Φροντίδα Γνώμες για το πώς θα εξημερώσω τον Κοκατίλ μου

*Το έχω στο σαλόνι... Εγώ είμαι 30... Ετών... Το ύψος είναι γύρο στο 1 μέτρο... Το κλουβί...**το έχω πανό σε ένα σκαμπό...*κοιματε το βράδυ...όλη την άλλη μέρα του έχω ανοιχτά για να βλέπει φως... φυσικά και το πάω λαού λαού, απλά ***με ανυσηχει που και το τσαμπί που του έβαλα μέσα δεν το πλισιαζε... Πήγαινε από την άλλη πλευρά για να το αποφύγει...
*Χρειάζεται 12-14 ώρες ύπνου σε ήσυχο-ήρεμο περιβάλλον, τον σκεπάζεις; Μπορείς να σκεπάζεις το μισό ύψος του κλουβιού του, ώστε να νιώθει ασφάλεια, αλλά να έχει και λίγο φως.
**Θεωρώ το σκαμπό επικίνδυνο, καλύτερα να βάλεις το κλουβί σε πιο σταθερό μέρος. Θεωρώ επίσης πως το κλουβί βρίσκεται χαμηλά σε ύψος.
***Το πουλί θα πρέπει να μάθει-εξοικειωθεί ακόμα και με τον όγκο του κεχριού... λογικά θα ταράζεται και από την διαδικασία τοποθέτησης αλλά και από τον όγκο του, αφού δεν το γνωρίζει...
 
Πώς το βλέπετε αυτό το πανί;

IMG_20180612_174400_600x800.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημέρα σας... Εδώ και 3 μέρες έχω στην κατοχή μου ένα πανέμορφο κοκατιλ, από τα λεγόμενα του πετσοπα είναι 4.5 μηνών... Και είναι αρσενικός... Διάβασα εδώ μέσα διάφορα για να τον εξημερώσω. Θα ήθελα γνώμες, αυτός είναι ο κούκλος μου!
Είναι πραγματικό αστέρι Να τον χαίρεσαι Αρχικά πολλή υπομονή, φίλε Μετά αρκετός ποιοτικός χρόνος τετ-α-τετ με το αστέρι σου, για να συνηθήσει την παρουσία και τη φωνή σου. Εγώ τα δικά μου τα εξαγοράζω με κουκουνάρι, το λατρεούν ως λιχουδιά, αλλά με μέτρο, 2-3 σποράκια τη μέρα το πολύ!) Και φυσικά, θα γίνεις και εσύ παπαγαλάκι για λίγο, θα του μιλάς και θα του δίνεις σημασία σε κάθε ευκαιρία Το βασικό είναι να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του, τα άλλα είναι λεπτομέρειες) Καλή επιτυχία!)
 
Να ρωτήσω και κάτι... Βρήκα τροφή χύμα τις natural με 2.90 το κιλό να του παίρνω η η όχι;
 
Να ρωτήσω και κάτι... Βρήκα τροφή χύμα τις natural με 2.90 το κιλό να του παίρνω η η όχι;
Να αποφεύγεις τις χύμα τροφες. Τα ανοιχτά τσουβαλια δεν ξέρεις τι κινδύνους κρύβουν.
 
Και μια τελευταία ερώτηση.. Θέλω να του πάρω μια θυληκια από εκτροφέα ήμερη... Τι λέτε;
 
Και μια τελευταία ερώτηση.. Θέλω να του πάρω μια θυληκια από εκτροφέα ήμερη... Τι λέτε;

Εγω θα ελεγα να ασχοληθεις με το πουλακι που εχεις παρει για να κανετε βηματα και να βελτιωθει η σχεση σας! Για δευτερο πουλακι το βλεπεις αργοτερα δε βιαζει πιστευω!
 
