Γενικά Γυριζει στο τοπο του εγκλήματος;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης aslihan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

aslihan

PB Member
Εγγραφή
11 Νοε 2007
Μηνύματα
118
Πόλη
Θεσσαλονίκη
χθες το βράδυ επιτέθηκε μια κουκουβάγια και μου πήρε (αποκεφάλισε) ενα

σκαθακι (λουγαρο)😡 λετε να μας επισκεφτεί ξανα κιαλλα βράδια;
 
Ola ta zoa pou kinigane tin nixta, kanoune mia "bolta" likrina gia na broune trofi. 100 % tha erthei pali, kai an den tha bri kati na troi, poli pithanon gia na erthei tis 5-6 epomenes meres gia elenxo.


Alexandros
 
Αν καταλάβει ότι τα πουλιά σου είναι απροστάτευτα και μπορεί να τα πιάσει εύκολα ίσως και να ξαναγυρίσει.
 
το σιγουρο ειναι πως θα ξαναγυρισει μεχρι να τα φαει ολα. Εγω παντως θα την επιανα με διχτυ για να ησυχασω
 
Πιστευω φιλε ασλιχαν οτι θα ξαβναγυρισει προστατεψε την κλουβα σου και απο μπροστα!
 
Μου εχει τυχη και εμενα ενα τετοιο περιστατικο. Και σε 1 βδομαδα μου εφαγε 2 καναρινια και 1 καρδερινα διαδοχικα. Μερα παρα μερα εβρισκα και ενα αποκεφαλισμενο. Γι' αυτο φιλε aslihan καλυτερα να παρεις τα μετρα σου πριν χασεις κι αλλα πουλακια.
 
δεν χρειαζεται να την πιασεις με διχτυ ουτε με δικαννο ουτε με ψαροντουφεκο, πολυ απλα και ευκολα καλυψε το βραδυ το κλουβακι με ενα παλιο σεντονι ή ενα παλι ουφασμα τελος παντων και να ξαναερθει αν δεν εχει οπτικη επαφη με το "θηραμα" της δεν επιτιθεται αλλα ουτε ξεροντας οτι απο κατω απο το υφασμα ειναι πουλι θα το σηκωσει να το φαει, απαλ θα φυγει για αλλες ποίτειες και να θυμασαι, τωρα που εφαγε οτα νθα πειναει πρωτα απο εκει θα περναει κι ας περασουν 30 χρονια
 
Προσεξετα! Απο εδω κ περα θα κανει επισκεψη συνεχεια! Κανε οτι σου ειπαν οι αλοι. Αλλα τωρα αυτη να ξερεις γλυκαθηκε κ θα παρακουλουθει συχεχεια. Ετσι κανει κ σε εμας!
 
Προσοχή χρειάζεται οπωσδήποτε. Τίποτε δεν αποκλείεται.
 
Εγω τα δικα μου τα εχω ηδη γλυτωσει 3 φορες απο γερακι! Σκεφτομαι πια σοβαρα να τα εχω μονιμα μεσα...
 
λοιπον φιλε μου. Εμενα φετος μου εφαγε το σαϊνι (ειναι γερακι και αυτο που τρωει μικρα πουλακια) 3 καναρινια πολυ καλα και 2 καρδερινες!

αφου λοιπον σκοτωσα το ενα ειπα ενταξει βγαζω που λες τα πουλια μου εξω και ερχετε αλλο.σκωτωνω και αυτο. Και τωρα στο μεγαλο που δεν μπορει να τα πιασει χθες ειδα το συρμα σαν να το εχει δωσει καποιος κλωτσια εχει κανει δηλαδη μια λακουβα. Ειναι και αλλο τελικα που θα φαει το κεφαλι του.

απο ολα αυτα βγαινει το συμπερασμα πως αν η μανα μαθει στα μικρα να τρωνε απο τα κλουβια μας αυτα αυτο θα κανουν παντα! Και αυτα θα διδαξουν και στα παιδια τους. Γιαυτο η μονη λυση αν σου εφαγε ειναι να το στειλεις αδιαβαστο. Γιατι και μετα απο ενα χρονο σε μια μεγαλι πεινα τηα ερθει να σου κανει παρεα.

διχτυ ψιλο λοιπον κρισταλιζε μικρες τρυπες και θα πιαστει σαν τα ψαρια. Μην το εχεις ομως κοντα στα κλουβια γιατι με την δυναμη που ερχετε σιγουρα θα εχεις απωλειες
 
και επειδη ισως πολλοι απο σας δεν εχετε δει ποτε τα ποδια που βγαζουν εξω απο το κλουβι το αγαπημενο σας πουλακι παρτε μια γευση. Γιατι καλη η αγρια πανιδα αλλα καλυτερα τα κατοικιδια μας
 

