Ασθένειες Γιατί το καναρινάκι μου κάθεται κάτω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mariakoz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mariakoz

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαϊ 2011
Μηνύματα
113
Πόλη
Μυτιλήνη
Καλησπέρα σας!
Από σήμερα το μεσημεράκι το καναρινάκι μου κάθεται κάτω, στη σχάρα του κλουβιού. Πριν καθότανε μπροστά - μπροστά αριστερά στη γωνία του κλουβιού. Τώρα κάθεται μπροστά - μπροστά στη μέση. Άμα πλησιάσουμε ανεβαίνει στις πατήθρες για λίγο και ξανακατεβαίνει... Πριν πετούσε λιγάκι νευρικά, εκτός εάν είναι ιδέα μου και έκανε για πολύ λίγο ένα περίεργο τιτίβισμα...
Τι μπορεί να συμβαίνει;
 
Κανένα μισάωρο, αφού έκλεισα το παράθυρο τον βλέπω πιο ενεργητικό... Απλά έκανε κάτι περίεργα φτερουγίσματα κάνα δυο φορές...
Και όταν ανέβαινε από την σχάρα στην πατήθρα, φούσκωνε... και μετά μια χαρά!
 
  • Είχες αλλά ανοιχτά παράθυρα και ανοιχτές πόρτες;
  • Έχει τζάκι στο χώρο που βρίσκεται ή σε άλλο δωμάτιο και είχες ανοιχτή πόρτα;
  • Κάποιο σύστημα εξαερισμού που δουλεύει;
  • Ανοιχτή πόρτα στο μπάνιο και το παράθυρο ανοιχτό η σε ανάκληση;

Γενικά κάνε έλεγχο για ρεύματα, ακόμη ο καιρός είναι ζεστός αν κάτι το πείραξε από την ατμόσφαιρα είναι τα ρεύματα, και θέλει προσοχή.
[automerge]1573075161[/automerge]
Το κλουβί έχει συρτάρι ή πιάτο εξωτερικά, έχεις νάιλον προστασίας από τα σπόρια.

Μια πρώτη μου σκέψη είναι εάν είχε ρεύμα στο σπίτι καθόταν κάτω στο κλουβί πίσω από το νάιλον η το πιάτο για να προστατευθεί.

Επειδή είπες ότι όταν έκλεισες το παράθυρο αναθάρρησε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όχι δεν έχω άλλες πόρτες ανοιχτές, ούτε τζάκι, εξαερισμούς, κτλ.
Νάιλον σακούλα είχα, αλλά επειδή δεν φαινόταν πολύ το καναρίνι μέσα το έβγαλα και έβαλα μία κούτα από κάτω.
Τον έχω στο σαλόνι..., περίπου στα 2 μέτρα είναι το παράθυρο που είχα ανοιχτό. Εάν θέλετε βγάζω φωτό.

Πάντως τον είδα πιο ευδιάθετο τώρα προς το βραδάκι... Παρόλο που ήταν λίγο νευρικός και πήρε θέση ύπνου κανονικά!

Άλλαξα την τροφή του. Λέτε να φταίει αυτό?
 
Βασικά κατά 99,9% δεν έχει τίποτα, απλά περνάς την φάση που λόγω ενθουσιασμού για την απόκτησή του το παρατηρείς συνεχώς και προσπαθείς να ερμηνεύσεις τα πάντα. Άστο στην ησυχία του, δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι.
 
