Γενικά Για τους ανεγκέφαλους που αιχμαλωτίζουν άγρια πουλιά

ΓΙΩΡΓΟΣ Z

PB New Member
Εγγραφή
26 Φεβ 2008
Μηνύματα
96
Πόλη
Ιωάννινα
Μια μικρή ιστορία με μία καρδερίνα για να το δούν όσοι δεν έχουν καρδιά και κάνουν κάτι το απαράδεκτο και αιχμαλωτίζουν άγρια πουλάκια...
http://www.greektube.org/content/view/35739/2/
 
Ειναι ενα πολυ ωραιο βιντεακι... Προσωπικα πιστευω πως οι ανθρωποι που προβαινουν σε τετοιες κινησεις στερουντε συναισθηματων.Αν και αδικος ο κοπος. Για ολους εμας τους αλλους... Τους "περιεργους"... Ειναι ενα ακομη εναυσμα να συνεχισουμε να λεμε με μεγαλυτερο παθος την αποψη μας.. Να προσπαθουμε διαρκως να μεταδωσουμε.. Να δειξουμε την αλλη... Την σωστη κατευθυνση.
 
Γιώργο παραγματικά πολύ συγκινητικό το βιντεάκι. Το παρακολουθούσαμε μαζι με τον γιό μου και μου ειναι δύσκολο να εκφράσω τα συναισθήματα που μας δημιουργήθηκαν...🙄

Φυσικά στην θέση της καρδερίνας θα μπορούσε να ηταν το οποιοδήποτε αγριοπούλι φλώρος, φανέτο, λούγαρο, σκαρθάκι, σπίνοι κτλ κτλ 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Όντως είναι συγκινητικό το βίντεο και γενικά όπως καλα είπες georgina θα μπορούσε να είναι και κάποιο άλλο πουλί... Μακάρι όσοι το δούν και έχουν προβεί σε τέτοιες κινήσεις να το κόψουν... Καλύτερα να ξοδέψετε τα χρήματα σας για να αγοράσετε ένα πουλί δαχτυλιδομένο παρά να ξοδέψετε το χρόνο σας και τα χρήματά σας σε κόλλες δίχτυα ξύλα κ. Α ''ηλιθιότητες''(συγνώμη παιδια για την έκφραση)για να πιάσετε κάποιο πουλάκι που η θέση του είναι εκεί που γεννήθηκε εκεί που πρέπει να είναι στην ελευθερία και όχι στην σκλαβιά...όσοι λέτε ότι ασχολείστε με τα καναρίνια, καρδερίνες και άλλων ειδών πουλάκια και ταυτόχρονα πιάνετε και άγρια κατα την γνώμη μου παρατήστε τα γιατί δεν αξίζει είστε ΑΚΑΡΔΟΙ, σας ευχαριστώ...όλα αυτά δεν ισχύουν για όλους αλλα γι'αυτούς που τα κάνουν...
 
πολυ οραιο το βιντεο... Παιδια θα σας πω κατι... Οταν ειμουν ακομα στο δημοτικο ειχα παρει δυο φλωρους που τους ειχαν πηασει και εγω δεν ξερω με τι και ειχα βαλει και παγυδοκλουβι στο πισω μπαλκονι ειχα πιασει ενα πουλακι και απο εκει οταν ειδα οτι δεν μπορουσαν στο κλουβι και οταν ρωτησα μου ειπαν οτι στην αρχη θα κπανιουντε😱(καλος βλακας ημουν και εγω νομιζα οτι αφουθα ειχαν φαγειτο θα τους αρεσε)... Ετσι πηγα στο εξοχικο μου και τα αφησα να φυγουν πηγαν σε ενα ψηλο δεντρο και τα ακουσα πρωτη φορα να τιτιβιζουν χαρουμενα... Τωρα το παγιδοκλουβι ειναι στο υπογ και στη θεση του ενα ξυλο που εχει μονο σπορους χωρις παγιδες...ζητω συγνωμη απο αυτα τα πουλια και απο οσα ειχαν πιαστει στη παγιδαμου
 
Συνχαρητηρια Γιωργο για το καταπληκτηκο youtube ειναι γεματο ευαιστησια!

Και σε σενα συνχαρητηρια φιλε Αγγελε για την ιδιετερη πραξη σου που ελευθερωσες το πουλακια αυτο δειχνει μεγαλο σεβασμο για το χομπι που εχεις!
 
γιωργο πολυ συγκινητικο το βιντεο. Νομιζω θα αφυπνισει καποιους( μπορει και απο εδω μεσα, αν και θελω να πιστευω οτι δεν υπαρχουν θηρευτες στην παρεα μας) που ασχολουνται με τετοια πραγματα.
 
