Αναπαραγωγή Γιατι δεν εχουν κανει ακομα αυγουλακια τα budgies μου ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Παιδια ακομα δεν εχω δει αυγουλακια.. Βλεπω συνεχεια ζευγαρωματα, ομως δεν ξερω αν το κανουν σωστα να πω την αληθεια.. Αλλα θα μου πειτε ειμαι και μπροστα τους εκεινη την ωρα.. Οταν ομως δεν υπαρχω εγω;! Διατροφικα τα εχω ετοιμα.. Μεχρι και εχθες του και εβαζα ferti-vit θα αγορασω μετα να το συνεχισω.. Αλλα αυγουλακια δεν ειδα..
 
Και εγω αυτο το προβλημα εχω φιλε μου, μια ραμφιζονται μια καθοριζονται, ποτε ποτε μπαινουν στην φωλια δν ξερω τι να κανω. Τωρα θα αγορασω ακομα ενα ζευγαρι μπας και βγαλουμαι κανα μικρο.
 
Και εγω αυτο το προβλημα εχω φιλε μου, μια ραμφιζονται μια καθοριζονται, ποτε ποτε μπαινουν στην φωλια δν ξερω τι να κανω. Τωρα θα αγορασω ακομα ενα ζευγαρι μπας και βγαλουμαι κανα μικρο.

Και μενα τα ιδια κανουν.. Ενω βλεπω οτι υπαρχει διαθεση ζευγαρωματος και ζευγαρωματα μενουμε εκει!
 
Πόσο καιρό τα έχετε παιδιά και τι ηλικία έχουν, γιατί δεν θυμάμαι;
Πάντως αφού δεν βλέπουμε αυγά έστω και άσπορα, το ενδιαφέρον μας εστιάζει στην κατάσταση του θηλυκού μας.
Έχω κι εγώ ένα θηλυκό πάνω από 5 ετών, δεν έχει κάνει ποτέ της ούτε ένα αυγό. Συμβαίνουν και αυτά.
 
Εγω Μαρια τα εχω 11 μηνες ακριβως.. Τα πηρα 3 μηνων.. Ειναι ενος χρονου και 3 μηνων.
Το θηλυκο ομως καθεται να ζευγαρωσει..
 
Ναι.. Ολα μια χαρα και σουπιοκοκκαλο κ καλη διατροφη, αυγοτροφη, πρασιναδες, φρουτα και ολα.. Ουτε εγω δεν τρωω ετσι 😛
Εγω πιστευω οτι δεν ζευγαρωνουν σωστα.. Δεν βλεπω να ακουμπανε τις ουρες τους..
 
Σας βαζω και μερικες φωτο να δειτε τα παπαγαλακια μου μετα απο καιρο.
rsz_20150415_121206.jpg


rsz_20150415_121155.jpg
 
Μια χαρά είναι φτου φτου φτου!
Τι να πω ίσως θέλουν να γλεντήσουν λίγο χωρίς σκοτούρες :)
Αν δεν ζευγάρωναν σωστά και αυτό ήταν η αιτία το θηλυκό θα έκανε άσπορα αυγά.
 
Μαρια.. Επισης ειδα οτι την ποιανει απο την ουρα και την τραβαει 😛
Τι κολπα ειναι αυτα; 😀
Γιατι το κανει αυτο;
 
Μολις τωρα το θυλικο μου ειναι μεσα στην φωλια την ξηνει και το αρσενικο ειναι απο εξω και την ταιζει αυγοτροφη! Αυτη ειναι μια παλια φοτο τωρα εχω αλλαξει και το κλουβακι σε ποιο ευρηχωρο: https://i100.photobucket.com/albums/m1/Dimos_Greek/CAM00038_zpschukpvxl.jpg
 
Εχω ενα ζευγαρι μπατζυ εδω και ενα χρονο και 14 ημερες ακριβως. Το θηλυκο πυρωμενο, το αρσενικο το ιδιο ομως δεν του καθετε με τιποτα, εχω κανει 4 αποτυχιμενες προσπαθειες αλλα ουτε ενα αυγο. Συμπερασμα... ειναι καποια πουλια για ζευγαρωμα και καποια αλλα για;...
 
. Συμπερασμα... ειναι καποια πουλια για ζευγαρωμα και καποια αλλα για;...
Όχι έτσι γενικά που το θέτεις.
Απλά κάποια πουλιά ενδέχεται λόγω προβλημάτων υγείας να είναι στείρα ή να αντιμετωπίζουν προβλήματα ορμονικής φύσης.
 
Όχι έτσι γενικά που το θέτεις.
Απλά κάποια πουλιά ενδέχεται λόγω προβλημάτων υγείας να είναι στείρα ή να αντιμετωπίζουν προβλήματα ορμονικής φύσης.

Μαρια πως μπορουμε να μαθουμε αν οτνως εχουνε καποιο προβλημα τα παπαγαλακια μας;
 
Δεν μπορείς να κάνεις ορμονική εξέταση σε πουλιά, τουλάχιστον στην Ελλάδα. Αφού τα βλέπεις γενικά υγιή από τα λοιπά συμπτώματα, δεν μπορείς να βρεις αν υπάρχει γενετήσια ανωμαλία. Απλά περιμένεις. Δεν θυμάμαι αν το έγραψα εδώ, έχω ένα θηλυκό πάνω από 5 ετών που δεν έχει κάνει ποτέ ένα αυγό. Προφανώς κάτι έχει. Γενικά είναι υγιέστατο. Στο παρελθόν είχε περάσει (απ' όταν το πήρα) ακάρεα ράμφους και ποδιών, δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να προσβάλλει κάποια όργανα και να αφήνει κουσούρια (της έκανα θεραπεία και με pulmosan γιατί ήταν εκτεταμένη προσβολή). Πάντως σε μία από τις ελάχιστες γέννες που έκανα, ήταν θαυμάσια και ακούραστη παραμάνα.
 
Back
Top