Συνημμένα

  • DSC00364.webp
    DSC00364.webp
    68,1 KB · Προβολές: 111
τα αγρια πουλια ειναι αναγκασμενα να κυνηγανε για να επιβιωσουν.
εμεις φταιμε που δεν φυλαμε τα οικοσητα πουλια μας οχι αυτα που ψαχνουν τρωφη.
τοσα ποστ εχουν γραφτη απο πολλους φιλους για επιθεσεις.
και το ποιο σπουδαιο ειναι οτι αυτα κοιτανε να επιβιωσουν δεν ειναι ωραιο για ενα λαθος δικο μας (λιγο συρμα ενα πανι )να σκοτωνουμε και να βγαζουμε και φωτογραφιες λες και καναμε κατι σπουδαιο.
εμεις φταιμε οχι αυτα, εμεις πηγαμε στον χωρο τους οχι αυτα, εμεις τους δινουμε ετοιμο φαι οχι αυτα.
 
αμα ειναι ομως να σκοτωσουμε και 10 γερακια για να μην φανε 1 καναρινι νομιζω καπου κανουμε λαθος! Και η φυση θα μας εκδικιθει.
δεν παριστανω τον οικολογο αλλα το καλυτερο ειναι να προστατευουμε τα πουλια μας παρα να σκοτωνουμε τα αγρια! Δηλ δεν ειναι τοσο δυσκολο να φτιαξεις ενα προστατευτικο διχτυ παρα να σκοτωσεις ολα τα γερακια της περιοχης!
γνωμη μου παντα!
καταλαβαινω την οργή σας αλλα ετσι δε λυνεται το προβλημα γιατι παντα καποιο αλλο θα βρισκεται να τα απειλησει, εκτος και αν αμα τα αφανισεις ολα θασε ευχαριστημενος!
 
λοιπον φιλε μου. Εμενα φετος μου εφαγε το σαϊνι (ειναι γερακι και αυτο που τρωει μικρα πουλακια) 3 καναρινια πολυ καλα και 2 καρδερινες!

αφου λοιπον σκοτωσα το ενα ειπα ενταξει βγαζω που λες τα πουλια μου εξω και ερχετε αλλο.σκωτωνω και αυτο. Και τωρα στο μεγαλο που δεν μπορει να τα πιασει χθες ειδα το συρμα σαν να το εχει δωσει καποιος κλωτσια εχει κανει δηλαδη μια λακουβα. Ειναι και αλλο τελικα που θα φαει το κεφαλι του.

απο ολα αυτα βγαινει το συμπερασμα πως αν η μανα μαθει στα μικρα να τρωνε απο τα κλουβια μας αυτα αυτο θα κανουν παντα! Και αυτα θα διδαξουν και στα παιδια τους. Γιαυτο η μονη λυση αν σου εφαγε ειναι να το στειλεις αδιαβαστο. Γιατι και μετα απο ενα χρονο σε μια μεγαλι πεινα τηα ερθει να σου κανει παρεα.

διχτυ ψιλο λοιπον κρισταλιζε μικρες τρυπες και θα πιαστει σαν τα ψαρια. Μην το εχεις ομως κοντα στα κλουβια γιατι με την δυναμη που ερχετε σιγουρα θα εχεις απωλειες

Ντροπη σου να σκοτωνεις τα γερακια! 😡 Εισαι απαραδεκτος! 😡 Αντι να προστατευσεις τα πουλια σου σκοτωνεις τα αγρια που δεν σου φταινε σε τιποτα που εσυ δεν προνοεις καλυτερα! Και μας τα βαζεις και φωτογραφια! 😡 τι περιμενες να σου πουμε και Μπραβο;
 
Κι εγω με τη σειρα μου θα συμφωνησω οτι ειναι μεγαλο λαθος να σκοτωνουμε τα αγρια πουλια, που προσπαθουν να επιβιωσουν.
Πρωτα τα "προκαλουμε" με τα κλουβια και μετα τα τιμωρουμε που ακολουθουν το ενστικτο τους.
Προστατευτε τα κλουβια και αφηστε τα γερακια και τις κουκουβαγιες ησυχα. Δεν ειναι αλλωστε και τοσα πολλα!
 
Θα συμφωνησω με τους προηγουμενους... Ειναι ντροπη να αφανιζουμε ετσι ζωντανα πλασματα που απλα προσπαθουν με οποιο τροπο μπορουν να επιβιωσουν! Και αφου υπαρχουν και εναλλακτικες λυσεις απο το να σκοτωνεις γερακια η οτι αλλο το βρισκω απαραδεκτο! Με ολο το σεβασμο αλλα δεν νομιζω οτι ο τροπος σου ειναι σωστος.
 
Η ανικανότητά σου να προστατέψεις τα πουλιά σου δε σου δίνει το δικαίωμα να σκοτώσεις κανένα γεράκι ή κουκουβάγια.

Αν δεν είσαι άξιος να τα προφυλάξεις καλύτερα να δώσεις τις 19 καρδερίνες σου (υποθέτω ότι είναι εκτροφής) και τα καναρίνια σου σε κάποιον που να μπορεί να τα φροντίσει σωστά.
 
Back
Top