Γενικά Γνωρίζετε τις τιμές των μεταλλαγμένων καρδερίνων;

δηλαδή εμείς οι χαμηλομισθοι ☹ δεν εχουμε τη παραμικρή ελπίδα να βρούμε ενα ζευγαράκι καρδερίνες (οχι μεταλλαγμένες) ρωτάω γιατί ενδιαφέρομαι να βρω πως θα ειμαι σίγουρη οτί δεν είναι πιασμένες μόνο το δαχτυλίδι αρκεί. Αλλα οχι και τοσα λεφτά δεν βγαίνω, μεχρι 200-250ευρο το παλεύω .
 
δηλαδή εμείς οι χαμηλομισθοι ☹ δεν εχουμε τη παραμικρή ελπίδα να βρούμε ενα ζευγαράκι καρδερίνες (οχι μεταλλαγμένες) ρωτάω γιατί ενδιαφέρομαι να βρω πως θα ειμαι σίγουρη οτί δεν είναι πιασμένες μόνο το δαχτυλίδι αρκεί. Αλλα οχι και τοσα λεφτά δεν βγαίνω, μεχρι 200-250ευρο το παλεύω .

Εκεί κυμαίνονται οι τιμές τους (αρχέγονες). Το δύσκολο είναι να βρεις βέβαια. Μόνο το δαχτυλίδι δεν αρκεί αλλά είναι μια ένδειξη ότι είναι εκτροφής. Προσοχή σε υπερβολικά μεγάλα δαχτυλίδια, περίεργα γδαρσίματα στα πόδια και σε δικαιολογίες του τύπου δεν δαχτυλιδώνω ή είχε πρόβλημα και έκοψα το δαχτυλίδι.
 
Δεν θέλω να παρω απο pet νομιζω ότι οι εκτροφείς ειναι πιο φερέγγυοι αλλά επειδή απο άγρια δεν έχω ίδεα μιά ανασφάλεια την έχω μέχρι τώρα μόνο καναρίνια είχα. Ευχαριστώ κι αν ξέρεις που μπορώ να βρω έστω και έναν αρσενικό αν θέλεις μου λες... Και με φλώρο ή σπινο παλι χαρούμενη θα είμαι
 
Δεν θέλω να παρω απο pet νομιζω ότι οι εκτροφείς ειναι πιο φερέγγυοι αλλά επειδή απο άγρια δεν έχω ίδεα μιά ανασφάλεια την έχω μέχρι τώρα μόνο καναρίνια είχα. Ευχαριστώ κι αν ξέρεις που μπορώ να βρω έστω και έναν αρσενικό αν θέλεις μου λες... Και με φλώρο ή σπινο παλι χαρούμενη θα είμαι
Εάν δεν έχεις αρκετή πείρα στα καναρίνια,
καλό θα ήτανε να ασχοληθείς τόσο χρονικό διάστημα με αυτά(τα καναρίνια) ώστε να εξοικειωθείς με την ιδέα & αντιμετώπιση των ασθενειών & άλλων παραμέτρων που προυποθέτει η συντήρηση ΄
ειδών με ιδιόμορφες (ίσως & δύσκολες) απαιτήσεις.
Όπως είναι τα αγριοπούλια.
Η μη καταστάλαξή σου στο είδος αγρίου υποδηλώνει
αυτή την άγνοιά σου,
η οποία ίσως σε οδηγήσει σε λανθασμένη επιλογή.
Αρχικώς, εάν δεν έχεις αποφασίσει για ζευγάρι,
θα είναι ακόμα πιο (η έτσι & αλλιώς) δύσκολη η εύρεση εκτροφέα.
Δεν θα βρεθεί εύκολα άνθρωπος που θα σου δώσει πουλάκι
για αναπαραγωγή υβριδίων ή για κελάηδημα στο μπαλκόνι.
Η καρδερίνα από άποψη απαιτήσεων είναι η πιό δύσκολη επιλογή,
ο φλώρος είναι μία ήπια & οικονομικότερη λύση.
Πιο εύκολος στη συντήρησή του,
χωρίς να ξεχνάμε ότι είναι αγριοπούλι.
Φλώρο θα βρείς εύκολα & σε μαγαζί.
Ο σπίνος είναι & αυτός αρκετά ανθεκτικός στις ασθένειες,
παρουσιάζει όμως αρκετές απαιτήσεις & ιδιαιτερότητες στο ζευγάρωμα.
Αυτή την εποχή γίνεται ιδιαιτέρως επιθετικός,
ακόμα & απέναντι στο ταίρι του.
& αυτού η εύρεση θα είναι πιθανή μόνο μέσω καταστήματος,
δηλ. εκτροφέα εξωτερικού.
Επίσης ο σπίνος δεν θα κελαηδήσει εύκολα εκτός αναπαραγωγικής περιόδου.
Εάν δεν σε βρίσκει αντίθετη, θα σου πρότεινα να ψάξεις για λούγαρα.
Πιο "εύκολα" στη συντήρηση & οικονομικότερα στην απόκτησή τους.
Η παρατήρηση για διεύρινση των γνώσεών σου επί των καναρινιών & μετέπειτα πέρασμα στον κόσμο των ιθαγενών,
δεν είναι για την αποτροπή σου από αυτό.
Αλλά για να γίνει το πέρασμα αυτό με τις λιγότερες δυσκολίες,
χωρίς απογοητεύσεις... 😉
 
Ίσως ένα Λουγαράκι να είναι καλύτερη επιλογή σε άγριο καθόσον από όσα έχω διαβάσει είναι πιο ανθεκτικό από τα παραπάνω. Οι γνώσεις μου σε άγρια είναι μηδαμηνές, κλλά λουγαρο ήταν το πρώτο πτηνό που είχα στην κατοχή μου πιτσιρικάς και θυμάμαι ότι δεν είχα ποτέ προβλήματα.
 
