Ασθένειες Το καναρίνι μου κάθεται κάτω, δεν πίνει δεν τρώει

@eptalofitis18 λυπάμαι, δεν έχω ιδέα. Γιατί δεν είχε για νεοσσούς καναρινιών; Ποια κρέμα πήρες; Μήπως αναφέρει ότι κάνει κ για ωδικά πουλιά;
 
Χυμα σε σκόνη ειναι, αυριο θα παω σε αλλο να πάρω για καναρίνια. Δυστυχώς όμως δεν τη τρώει και την αραιωσα αρκετα. Πινει όμως πολυ το ζαχαρονερο, ευτυχώς. σημερα τσιμπουσε μονος του και απο την αμμο που του έχω με γλυκάνισο
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
σημερα τσιμπουσε μονος του και απο την αμμο που του έχω με γλυκάνισο
Αφού τσιμπολογάει να του βάζεις βραστό αυγό κοντά του.
[automerge]1692299189[/automerge]
Κρεμα νεοσσων μου εδωσε το petshop για παπαγαλακι και μου ειπε οτι κανει για ολα τα νεοσσα. Ισχυει κατι τετοιο;
Ισχύει, χρειάζεται προσοχή στην θερμοκρασία, πρέπει να είναι περίπου στους 38,5βαθμούς.
Βέβαια επειδή το πουλί δεν είναι νεοσσός δεν θα υπάρχει πρόβλημα αν είναι πιο κρύα αλλά σίγουρα όχι πιο ζεστή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στην θέση σου θα δοκίμαζα το βραστό αυγό, αν δεν το φάει τότε με την βοήθεια ενός ακόμα ατόμου που θα το κρατάει θα μπορέσεις να του ανοίξεις ελαφρά το ράμφος και με ένα καπάκι από στυλό μπικ ή με μια πλατιά οδοντογλυφίδα να του δώσεις μικρή ποσότητα κρέμας.
Ανάλογα την αποδοχή συνεχίζεις ή σταματάς
 
@eptalofitis18 Αν δεν τσιμπήσει ούτε το βραστό αυγό κ δεν υπάρχει αποδοχή ούτε με την κρέμα, μπορείς να δοκιμάσεις αυγοτροφη ή κρόκο αυγού διαλυμένα κ αυτά σε νερό ή ζαχαρονερο για να μην πνιγεί, που αναφέρθηκε νωρίτερα από το μέλος ianos

Πάντως λυπάμαι που ήμουν απαισιόδοξη νωρίτερα, τον βλέπω μαχητή τον μικρό! Καλή επιτυχία!
 
@chrisa2102 Προσπαθει ο καημενος να κρατηθεί στη ζωη, ωστόσο ολα δειχνουν οτι εχει ψιττακωση, φομαμαι πολυ γιατι εχουμε και 6 μηνων μωρό, μην μεταδοθει στο μωρό
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@eptalofitis18 κατανοώ την ανησυχία σας κ με το μωρό σας! Αλλά από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει επίσημη διάγνωση για ψιττακωση, οπότε μην το παίρνετε σαν δεδομένο αν δεν γίνει η απαραίτητη εξέταση.
 
Σημερα του ανοιξα το ραμφος και το ταϊσα λιγο βραστό κροκο αυγού. Στις επόμενες 3 μέρες τελειώνει ο κύκλος αντιβίωσης.Μετα δεν ξέρω τι αλλο μπορώ να κανω
 
  • Sad
Αντιδράσεις: kika
Λόγο ότι δεν μπορεί να σταθεί στα κλαράκια είναι κάτω, εκεί του έχω και το νεράκι και τη τροφή. Σήμερα ξεκίνησε να τρώει και να πίνει μόνος του. Οι κουτσουλιές είναι υγρές και έχουν κάτι σαν βλέννα μέσα, του αλλάζω 4 φορές τη μέρα εφημερίδα, σχάρα δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω γιατί δεν μπορεί να κρατήσει ισορροπία, τι μπορώ να κάνω ώστε να αποφύγω την εφημερίδα , δεν θέλω να περιφέρεται στον ίδιο χώρο που κάνει τις κουτσουλιές. Αν γνωρίζει κάποιο μέλος ας μου απαντήσει εδώ, ευχαριστώ.
 
  • Sad
Αντιδράσεις: MARY58
@eptalofitis18
Εννοείς όμως ότι σέρνεται για να πάει στην τροφή ή στο νερό;
Καταρχήν, βάζε λευκές σελίδες Α3 ή Α4 ανάλογα με το μέγεθος του κλουβιού σου, για να γλιτώσεις από τις μελάνια κ τις μυρωδιές της εφημερίδας.
Σήμερα ξεκίνησε να τρώει και να πίνει μόνος του.
Αυτό ενθαρρυντικό.
Αλλά με τον πτηνιατρο μίλησες για τις κουτσουλιές κ την αδυναμία του να σηκωθεί;
 
Οχι δεν σερνεται, περπαταει σαν κοτοπουλακι και καποιες φορες ο καημενος εχει ασταθεια. Παλια εβαζα αμμο τωρα τη σταματησα γιατι λεω κουτσουλαει εκει περπατάει εκει τρώει...
 
Καλύτερα να επικοινωνήσεις με τον πτηνίατρο ή να το πας να το δει αύριο. Μπορεί να αλλάξει την αγωγή ή να σου πει να παρατείνεις αυτήν που παίρνει για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα...είναι βέβαια και ότι τις πρώτες ημέρες ενδεχομένως, λόγω του ότι δεν έτρωγε - δεν έπινε, να μην πήρε ο οργανισμός του τις κατάλληλες δόσεις που χρειαζόταν, και αυτό το τελευταίο πιστεύω ότι θα πρέπει να το τονίσεις στον γιατρό στην όποια επικοινωνία κάνεις.
 
Γνωριζετε μήπως πιο είναι το φυσιολογικό βαρος ενος αρσενικου καναρινιου; εμενα ειναι 19 γραμμαρια, μου ειχε πει ο πτηνιατρος οτι εχει χασει πολυ βαρος(αυτο πριν 6 μερες) θελω να δω αν καταφερα να του βαλω καποια γραμμάρια. ευχαριστώ
 
Καλησπέρα σας! το καναρινακι πηρε τα πανω του τρωει πινει μονος του,ειναι 19 γραμμαρια, συνεχίζω κολλυριο χωρις κορτιζονη και ζαχαρονερο. Πιστεύω οτι σωθηκε λογο της αντιβίωσης αλλα και απ το ζαχαρονερο που ηταν ο μοναδικός τροπος να του δωσω θερμιδες κ ενέργεια μεσω του νερου. Σημαντική βελτίωση εδειξε οταν αρχισα και την τροφή για νεοσσα. Τωρα ανυπομονώ να δυναμώσει κ αλλο καθως δεν ανεβαινει πατηθρες ακομα. Θα ανεβασω βιντεο με τη πρώτη ευκαιρία.Ευχαριστω για τη βοήθεια ,γιατι αν δεν ηταν το forum και ο πτηνιατρος (που τον βρήκα μεσω του forum) ισως να μην ζουσε τώρα το καναρινι.
 
Το καναρινι σημερα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top