Είναι και κάτι ακόμα Μαρία που θα πρέπει κανείς να προσέχει, αν και δεν γνωρίζω αν άπτεται του θέματός σου... Οι οσμές. Και με αυτό, εννοώ, καπνό από τσιγάρο, αιθαλομίχλη (καλά αυτό δεν θα υπάρχει προφανώς μέσα σε σπίτι), αρώματα χώρου, απορρυπαντικά (π.χ. χλωρίνες κλπ), έντονες μυρωδιές φαγητού, και το τεφάλ. Μαγειρικά σκεύη με επίστρωση τεφάλ, κατά τη χρήση τους μπορεί να προκαλέσουν έντονη τοξίκωση σε ένα καναρινάκι.
Ελπίζω από σήμερα να είναι όλα καλά με το πουλάκι.
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ!
Το ξαναέκανε χθες πάλι την ίδια ώρα με προχθές αλλά για πολύ λίγο. Μόλις τον είδα κάτω έκλεισα το παράθυρο και σε ένα 10λεπτο ήταν μια χαρά!
Υπάρχει περίπτωση να κρυώνει;
Πάντως τώρα είναι μια χαρά! Λαλίστατος!
[automerge]1573283774[/automerge]
Είναι και κάτι ακόμα Μαρία που θα πρέπει κανείς να προσέχει, αν και δεν γνωρίζω αν άπτεται του θέματός σου... Οι οσμές. Και με αυτό, εννοώ, καπνό από τσιγάρο, αιθαλομίχλη (καλά αυτό δεν θα υπάρχει προφανώς μέσα σε σπίτι), αρώματα χώρου, απορρυπαντικά (π.χ. χλωρίνες κλπ), έντονες μυρωδιές φαγητού, και το τεφάλ. Μαγειρικά σκεύη με επίστρωση τεφάλ, κατά τη χρήση τους μπορεί να προκαλέσουν έντονη τοξίκωση σε ένα καναρινάκι.
Ελπίζω από σήμερα να είναι όλα καλά με το πουλάκι.
Τι είναι η τοξίκωση;
Δεν καπνίζουμε καθόλου...
Αποφεύγω χλωρίνες, αρώματα, κτλ...
Όσο για μυρωδιές φαγητού, τι να πω, δεν ξέρω... Δεν θα τον ενοχλούσε την ώρα του μαγειρέματος;
Αυτό το κάνει 4 με 4μιση...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τι είναι η τοξίκωση;
Βασικά είναι ένας γενικός όρος στην καθομιλουμένη που περιέχει την έννοια της έντονης αρνητικής επίδρασης κάποιας ουσίας ή παράγοντα στον οργανισμό. Η επίδραση αυτή μπορεί και σε κάποιες περιπτώσεις να οδηγήσει ακόμα και στον θάνατο. Προέρχεται φυσικά από ουσίες που είναι τοξικές για κάποιον οργανισμό, ουσίες χημικές(λ.χ. υδράργυρος) ή βιολογικής προέλευσης / βιολογικού περιεχομένου. Π.χ. η τοξίνη του κλωστηριδίου της αλλαντίασης https://www.onmed.gr/ygeia/story/324893/allantiasi-ti-einai-kai-pos-tha-prostatefteite
 
Καλησπέρα!
Ο Cookie συνεχίζει να κάθεται κάτω, στη σχάρα του κλουβιού. Τον παρατηρώ εδώ και πόσο καιρό και γι αυτό σας ξαναγράφω. Εμένα μου φαίνεται να είναι μια χαρά! Κελαηδάει κάθε πρωί με το που ξυπνάει και μες την μέρα και μερικές φορές κελαηδάει μέχρι και 9 με 9:30 το βράδυ. Τρώει κανονικά, μέχρι που τον πήγα στο μαγαζί που το αγόρασα για να του κόψουν τα νύχια (άσχετο, μου πήραν και 4 ευρώ, παράλογο για εμένα) και μου είπε ότι είναι βαρύ, να του κόψω το πολύ φαγητό. Λέτε να είναι από το βάρος ή τον ενοχλούσαν τα νυχάκια του, που ήταν λίγο μεγάλα; Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει αυτό?
Ααα μία παράλειψη, τον έχω δει μία - δύο φορές να έχει σποράκια στο στόμα (και να τα παίρνει από κάτω) και σήμερα μόνο τον είδα να κόβει χαρτί από τον πάτο του κλουβιού.
(Με σημείωση ότι χθες το απόγευμα του πήρα ταίρι και είδα και το θηλυκό να κόβει χαρτί από τον πάτο. Είναι σε απόσταση περίπου 4 μέτρα.)
Να ανησυχώ;
 
Back
Top