Με συγχωρείτε βρε παιδιά που είμαι λίγο ''αγαθός'' και δεν ''στροφάρω'' πολύ, το βίντεο φτιάχτηκε για να μας πεί πόσο κακό κάνουμε όταν αιχμαλωτίζουμε μια καρδερίνα;
Το είδατε όλο το βίντεο ή επειδή ''πέφτει''στα μισά δεν κάνατε τον κόπο να το δείτε όλο. Ο άνθρωπος που το έφτιαξέ έκανε μια παρομοιωση ανάμεσα σε μια φυλακισμένη καρδερίνα και την έλλειψη ελευθερίας του ανθρώπου από διάφορες αιτίες. (Πόλεμος-εμφύλιες διαμάχες κλπ).
Υ. Γ. Και εμένα μου άρεσε η ιστορία με την καρδερίνα αλλά ο ποιητής άλλο νόημα ήθελε να πεί.
 
Μάλλον έχει δίκιο ο lazaros. Και εγώ αυτό κατάλαβα. Πάντως είναι πολύ καλό το βίντεο.
 
Το να βλεπει κανεις φωτογραφιες απο αυτο το υπεροχο πλασμα και να ξερει οτι ποτε δεν θα του κανει κακο ειναι ηδη ενα μεγαλο δωρο! Αν τυχει να κλαψει με την αφηγηση ξεπλενει την ψυχη του!
 
εγω δεν συμφωνω ουτε με την ιστορια της καρδερινας ουτε με την παρομοιωσει με τους ανθρωπους δηλαδη οποιος ειναι αιχμαλωτος ειναι καλυτερα να πεθαινει;
 
Παιδιά εγώ με τον παππού μου στο χωριό βρήκαμε δύο γαρδελάκια που έχεου πέσει από την φωλιά τους τα βάλαμε απάνω στο δέντρο αλλά φεύγανε και πεύταν στο χώμα ήταν σήγουρο πως θα τα έτρωγε η γάτα φωλιά δεν βρήκαμε και τα βάλαμε στο κλουβί και κάθε μέρα η μάνα τους τα ταιζε αλλά τώρα που μεγάλωσαν τα πήε ο θείος μου και δεν τα ελευθερώνει... κάναμ σωστά η λάθος;
 
τώρα που μεγάλωσαν τα πήε ο θείος μου και δεν τα ελευθερώνει... κάναμε σωστά η λάθος;
Σωστή ή λάθος η απόφαση είναι δική σας. Μην ξεχάσεις μονάχα να μου το ξαναθυμίσεις όταν χρειαστείς βοήθεια γι' αυτά τα πουλιά και τότε θα σου πω τη γνώμη μου
 
γιωργο το βιντεακι (σου; Εισαι ο "μαφιοζος" του greektube , ο δημιουργος του; ) ειναι σιγουρο οτι ταρακουνησε αρκετους. Ο γραφων οταν ηταν εφηβος ειχε και κεινος αγορασει καρδερινα(αγρια) και πολυ θα ηθελε εκεινη την εποχη να πιασει κιολας. Αρα δεν ειναι ικανος να κρινει κανεναν για το θεμα αυτο. Καποια στιγμη στη ζωη μου περασα στο εντελως αντιθετο στρατοπεδο. Εχω λοιπον γνωμη και θα την πω σεβομενος και την διαφορετικη. Για μενα δεν διαφερουν τα αγρια απο τα παιδια τους που γεννηθηκαν στο κλουβι. Και αυτο ισχυει για 3-4 γεννες τουλαχιστον. Τα ενστικτα υπαρχουν. Ουτε καποιος δυστυχως δεν σου διασφαλιζει επισημα οτι το πουλακι σου δεν ειναι κλεμμενο και δακτυλιδωμενο απο φωλια.ή αυγο που το κλωσσησε παραμανα.σιγουρα δεν βαζω στην ιδια θεση απεναντη μου τον πουλοπιαστη,τον αγοραστη αγριων, τον εκτροφεα δακτυλιδωμενων και τον αγοραστη πουλιων "εκτροφης".στην παρεα μας υπαρχουν παρα πολλοι που εχουν ιθαγενη και αναρωτιεμαι τοσο εκτεταμενη ειναι η εκτροφη τους;αντε της καρδερινας ενταξει.. Παπαδιτσες, σπινοι, φανετα, λουγαρα, κοκκινολαιμηδες, φλωροι, χονδρομητες( ρε γιωργο συγνωμη, βρηκες χονδρομητη εκτροφης; )
οσο και αν αγαπω αυτη την παρεα δεν σας κρυβω οτι πριν λιγο καιρο ενοιωσα αιρετικος.σκεφτηκα να σωπασω .. Ισως και να φυγω. Ομως στην ζωη μου ποτε δεν αντεχα να σωπαινω, να συμβιβαζομαι για να ειμαι αρεστος...

... Εγω, οσο μου δινουν το δικαιωμα αυτοι που κοπιασαν γιαυτη την παρεα, θα ειμαι εδω. Με τις κουζουλαδες μου. Ελπιζοντας οτι οποιος απο αυτους που πιανουν αγρια και με διαβαζουν θα καταλαβουν. Αυτο που καταλαβε και ο "μαφιοζος"του βιντεο. Γιατι καπου βαθεια λιγοτερο ή περισσοτερο ή σπιθα υπαρχει.
Ας κανακανουμε την γη οπως μας την παρεδωσε Εκεινος!
 
Back
Top