Γενικά Γιατί τσιμπιούνται τα lovebirds μερικές φορές;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mariah
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mariah

PB Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.011
Πόλη
Περιστέρι
Παιδια καλημερα σας! Μερικες φορες τα Lovebirds μου τσιμπιουνται. Το θηλυκο τσιμπαει τον αρσενικο οταν βαζω το χερι μεσα στο κλουβι να παρω κατι ή οταν τους καθαριζω τον πατο. Του τσιμπαει το κεφαλι ή τα ποδια και καθεται κολλητα κοντα του. Επισης τον τσιμπαει πανω στην πατηθρα μερικες φορες οταν της παιρνει τη θεση.Αυτη θελει να καθεται απο την μεσα πλευρα για να αισθανεται προστατευμενη και ο αρσενικος απ'εξω καθεται. Ειναι αληθεια οτι τα θηλυκα τσιμπανε τα αρσενικα οταν νιωθουν τον κινδυνο; Σαν να τα προειδοποιουνε; Καπου το ειχα διαβασει. Το λυπαμαι μωρε το αρσενικο μερικες φορες.Βγαζει κραυγουλες.
Τι γνωμη εχετε;Σας εχει συμβει αυτο;
 
Ετσι κανουν τα Lovebirds! Οταν πλησιαζεις το χωρο τους φωναζουνα σταματητα... Εμενα οταν το κανουν αυτο μου περνουν τ αυτια! Ειναι λιγο σπαστικο αλλα τι να κανεις... Οσο για τον αρσενικο αν βλεπεις οτι η θηλυκια το κανει σε σημειο να του βγαζει φτερα και να τον ματωνει τοτε πρεπει να τα χωρισεις για ενα μικρο χρονικο διαστημα, αλλα ετσι οπως το περιγραφεις νομιζω οτι ειναι στα ορια της λογικης... Μην σε ανησυχει! Να ξερεις οτι παντα τα θηλυκα ειναι πιο ''τσαουσικα''! Το αρσενικο μου για παραδειγμα καθεται και τις ''τρωει'' καμια φορα και δεν αντιδραει!
 
Κάτι τέτοιο δεν μου χει τύχει! Αν το κάνουν αυτό μόνο όταν φοβούνται, τότε ίσως το κάνουν επειδή είναι στρεσαρισμένα και φοβισμένα και όχι για κάποιον άλλο ιδιαίτερο λόγο! 🙄

Αυτό το κάνουν και άλλες φορές ή μόνο όταν φοβηθούν από κάτι;
 
Αυτο δεν το κανουν σε καθημερινη βαση. Μονον οταν βαζω το χερι μεσα για να τους βαλω κανενα φρουτακι ή οταν παω να τους καθαρισω τον πατο και αναγκαστικα πρεπει να τον σηκωσω. Ευτυχως δεν ειναι σε υπερβολικο βαθμο το τσιμπημα ουτε εχει ματωσει.Απλα ο κακομοιρης θα ποναει εκεινη τη στιγμη. Μου εχει δωσει την εντυπωση η θηλυκια οτι θελει να κυριαρχει τον αρσενικο. Και τον βαζει να καθεται απ'εξω και η κυρια απο μεσα. Σε γενικες γραμμες ομως ειναι αγαπημενα. Καθαριζονται μεταξυ τους, παιζουν. Μαλλον θα τα ονομασω warbirds(χεχε:D)!
Μηπως να μην ειναι ζευγαρι; Σκεφτηκα και αυτο!
 
Οχι, δεν νομιζω να συμβαινει κατι τετοιο... Δηλαδη μπορει αλλά μην κρινεις απο τα τσιμπηματα αν ειναι ζευγαρι! Οταν λες αυτη τον βαζει να καθεται απ'εξω και η κυρια απο μεσα απο που εννοεις;
 
Οχι, δεν νομιζω να συμβαινει κατι τετοιο... Δηλαδη μπορει αλλά μην κρινεις απο τα τσιμπηματα αν ειναι ζευγαρι! Οταν λες αυτη τον βαζει να καθεται απ'εξω και η κυρια απο μεσα απο που εννοεις;


Eννοω οτι ο αρσενικος καθεται απο εξω και η θηλυκια απο την μεσα πλευρα του κλαδιου. Δηλαδη ο αρσενικος καθεται απο την μερια της ποτηστρας διπλα στα καγκελα. Επομενως η θηλυκια νιωθει ασφαλης!
 
Back
Top