Χάρη δεν διαφωνώ με τα περισσότερα από αυτά που λες αλλά δεν είναι απαραίτητο βήμα το καναρίνι για να εκθρέψει κάποιος ιθαγενή. Βέβαια πρέπει να είναι κατασταλαγμένος στο είδος που του αρέσει και θέλει να ασχοληθεί. Αν σε κάποιον δεν αρέσουν τα καναρίνια γιατί να ασχοληθεί με κάτι που δεν του αρέσει ώστε να προχωρήσει μετά από πόσα(😉 χρόνια σε αυτό που πραγματικά του αρέσει; Δηλαδή αν κάποιος δεν είχε ποτέ παπαγαλάκια δεν μπορεί να πάρει μεγάλο παπαγάλο που έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις; Πολύ καλή πληροφόρηση χρειάζεται για όποιο είδος και αν ασχοληθεί κάποιος και όλα τα άλλα είναι θέμα επιμονής, υπομονής και... Τύχης. Τώρα για το που θα βρει πουλιά είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα, στη Θεσσαλονίκη φλώροι τουλάχιστον υπάρχουν αλλά τα γλυκά νερά που είναι;
 
H aλήθεια είναι πως δεν έχω καθαρή αποψη για το τι αγριοπούλι θέλω απλώς θέλω γίατι μου αρέσουν όλα τα ωδικά και ιδιαιτέρως τα άγρια γιατί μου θυμίζουν το νησί μου που πριν λίγα χρόνια αφησα. Και βεβαιως δεν φιλοδοξώ να καταφέρω αναπαραγωγή ειδικά σε άγρια ειναι απλό μου αρέσει να τα ακούω και αφού δύσκολα θα βρώ μονό ζητώ ζευγάρι. Πράγματι δεν ήξερα τις δυσκολίες αλλά ούτε για τα καναρίνια ήξερα ξεκίνησα πριν 10 χρόνια με ένα αρσενικό του πηρα καιένα θυληκό για παρέα και κατέληξα να έχω μία κλούβα 1,5χ1,5χ 2,00 και ανταλλαγές με φίλους κλπ. Ολα αυτά έμειναν στο νησί γιατί τώρα είμαι Αθήνα και έχω μαζί μου μόνο το το πρώτο κανάρι μου. Γι αύτο το βλέπω λίγο χαλαρά το θέμα, το μόνο που με οδηγεί είναι η αγάπη μου γι αυτά δηλ δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν αγαπώ πιο πολυ το κανάρι το λόυγαρο ή το φλώρο και ούτε το έχω σκεφτεί έτσι απλώς θέλω να τα ακούω.
Αν ψάξω δηλ σε δίαφορα μαγαζιά στην Αθήνα θα βρώ; Με την προυπόθεση ότι δεν θα είναι πιασμένα και πώς θα καταλάβω οτί δεν είναι πιασμένα;(για λουγαράκι ή φλωράκι )
Για το φίλο που ρώτησε τα Γλυκά Νερά είναι στην ανατολική Αττική.
Συγγνωμην για την πολυλογία ευχαριστώ
 
Αν ψάξω δηλ σε δίαφορα μαγαζιά στην Αθήνα θα βρώ; Με την προυπόθεση ότι δεν θα είναι πιασμένα και πώς θα καταλάβω οτί δεν είναι πιασμένα;(για λουγαράκι ή φλωράκι )
Αν δεν είναι πιασμένο θα είναι σχετικά ήτεμο και θα έχει δαχτυλίδι που δε θα το τσιμπάει συνέχεια, επειδή το ενοχλεί.
 
τιμες

εχθες πήγα στο Quiko Mega pet για να αγορασω τροφες και ειδα καποιες τιμες. Ειχε ενα ζευγαρι καρδερινες αχατες 800 eur.major 150 eur. Και κατι ταλαιπωρημένους στην κυριολεξια φλωρους Βελγίου 70 eur.
 
Στο κουικο οι τιμες οταν πηγα εγω αναφερονταν στο ζευγαρι και οχι στο πουλι, δεν εχω κι εμπειρια αλλα τα πουλια που ειδα εγω δεν ηταν και κατι συνταρακτικοκαι οι major δε μου φανηκαν και πολυ major. Γνωμη μου.😛
 
Ta dio poulia einai megalosomatos. Os fenete Major.
O arsenikos Arxegono, kanonika xroma. Mipos foreas, ala afto den einai sigura.
I thiliki den fenete kala bori na einai kafe i pastel.
Δεν ξερω να σου απαντησω κατι περισσοτερο, διαβασε τι γραφει ο Αλεξανδρος στο ποστ του:)#20
 
Back
Top