Φροντίδα Μερικές ερωτήσεις για lovebirds και γενικά για παπαγαλάκια

Γενικά ρύθμισε το κλιματιστικό να μη χτυπάει τη μικρή. Βάλε το χέρι σου, κάτι, για να διαπιστώσεις αν τη χτυπάει.

Νομίζω πάντως στο δωμάτιο θα "ημερεψει" γρηγορότερα.

Είναι μια κούκλα. Να τη χαίρεσαι!
 
Καλημέρα σας, εδώ και τρεις μέρες έχω το παπαγαλάκι μου είναι στο δωμάτιο έχω παρατηρήσει ότι μέχρι να ανοίξω το παντζούρι(10 η ωρα) είναι αρκετά ήσυχο και δεν κάνει καθόλου θόρυβο..ειναι καλο αυτο; ή μηπως πρεπει να κοιμαμαι με το παντζουρι ανοιχτο για να συνηθιζει το φως της ημερας;
[automerge]1595748813[/automerge]
επισης παρατηρησα οτι κανει αυτο..ξερει κανεις να μου πει αν μαδιεται ή χορευει;

View attachment received_1614806688_edit-367131952.mp4
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Φοίβος δεν βγαζει ηχο απλα εκανε αυτη τη κινηση μετα απο τραγουδι που ειχα βαλει στον υπολογιστη...γυρω στις 9 κλεινω το παντζουρι και τη σκεπαζω,επειτα βγαινω και γυρναω γυρω στις 3 που πεφτω για υπνο,οποτε θεωρω οτι κοιμαται αυτη την ωρα
 
καλησπερα σας, μπορει καποιος να μου δωσει μερικα tips για το πως μπορω να την μαθω να καθεται πανω στο χερι μου ή στον ωμο μου; δεν την εχω ελευθερωσει στο δωματιο ακομα καθως την εχω μονο δυο εβδομαδες...οταν παω να βαλω το χερι μου αργα μεσα κανει πισω...παρα μονο οταν βαζω το κεφαλι μου στο κλουβι δεν φοβαται.την εχω δυο εβδομαδες
 
Δεν βαζουμε χερια μεσα στο κλουβι, αυτο που θα κανεις ειναι με καποια λιχουδια στο χερι να ερθει εκεινο κοντα ναντο ταισεις.
Σιγα σιγα και με υπομονη θα ανέβει και στο χερι σου.
 
Καλησπέρα σας σας έχω νέα για το πουλάκι κάθε φορά που βάζω μήλο με το χέρι έξω από το κλουβί έρχεται σχεδόν πάντα και τρώει, της εχω βαλει καροτο αγγουρι ροδακινο δεν της πολυαρεσουν..υπαρχει κατι αλλο που θα μπορουσα να δοκιμασω; επισης, βλεπω οτι για το κεχρι ισως να μην της πολυαρεσει. Μήπως θα ήταν καλύτερο για να την μάθουν να τρώει μόνο από μένα για να την εξημερώσω καλύτερα να της βγάλω τις ταΐστρες και να ταιζω μόνο εγώ;
 
@CloverB όχι οι ταΐστρες θα πρέπει να υπάρχουν πάντα στο κλουβί. Δεν θα πρέπει να τα αναγκαζουμε εμείς να κάνουν κάτι. Συνέχισε με επιμονή και υπομονή την προσπάθεια ταΐσματος στο χέρι και θα καταλάβεις από μόνος σου πότε θα σε εμπιστεύεται αρκετά.
Δοκίμασε να του δώσεις αγγούρι, αρακά βρασμένο και καλαμπόκι ωμό.
 
επισης, της εχω μπανιερακι αλλα δεν το ακουμπαει καθολου, μονο μερικες φορες πινει νερο απο αυτο...να την ψεκασω ή απλα μπορει να μη της αρεσει το νερο; οπως και τα παιχνιδια της ειναι αδιαφορα
 
@CloverB και γω έχω ενα κοκατιλ και για μπα ούτε λόγος και πρέπει να πλυθεί γιατί τα ρουθούνια του έχουν μαυρίσει,φοβάμαι να το ψεκασω μήπως τρομάξει,ελπίζω να μας απαντήσει κάποιο μέλος με πείρα στα παπαγαλάκια
 
@CloverB μήπως το πουλάκι απλά δεν ξερει; Δοκιμάσατε να παίξετε μπροστά του με το νερό; Το ίδιο και με τα παιχνίδια. Προσωπικά ούτε ο δικός μου μπήκε ποτε σε μπανιέρα ή σε πιατάκι. Άρχισα να τον ψεκάζω σιγά σιγά (το έκανα βέβαια πρώτα πάνω μου για να το δει), περίμενα, είδα αντιδράσεις και τώρα (μετά από 3 μήνες) θέλει να έρχεται μαζί μου στην ντουζιέρα 😂. Δοκίμασε αρχικά με την μπανιέρα (παιξτε με το νερό πρώτα εσείς) και αν δεν δοκιμάσει σε καμία εβδομάδα ψεκάστε τα με λίγο νεράκι.
 
ευχαριστω για τις απαντησεις σας! το εχω σε αλλο χωρο πλεον(υπνοδωματιο)στο οποιο κοιμαται μαζι του χωρις κλιματιστικο...θελω να ρωτησω ομως...συνηθως εχω κλειστο το παντζουρι (σκοταδι σχεδον) και ξυπναω γυρω στις 10-12...μεχρι να ανοιξω το παραθυρο ειναι τερμα ησυχο, μετα βγαζει τις κλασικες κραυγες του :p λετε να υπαρξει θεμα στον οργανισμο του που βλεπει το φως της ημερας στις 10-12 αντι 7 που ξημερωνει;
[automerge]1597317180[/automerge]
επισης θα σας στειλω φωτογραφια με το κλουβι του, να μου πειτε για τη διαμορφωση του κλουβιου αν ειναι καλη ή οχι
 
Κανονικά πρέπει να ξυπνάει με το χάραμα όπως το έχει σχεδιάσει η φύση. Οι ώρες που ανοίγεις το παντζούρι είναι αρκετές δυστυχώς. Θα πρέπει να βρεις κάποια πατέντα για να μην κάθεται τόσες ώρες το πουλί στο σκοτάδι.
 
Πολλοί διαχειριζόμαστε τα πουλιά μας αλλιώς και δεν ακολουθούμε αυτή την τακτική που σου προτείνει ο Γιάννης. Αντίθετα για να ελέγχουμε τη φωνή και τις ορμόνες τους οι οποίες αυξάνονται με την μεγαλύτερη διάρκεια της φωτοπεριόδου, τα βάζουμε να κοιμούνται για 12-14 ώρες.
 
Back
Top