Γενικά Γνωρίζετε αυτό το πανέμορφο πλάσμα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης User23658
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
U

User23658

Guest
πηγαίνοντας σε ένα μοναστήρι εκδρομή με το σχολείο είδα διάφορα περίεργα πτηνά! Δε θυμάμαι όμως τις Ράτσες τούς! Μήπως ξέρετε αυτό πως λέγεται;
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2020_03_10_07_34_25__1583818534_31317.webp
    Screenshot_2020_03_10_07_34_25__1583818534_31317.webp
    140,8 KB · Προβολές: 48
Από τα μάγουλα δείχνει να είναι ένα black crowned crane (Balearica pavonina).
Από το χρώμα του σώματος δείχνει ένα grey crowned crane (Balearica regulorum).
Για να είναι τόσο μπερδεμένο ή ανήλικο είναι ή κάποιο υποείδος ή οφείλεται στις συνθήκες.

Ένα link για τις διαφορές.
 
Από τα μάγουλα δείχνει να είναι ένα black crowned crane (Balearica pavonina).
Από το χρώμα του σώματος δείχνει ένα grey crowned crane (Balearica regulorum).
Για να είναι τόσο μπερδεμένο ή ανήλικο είναι ή κάποιο υποείδος ή οφείλεται στις συνθήκες.

Ένα link για τις διαφορές.
Σε ευχαριστώ πολύ! Προφανώς δεν υπάρχει έλεγχος στα ζευγαρωματα. Εκεί τα έχουν για καθαρά "άλλους" λόγους! Θα επισηναψω ακόμη μια που ούτε αυτό το πτηνό το έχω ξαναδεί. Είχαν διάφορα Και μου είπαν πως πουλούσαν αλλά όταν πήρα τηλέφωνο έδιναν μόνο τα γνωστά είδη (χήνες, κότες ) ενδιαφέρουν για μανδαρινους και καποιο από αυτά τα περίεργα. Επίσης είχαν μια κλούβα με παπαγαλακια μπατζι κ λοβ ήταν όμως σε κάκιστη κατάσταση.
 
Περσυ βρεθηκα τυχαία στη μόνη Φανερωμένης στη Λευκάδα! Εκεί τι να πω! Όλα καθαρά ταισμενα σε περιβάλλον με κλαδιά σαν να ήταν στη φύση τους! Είχαν διάφορα είδη παπαγάλων και οικόσιτων χελωνακια σκιουρους κάτι ελαφια (με πλατιά κέρατα).. Και γενικά το περιβάλλον ήταν φανταστικό θα ξανά πηγαινα με την πρώτη ευκαιρία!
[automerge]1583822234[/automerge]
Δλδ; Για ποιους λόγους;
Καλά όχι μόνο εκεί αλλά παντού γιατί αρέσει στον κόσμο να πάει μεν να προσκυνήσει αλλά να δει κ τα ζωα-πτηνά. Ειδικά σε ανθρώπους που δε τα βλέπουν συχνά είναι ουαουυυ! Κοινώς μπιζνα! Εγώ προσωπικά δεν θέλω να ξαναπάω δεν μου άρεσε η συμπεριφορά από τις μοναχές παρ ολο που έχω γυρίσει πολλά μοναστήρια σε αυτό ξεφεύγουν πολύ! Μπορείτε να δείτε κ σχόλια στο Google!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@Deukalion πες μου κ το αλλο αν θες πως λέγεται; Και επίσης γνωρίζετε αν υπάρχουν εκτροφες στην Ελλάδα;
 
Δεν γνωρίζω.
Μήπως είναι κάτι σε φασιανος άλλης κατηγοριας; Θυμάμαι ότι τα ειχαν δίπλα στους φασιανους. Ευχαριστώ για την απάντηση!
[automerge]1583913600[/automerge]
Μάλλον είναι blue eared pheasant !
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
User23658 είπε:
Μήπως είναι κάτι σε φασιανος άλλης κατηγοριας; Θυμάμαι ότι τα ειχαν δίπλα στους φασιανους. Ευχαριστώ για την απάντηση!
[automerge]1583913600[/automerge]
Μάλλον είναι blue eared pheasant !
https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_eared_pheasant
Ναι, τωρα ειδα το υστερογραφο
 
Ξέρουμε αυτό το πουλάκι πως λέγεται; Κάνουν όμορφους ήχους όλη μερα κάθονται Στα σύρματα και στο σπίτι του γείτονα.. Και τιναζω το τραπεζομάντηλο με τα ψίχουλα στο μπαλκόνι (επειτιδες)και την άλλη μέρα δε βρίσκω τίποτα.. Ο κοκης δε τα βλέπει απ το παράθυρο 👀
 

Συνημμένα

  • 20200313_083342.webp
    20200313_083342.webp
    92,6 KB · Προβολές: 19
User23658 είπε:
Είναι σαν σπουργίτι αλλά μαύρο με κάτι βουλές λευκές στην κοιλιά και λίγο μαυροπρασινα φτερά.φιουυυ τσιρ τσιρ κάνει
Ψαρώνι είναι τότε.
 
Back
Top