί... Ούτε μπορώ να δω.
Εσύ που βλέπεις... αν όντως κινδυνεύει το μικρό.. καλά έκανες και τα χώρισες.
 
Πως είσαι σίγουρος ότι το τσίμπαγε;
Στην προσπάθεια να ταΐσουν τα μικρά κάποιες στιγμές τα "χτυπούν" να ξυπνήσουν
Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα... αλλά εγώ δεν είμαι εκεί... Ούτε μπορώ να δω.
Εσύ που βλέπεις... αν όντως κινδυνεύει το μικρό.. καλά έκανες και τα χώρισες.
Το τιναξε στον αέρα

Το τσιμπισε δύο φορές απαλά μου φάνηκε... Και μετά το σήκωσε και το παταξε
 
Μπορεις να τα ενωσεις αυριο το πρωι. Θα το κανεις και θα εισαι παρων. Αν δεις οτιδγηποτε ασχημο τον ξαναχωριζεις. Αν κ πστευω οτι δεν αξιζει να τον ξαναβαλεις, ασχημη συμπεριφορα με το καλημερα δεν προδιαθετει για γενικα καλη συμπεριφοραα...


Εχει ξαναζεγαρωσει στο παρελθον;
 
Μπορεις να τα ενωσεις αυριο το πρωι. Θα το κανεις και θα εισαι παρων. Αν δεις οτιδγηποτε ασχημο τον ξαναχωριζεις. Αν κ πστευω οτι δεν αξιζει να τον ξαναβαλεις, ασχημη συμπεριφορα με το καλημερα δεν προδιαθετει για γενικα καλη συμπεριφοραα...


Εχει ξαναζεγαρωσει στο παρελθον;
Οχι. Για να κατά λάβετε όταν κλωσαγε αυτός δύο φορές (τόσες είδε) την καβάλησε. Σημενει κάτι;

Οχι παίζει κάποιο ρόλο αυτό?
 
Ηταν πυρωμενος και προσπαθουσε να την βατεψει. Δεν σημαινει απαραιτητα κατι αυτο, απλα για να εισαι σιγουρος οτι δεν θα ενοχλει την θηλυκια σου αλλα και τα μικρα μην τον ξαναβαλεις μαζι τους καλυτερα..
 
Οχι παίζει κάποιο ρόλο αυτό?
Ασφαλώς και παίζει ρόλο η εμπειρία κάποιου όταν ξεκινά τέτοιο ζευγάρωμα.
Αν δεν υπάρχει καλό θα είναι να ρωτάμε όσους γνωρίζουν για να πάρουμε την καταλληλότερη για την περίπτωση βοήθεια.
Εσύ είσαι τυχερός...
Βρίσκεσαι σε ένα χώρο που τα μέλη και θέλουν και μπορούν να σε βοηθήσουν αν ξεκινήσεις το ζευγάρωμα.
Δεν έχεις παρά να ρωτάς.
 
Σήμερα τον ξαναεβαλα μαζί της αφυ έφαγε από την καινούργια τροφή(φυραμα) πάλι ανέβηκε πάνω της ενώ ήταν αυτή στην φωλιά. Τα αφήνω χωριά;
 
έφαγε από την καινούργια τροφή(φυραμα)
Τι είναι αυτό το φύραμα;
Τι ταΐζεις στα πουλιά σου;
Ποιος σου δίνει οδηγίες;
Ξέρεις τι πρέπει να κάνεις με τα καναρίνια ή απλά ξεκινάς κι όπου βγει;
 
Οχι δεν ξέρω. Πρώτα μου πουλιά είναι που τα πήρα από φίλο την πρωτοχρονιά. Αυτό το φυραμα μου το έδωσαν στο pet-shop για βοήθημα στην καναρα δυναμικό μου είπε. Για φαγητό έχω αυγοτροφη τα σπόρια του βιταμίνες και αυτό το φυραμα. Βέβαια αυτό πάνω λέει " φυραμα υγείας και τραγουδιού"
 
Καλύτερα να τα έχεις χώρια.. και να μην τα ξαναβάλεις μαζί..

Βιταμίνες στο νερό ή στερεές σε διάφορα χρώματα και σε διαφανή σακουλάκια;
Σαν αυτό:
raff%20holland%20cova%20pasta.jpg
 
Ναι σαν αυτο
Να μην το ξαναδώσεις! Είναι μόνο μέλι και μπαγάτικα μπισκότα που προσφέρουν μόνο λίπος! Βραστό αυγό ή συσκευασμένη (ή και σπιτική να φτιάξεις μόνο σου) αυγοτροφή, συσκευασμένους σπόρους και φρέσκο νερό καθημερινά είναι τα απαραίτητα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Τώρα που έχει τα μικρά μήλο ζωχο και αλλά τέτοια κάνει;

Και κάτι άλλο, το αρσενικό έχει σταματήσει να κελαηδεί; Είναι λογικό?
 
Back
Top