Αναπαραγωγή Γιατί το αρσενικό τσίμπαγε το μικρό;

View attachment 39310 γιαννη δεν μπορω να τις σηκωσω λεει " πολυ μεγαλο αρχειο"
Ακολούθησε τις οδηγίες
petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ προς το τέλος γράφει για την μείωση του μεγέθους εικόνας.
 
γτ κωστα τι ειναι αυτο;

Αυτό το μπουκαλάκι κουτάκι δεν προσφέρει τίποτα στα πουλιά σου. Να πας απέναντι από το 1ο Νεκροταφείο της πάτρας και να ψωνίζεις τροφές και βιταμίνες.
 
Υδατοδιαλυτές εννοείς Κώστα μου έτσι;

Ακριβώς. Σπόρους, κυγοτροφή, και υδατοδιαλυτες βιταμίνες. Σπάνια κάνω πρόταση να πάει κάποιος σε ένα κατάστημα. Στο συγκεκριμένο κατάστημα θα βρει όλα όσα χρειάζεται για τα καναρίνια του.
 
Το μείγμα σπόρων περιέχει αυτά το χρωματιστά που αποκαλούν φρούτα ή μπισκότο... Προσωπικά τα θεωρώ άχρηστα για να μην πω επιζήμια.
Το δεύτερο και τέταρτο σακουλάκι, περιέχει την κατά τους πωλητές βιταμίνη ή δεν ξέρω κι εγώ πως αλλιώς την αποκαλούν. Φτιαγμένη από άγνωστα υλικά, με πολλά πιθανόν μη ελεγχόμενα ποιοτικά ελαιώδη υλικά. Προτείνω να την πετάξεις και να μην την αγοράσεις ποτέ ξανά.
Το τρίτο δεν το γνωρίζω... επιφυλάσσομαι όμως.
 
το τεταρτο σακουλακι ειναι αυγοτροφη zwotrofes 004 (800x600).webp και εχω και αυτομην με ρωτησεις τι ακριβως ειναι αυτο με τα οστρακα και καρβονο...
 
Σπύρο μου γενικά κατά τη γνώμη μου όλα όσα έχεις που όλα είναι χύμα δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά είναι για πέταμα! Και οι λόγοι γράφονται εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/

Πήγαινε πάρε μια συσκευασμένη τροφή εκεί που σου είπε ο Κώστας, βράζε κάθε μέρα ένα αυγουλάκι και δεν χρειάζεται να δίνεις τίποτα άλλο! Αν δεν είσαι σίγουρος και θες να τους προσφέρεις κι άλλα πάρε μια συσκευασμένη αυγοτροφή. Από κει μια πέρα μπορείς να δίνεις βότανα (αποξηραμένα ή χλωρά), λαχανικά (μόλις γίνουν 15-20 ημερών τα μικρά), μήλο και πολλά άλλα! Όλα αυτά που δίνεις ούτε καν ξέρω τι είναι και ούτε που ξερω τι προσφέρουν στα καναρίνια...
 
@spyros1973 πέταξε τα και πάρε σπόρους και αυγοτροφή μιας μεγάλης εταιρείας. Τα συγκεκριμένα προϊόντα που ταΐζεις τα καναρίνια σου μόνο ζημιά κάνουν τόσο στα ίδια, όσο και στην τσέπη σου.
 
Ποια εταιρεία; Δεν ξέρω. Το αρσενικό το έχω μόνο του στην ζευγαρωστρα και πηγενει ή θηλυκιά εκεί στο χώρισμα και ταιζοντε... Τι κάνω; Τα αφήνω χωριά μέχρι να μεγαλώσουντα μμικρά;
 
Τι κάνω; Τα αφήνω χωριά μέχρι να μεγαλώσουντα μμικρά;
Αν έχεις χρόνο μπορείς να ξαναδοκιμάσεις να τα ενώσεις, αλλά εσύ να είσαι παρόν έτσι ώστε αν δεις και κάνει κάτι στα μικρά να τον χωρίσεις άμεσα! Αλλιώς μην τον αφήσεις και κάνει καμία ζημιά..

Ποια εταιρεία;
Υπάρχουν πολλές εταιρείες... Συσκευασμένη τροφή να είναι και η επωνυμία είναι δευτερευούσης σημασίας...
 
Να τα ενώσω τώρα ή σε 10 μέρες; Ρωταω γτ έχω διαβάσει ότι ο πατέρας τα ταιζει και μάνα φτιάχνει φωλιά αλλά αυτόν δεν του έχω ακόμα εμπιστοσύνη
 
Να τα ενώσω τώρα ή σε 10 μέρες;
Σου είπα πρέπει να δοκιμάσεις και να δεις πως θα αντιδράσει ο αρσενικός. Αλλά να είσαι παρόν. Αν τα ταίζει τα αφήνεις ενωμένα και μετά γίνεται αυτό που λες:

ο πατέρας τα ταιζει και μάνα φτιάχνει φωλιά

Αλλά αν είναι πάλι επιθετικός, αφήνεις την μαμά να μεγαλώσει τα μικρά και μόλις απογαλακτιστούν τότε τα βάζεις σε δικό τους κλουβί ξαναενώνεις το ζευγάρι και κάνουν τη 2η γέννα.. απλά με τέτοιο DNA Που έχει ο αρσενικός δε ξέρω κατά πόσο πρέπει να μπαίνει σε αναπαραγωγή...
 
Ναι εχες δικιομγια το dna. Για να καταλάβεις όταν πλησιάζει ή γυνεκα μου το κλουβί φουσκώνει και κελαηδεί δυνατά. Είναι παλιοφατσα
 
Back
Top