Δλδ να μην του πάρω μια θυλικια ήμερη; Όχι για ζευγάρωμα αλλά για να εξικιοθω με την θυλικια.. Και να με μάθει και αυτος
 
Δλδ να μην του πάρω μια θυλικια ήμερη; Όχι για ζευγάρωμα αλλά για να εξικιοθω με την θυλικια.. Και να με μάθει και αυτος
Δεν νομίζω ότι είναι σωστή η τακτική αυτή. Μάλλον πιο δύσκολα θα γίνουν τα πράγματα με 2 πουλιά.
 
Το ένα θα ειναι ήμερο όμως... Μήπως εξικοιωθει πιο εύκολα;
Δεν νομίζω. Τώρα το κέντρο του ενδιαφέροντος του είσαι εσύ. Να το εκμεταλλευτεις όσο μπορείς. Εγώ είχα κοκατιλινα που την μεγάλωσα εγώ από 25 ημερών με κρέμα και πολλά χρόνια ζούσαμε αυτοκόλλητες και όταν με μισή καρδιά της πήρα αρσενικό, κατευθείαν πέρασα σε δεύτερη μοίρα. Όχι ότι αγριεψε αλλά αυτή είναι η φύση τους. Στη δίκη σου περίπτωση που θα πρέπει να πλησιάσεις δύο θα γίνουν τα πράγματα πολύ πιο δύσκολα. Σκέψου ότι και το νέο κοκατιλάκι αν και ήμερο θα θέλει μια περίοδο προσαρμογής που δεν ξέρεις πόσο θα κρατήσει.
 
Δλδ να μην του πάρω μια θυλικια ήμερη; Όχι για ζευγάρωμα αλλά για να εξικιοθω με την θυλικια.. Και να με μάθει και αυτος
Αν του πάρεις θυλικιά τώρα, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να σε αγνοήσει τελείως και να στραφεί η προσοχή του όλη στην θυλικιά. Μην βιάζεσαι, εξάλλου είναι μικρο
 
Ωραία... Θα δοκιμάσω με αυτό που του έχω πάρει...

View attachment 56132
και γω αυτό είχα μέσα στο κλουβί αρκετό καιρό, και αφού έπαιζε μαζί του, είχε φάει και κάμποσο από τις ξύλινες χάντρες, δεν ξέρω πως το έκανε, και μπλέχτηκε σε αυτό, το ράμφος του, τα φτερά του, μάτωσε, δεν ήμασταν σπίτι εκείνη την ώρα αλλά ήρθαμε νωρίτερα και τον είδαμε σε μια κατάσταση ημιλυπόθυμος 😱 μέσα στα αίματα! Αν αργούσαμε κιάλλο θα το χάναμε το πουλί. Από τότε τα παιχνίδια απέξω τα "σκληρά". Μέσα του έχω βάλει κάτι αυτόσχέδια 🙄
 
Απλά θέλω να ρωτήσω...η κοπέλα που το πήρα με ενημέρωσε για όλα... Και θα ήθελα να μου πείτε... Και εσείς γνώμες για να του μάθω διάφορα πραγματα
 
Απλά θέλω να ρωτήσω...η κοπέλα που το πήρα με ενημέρωσε για όλα... Και θα ήθελα να μου πείτε... Και εσείς γνώμες για να του μάθω διάφορα πραγματα
Αρχικά να σου ζήσουν και τα 2 πουλάκια!) Πες μας ακριβώς τι θέλεις να του μάθεις για να πάρεις στοχευμένες απαντήσεις, όχι γενικότητες)
 
Να του μάθω να μιλάει.. Να κάνει ήχους ότι του κανω
Προσωπικά εγώ αμφιβάλλω πολύ εάν θα καταφέρεις να το κάνεις τώρα που έχεις και θυλικό... Είπαμε, η υπομονή είναι αρετη!) Αλλά, από την άλλη, μήπως και σου δώσουν τα παιδιά κάποιες χρήσιμες συμβουλές)
 
Back
Top