Φροντίδα Γνώμες για το πώς θα εξημερώσω τον Κοκατίλ μου

Antoninho30

PB Member
Εγγραφή
6 Δεκ 2017
Μηνύματα
401
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας... Εδώ και 3 μέρες έχω στην κατοχή μου ένα πανέμορφο κοκατιλ, από τα λεγόμενα του πετσοπα είναι 4.5 μηνών... Και είναι αρσενικός... Διάβασα εδώ μέσα διάφορα για να τον εξημερώσω. Θα ήθελα γνώμες, αυτός είναι ο κούκλος μου!
 

Συνημμένα

  • IMG-70dd0d8aa60a351bfd28e4d1526ee539-V_451x800.webp
    IMG-70dd0d8aa60a351bfd28e4d1526ee539-V_451x800.webp
    28,6 KB · Προβολές: 45
  • IMG-d7335e39988fe91dc09be6b9acd4da34-V_450x800.webp
    IMG-d7335e39988fe91dc09be6b9acd4da34-V_450x800.webp
    48,3 KB · Προβολές: 46
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
θα ήθελα γνώμες
Να τον χαίρεσαι Αντώνη.

Τι γνώμες θέλεις ακριβώς; Αν πρέπει να τον εξημερώσεις ή όχι ή σχετικά με τη μέθοδο που πρέπει να ακολουθήσεις για να το κάνεις;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Kαλημερα.. Ναι στο πώς θα τον εξημερώσω...

Δεν με φοβάται όπως πριν 3 μέρες, απλά θέλω να ρωτήσω... Να του βάζω βιντεάκια στο youtube να ακούει σφυρίγματα;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Antoninho30 νομιζω οτι αυτο το αρθρο θα λυσει τις αποριες σου!

να του βάζω βιντεάκια στο youtube να ακούει σφυρίγματα;
Ειναι καλυτερα πιστευω να του μιλας και να του σφυριζεις εσυ! Και καλυτερη θα γινει η σχεση σας και δε θα εχει αυταπατες οτι υπαρχει και αλλο πουλι του ειδους του στο σπιτι!

zack27 και douke-soula τι λετε και εσεις;
 
να το χαίρεσαι το μικράκι σου! Είναι πολύ γλυκό!
όπως λέει και η Βάσια,όσο είσαι κοντά του, καλύτερα να του μιλάς και να του σφυράς εσύ... Εμένα τα δικά μου αντιδρούν καλύτερα όταν ακούν τραγουδάκια παρά όταν ακούν άλλα πουλιά.στα σφυρίγματα τα δικά μας ανταποκρίνονται αμέσως ευχάριστα.
διάβασε το άρθρο που σου παρέθεσε η Βάσια. Παρέχει αρκετές χρήσιμες συμβουλές για το πως μπορείς να αποκτήσεις μια πολύ καλή σχέση με το μικρό σου.
θα πρέπει να έχεις επιμονή και υπομονή.
το πουλάκι πως το βλέπεις; Είναι ήρεμο;ξέρεις εάν έχει ταϊστεί στο χέρι;
 
Να σου ζήσει το μωράκι, είναι κούκλος.

να του βάζω βιντεάκια στο youtube να ακούει σφυρίγματα;

NetFlix βάλτου να βλέπει :) Πλάκα κάνω, τα δικά μου δε συγκινούνται με άλλα παπαγαλάκια όταν σφυρίζουν, ή από μουσική. Βλέπω αντιδράσεις μόνο άμα τους βάλω ήχους από πουλιά στη φύση, σαν αυτό

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Είναι με σηκωμένα λοφάκια και ψάχνονται :)

Από τη στιγμή που είναι μόνο του, θα σου δίνει αρκετή σημασία και θα μαθαίνει από εσένα ρυθμούς που θα του σφυρίζεις. Είναι μικρούλης ακόμα βέβαια έχει δρόμο για να μάθει.

Ο Anglel θα είναι κοντά στους 9 μήνες και το παλεύει όσο μπορεί :)

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ναι ενώ καμιά φορά κάθεται μετά αγριευει. Να τον αφήσω κάνα μήνα να με μάθει;η να βάζω το χέρι μέσα σιγά σιγά; Φρούτα όσα του έχω δώσει δεν τρώει τπτ... Να σου ζήσει... Είναι τέλειο και το δικό σου..
 
Ευχαριστώ, Στην αρχή να κάθεσαι κοντά στο κλουβάκι του και να του μιλάς, να εξοικειωθεί μαζί σου. Το χέρι σου θα το βάζεις μέσα έτσι και αλλιώς για καθάρισμα, τροφές, παιχνιδάκια κλπ, θα βλέπεις αντιδράσεις και σιγά σιγά θα προχωράς, μη βιαστείς και μην απογοητευτείς, θέλει χρόνο και υπομονή. Βάλτου κάποια παιχνιδάκια μέσα να μη βαριέται.
 
να βάζω το χέρι μέσα σιγά σιγά;
Αν το κάνεις αυτό χωρίς να έχουν προηγηθεί αυτά που γράφει στο άρθρο το μόνο που θα καταφέρεις είναι να σε φοβάται και πιθανόν να μην εξημερωθεί ποτέ.
 
Όλα αυτά τα κάνω... Και δεν τον τρομάζω καθόλου... Τον αφήνω... Εχτές όταν μπήκα σπίτι και του φώναξα το όνομα του.. (πικο)έκανε σαν τρελό, από χαρά νομίζω, δεν πέταγε πήγαινε από την μια πατηθρα στην άλλη γρήγορα... Και κελαιδαγε
 
Και να ρωτήσω έχει ένα δαχτυλίδι πανό του.. Αλλά το μόνο που γράφει είναι E14 δεν γράφει κάτι άλλο... Και με ανυσηχει η ηλικία του θα είναι αυτή π μου είπε ο πετσοπας
 
καλό είναι αυτό, του είναι ευχάριστη η παρουσία σου λογικά.
 
Αν γραφει μονο Ε14 το δαχτυλιδι δε μπορουμε να καταλαβουμε και πολλα! Αν ειναι αγορακι θα αρχιζει να κιτρινιζει το προσωπο του σιγα σιγα μεχρι τους 8 μηνες που ειναι η πτερορροια! Το πουλακι ειναι αγριο να υποθεσω;
 
Γεια σας και πάλι...όταν λέμε άγριο ναι δεν είναι ήμερο, αλλά όχι και άγριο είναι κάτι ενδιάμεσο... (σας μπέρδεψαν λίγο 😀δεν κάνει σαν τρελό και το χέρι μέσα να του βάλω, απλά με αποφεύγει... Πηγαίνει από την άλλη μεριά...χαλαρά, δεν κάνει σαν τρελό...

Βίντεο πώς ανεβάζω;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πρέπει να το ανεβάσεις στο youtube ή στο Vimeo (δε ξέρω αν υποστηρίζονται άλλοι server) μόλις έχεις το link από το βίντεο πατάς το κουμπάκι :
06.11.2018-00.33.png


Το κάνεις επικόλληση
06.11.2018-00.36.png

και είσαι έτοιμος.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ωραίος ο πίκο! ζηλεύω την μπαλκοναρα... Θα χαίρεται το πουλάκι εκεί. Από ότι άκουσα τα μωράκια είναι πάνω από ένα στο σπίτι. :) Να είστε καλά, περιμένουμε και άλλα βίντεο με την πρόοδο σας.
 
Αυτο που εχεις στη ταιστρα του τι ειναι; σαν καμματι μου κανει αλλα δε μπορω να καταλαβω
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Back
Top