Αναπαραγωγή Γιατί το αρσενικό τσίμπαγε το μικρό;

Τώρα που έχει τα μικρά μήλο ζωχο και αλλά τέτοια κάνει;
Όταν είναι πολύ μικρά δίνεις βραστό αυγό μέχρι να γίνουν 7 ημερών. Μόλις και το πιο μικρό γίνει 7 ημερών μπορείς να δώσεις και μηλαράκι. Αλλά καλό θα ήταν μετά τις 10 μέρες να δίνεις λαχανικά.. και πάλι λίγο κάθε μέρα..

Και κάτι άλλο, το αρσενικό έχει σταματήσει να κελαηδεί; Είναι λογικό?
Ναι. Τα αρσενικά τραγουδούν για να προσελκύσουν και να βατέψουν το θηλυκό. Τώρα που την προσέλκυσε και της έκανε και μωράκι για ποιο λόγο να κελαηδήσει;
 
Σπύρο μου επειδή μια καλή αρχή είναι το ήμισυ του παντός, κράτησε τον πλήρη οδηγό φροντίδας καναρινιών, που μπορείς να ψάχνεις κάθε φορά που έχεις διάφορες σκέψεις για τα πουλάκια σου.
Φυσικά πάντα μπορείς και να ρωτάς αλλά αξιοποίησε όσο μπορείς και τα πολύτιμα άρθρα του φόρουμ στον ελεύθερο χρόνο σου.
Διάβασε κυρίως διατροφή και τώρα περί αναπαραγωγής.
Καλή τύχη στους νεοσσούς σου!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αυτοί οι πόντοι που περνούμε τι είναι;
Δείχνουν την συμμετοχή μας και πόσο ενεργά μέλη είμαστε.
Ε και πάντα ελπίζουμε μπας και το αφεντικό βάλει σε κλήρωση μεταξύ των πρώτων καμιά ferrari:)
 
Είχα κι εγώ ανάλογο περιστατικό πέρυσι. Τον χώρισα τον αρσενικο, και δεν τον ξανάβαλε ποτέ για ζευγάρωμα. Σκέψου οτι τότε η θηλυκια δεν τάιζε τα μωρά, γιατι δεν μπορουςε να βγει απο τη φωλιά, μια και τα φύλαγε απο τον πατέρα τους.
 
Καλύτερα αυτό το πουλί να το ξεχάσεις από γεννήτορα και άσε την κανάρα να κάνει τη δουλειά, εκτός κι αν έχει τόσο καλό αίμα και θέλεις να το αναπαράγεις. Τα ίδια μου έκανε κι ένα αρσενικό πέρυσι. Είχε στη φωλιά ένα μικρό, πάει αυτό σκύβει, παίρνει το μικρό στο ράμφος και τσούπ το πετάει έξω. Φέτος βελτιώθηκε λίγο, τάϊσε και τη θηλυκιά που πέρυσι δεν πολυτάιζε. τάισε και τα μικρά, αλλά ένα μικρό μόλις βγήκε από τη φωλιά, το κανόνισε αμέσως.
 
Καλύτερα αυτό το πουλί να το ξεχάσεις από γεννήτορα και άσε την κανάρα να κάνει τη δουλειά, εκτός κι αν έχει τόσο καλό αίμα και θέλεις να το αναπαράγεις. Τα ίδια μου έκανε κι ένα αρσενικό πέρυσι. Είχε στη φωλιά ένα μικρό, πάει αυτό σκύβει, παίρνει το μικρό στο ράμφος και τσούπ το πετάει έξω. Φέτος βελτιώθηκε λίγο, τάϊσε και τη θηλυκιά που πέρυσι δεν πολυτάιζε. τάισε και τα μικρά, αλλά ένα μικρό μόλις βγήκε από τη φωλιά, το κανόνισε αμέσως.

Και αυτός την τάιζε. Δηλαδή αν μεγαλώσουν να μην τα ξαναενωσω; Ούτε να τα βάλω μαζί του; Και την καναρα εγώ θα την βατεψω;
 
Τώρα εσύ ρωτάς για μετά από δύο μήνες αν όλα πάνε καλά. Πόσες γέννες σκοπεύεις για φέτος;
 
Γτ μετά από δύο μήνες; Κατευθείαν δεν ξεκινάνε την δεύτερη γέννα; Παιδιά μάλλον είμαι πολύ ασχετος., ποτέ πρέπει να τα ξαναβαλω την δεύτερη φορά; Δύο γέννες λεω
 
Κατευθείαν δεν ξεκινάνε την δεύτερη γέννα;

Εσύ είσαι μπροστά στα πουλιά και μπορείς να κρίνεις αν είναι επικίνδυνος ο αρσενικός. Εγώ στην θέση σου αν μου είχε δώσει δικαιώματα προβληματικής συμπεριφοράς δεν θα έβαζα ξανά μαζί το ζευγάρι και θα τον κρατούσα μόνο για το τραγούδι του.

Δύο γέννες λεω

Δώσε την προσοχή σου να ολοκληρωθεί με επιτυχία ο πρώτος κύκλος. Εδώ θα βρεις άρθρα που θα σε βοηθήσουν.
 
Κώστα από Πάτρα είμαι και εγώ μιντιλογλι. Εσύ;

9-3-2016 040.webp αυτες ειναι οι τροφες που τους δινω
 
@spyros1973 αυτό το πλαστικό μπουκαλάκι άμεσα στα σκουπίδια. Όσο για τις τροφές να προτιμάς τις συσκευασμένες.

Υ. Γ εγω ειμαι στην αγυιά !
 
Δυστυχώς δε με βοηθά η φωτογραφία να δω τις είναι αυτό το "φύραμα". Θα προτιμούσε ένα ένα τα προϊόντα και ποιο κοντινές οι φωτογραφίες.
 
zwotrofes 008.webp αυτο ειναι το λεγομενο φυραμα

γιαννη δεν μπορω να τις σηκωσω λεει " πολυ μεγαλο αρχειο"
 
Αυτές οι τροφές φαίνεται να είναι όλες χύμα, επομένως έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να είναι επιμολυσμενες με κάποιον παράγοντα. Θα έλεγα να τις πετάξεις και να αγοράσεις κάποια συσκευασμένη απο εταιρεία.
 
Back
Top