Ασθένειες Γύρισαν τα δάχτυλα από το καναρίνι μου

amarillis

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2014
Μηνύματα
37
Πόλη
Ηλιούπολη
Καλημερα εδω και ενα μηνα σχεδον εχουν γυρισει τα δαχτυλακια του προς τα μεσα, στην αρχη νομισα οτι καπου πιαστικε και το αφησα να δω πως θα εξεληχθει. Επειτα το πηγα στη γιατρο οπου στην αρχη μου εδωσε αβντιβιωση γιατι ειχε ενα καρουμπαλακι μπροστα στο ποδι και μια πολυβιταμινη Β. Το καρουμπαλακι ψιλοαποχωρησε εκεινες τις μερες. Μετα απο μια εβδομαδα το παω παλι και μου κοβει την αντιβιωση και μου κανει μια ενεση για ψωρα vetermec σταγονα και σημερα θα το ξαναπαω για τη δευτερη δοση. Δεν ξερω τι να κανω και η γιατρος νομιζω οτι παει λιγο πειραματικα... Καμια ιδεα;

Επισης το κανρινακι μου κελαδαει και τρωει κανονικα!

2014-09-22 09.33.47.webp 20140922_090517-1-1-1-1.webp 2014-09-22 09.33.47.webp 20140922_090517-1-1-1-1.webp

2014-09-22 09.44.10.webp
 
Χρησιμοποίησε ένα είδους ξύλινου νάρθηκα.
Θα πιάσεις το πίσω δάκτυλο του πτηνού πάνω σε ένα σπιρτόξυλο με μια κολλητική φαρμακευτική ταινία τύπου "τσιρότο", αλλά φρόντισε να μην κολλήσει απευθείας πάνω στο δέρμα αλλά να μεσολαβήσει λίγο βαμβάκι ώστε να μη δημιουργηθούν πληγές. Το ξυλάκι να είναι από την πάνω πλευρά των δακτύλων και θα συνεχίζει μέχρι τα μπροστινά δάκτυλα. Στη συνέχει κι αφού τεντώσεις και τα τρία μπροστινά δάκτυλά να ακουμπήσουν πάνω στο ξυλάκι και θα τα πιάσεις πάνω του με την ίδια φαρμακευτική ταινία και τον ίδιο τρόπο. Αυτό θα μείνει για 2-3 βδομάδες με τακτικές αλλαγές των υλικών. Στην αρχή θα του είναι άβολα αλλά σύντομα θα τεντώσουν οι μύες και τα νεύρα των δακτύλων και θα μείνει στην θέση που πρέπει.
Κάπως έτσι μόνο που το ξυλάκι να είναι από πάνω... Θα προσπαθήσω να βρω και καλύτερη φωτογραφία.
1.webp
 
Εμένα η εικόνα των ποδιών με παραπέμπει σε αρθρίτιδα και μάλιστα σε προχωρημένη μορφή.. Προφανώς λόγω ουρικού οξέος.
Μετάφραση Google

Θα πρότεινα περισσότερα χορταρικά, αν του δίνεις αυγό να το κόψεις και να προσθέσεις μηλόξυδο στο νερό.
Πάρε τηλέφωνο τον κτηνίατρο και πες του ότι μίλησες με κάποιους εκτροφείς, σου είπαν ότι πιθανώς να είναι ουρική αρθρίτιδα... Τι γνώμη έχει;
 
Συμφωνω και με τους 2 θα προσπαθησω να βαλω τον ναρθηκα. Αυγο δεν του δινω μονο την βιταμινη-αυγοτροφη και τα σπορακια, σημερα ξεκινησα να του δινω μαρουλι και θα αρχισω και το μηλοξιδο αλλα ποσες σταγονες σε αναλογια με την ποτιστρα;
 
Αν δεν βρεθεί και καταπολεμηθεί η αιτία της παραμόρφωσης, δεν θα επανέλθουν στη θέση τους.
 
Η γιατρος δεν μου εκανε αλλη ενεση και μου ειπε πως δεν ειδε βελτιωση με τα φαρμακα και σηκωσε τα χερια ψηλα... Το χαρακτηρισε παραλυση ταρσου

Δεν μπορει να καταλαβει την αιτια μαλλον νευρολογικο ή καποιο νευρο στο ποδι πιαστικε... Ετσι μου ειπαν...ή αρθριτιδα μου ειχαν πει την προηγουμενη φορα που το πηγα... Ειναι μικρο ομως 4 ετων για κατι τετοιο...
 
Υποψιάζομαι είτε κάποιο χτύπημα είτε κάτι ανάλογο. Αν υπήρχε περίπτωση τόσο σοβαρής αρθρίτιδας δεν θα έπρεπε να είναι και στα δύο πόδια;
Πέρα από κάθε άλλη σκέψη... η διατροφή που προτείνει ο Νίκος μόνο καλό θα κάνει, όπως πιστεύω καλό θα κάνει και ο νάρθηκας. Συνδυασμός λοιπόν και των δύο...
Μερικές φωτογραφίες όταν δέσεις τα πόδια και κάποιες όταν γίνει καλά ο φιλαράκος σου, θα μας βοηθήσουν κι εμάς αλλά και τους μελλοντικούς αναγνώστες αυτής της περίπτωσης.
Καλή επιτυχία
 
Κόψε και την αυγοτροφή. Μηλόξυδο -κατά προτίμηση βιολογικό με το ίζημα μέσα - 5ml στη μικρή ποτίστρα για 7 συνεχόμενες ημέρες.
Δεν είναι απαραίτητο να είναι και στα δύο πόδια(και το 2ο πόδι δείχνει να έχει θεματάκι), άλλωστε μπορεί να επεκταθεί.
Επαναλαμβάνω, δεν είμαστε γιατροί, γνώμες εκφράζουμε.
 
Δεν επανέρχονται Γιάννη σε ενήλικο άτομο τα δάκτυλα. Αν πρόκειται για σκάλωμα το οποίο δημιούργησε κάταγμα, έχει κολλήσει ήδη σ' αυτή την θέση. Πρέπει να ξανασπάσει για να τοποθετηθεί νάρθηκας. Προσωπικά απο τον όγκο της άρθρωσης πιστεύω οτι έχει δίκιο ο Νίκος. Θυμίζει αρθρίτιδα. Το άλλο πόδι πρέπει να γλυτώσει για να επιζήσει το πουλάκι. Προσοχή στην δίαιτα γιατί οι αυγοτροφές πρέπει να δίδονται με μέτρο. Αν μάλιστα αντι για αυγοτροφή τρώει τις "βιταμίνες" των πετ-σοπς, κκόμα χειρότερα.
 
Οπότε τι προτείνετε; να προσπαθήσω να του δέσω το πόδι με το σπιρτόξυλο ή τσάμπα θα το ταλαιπωρήσω; η βιταμίνη είναι από pet shop η κλασσική κίτρινη, την οποία θα σταματήσω, θα αφήσω μόνο τα σποράκια και θα του ξεκινήσω τα μήλα και το μαρούλι. Θα ψάξω και για βιολογικό μηλόξυδο και ο Θεός βοηθός! Μπορεί να είναι και σπάσιμο, αλλά θα πρηζόντουσαν έτσι οι αρθρώσεις του;

Αυτή η κατάσταση που ξεκίνησε να του γυρίσει το πόδι είναι ένα μήνα τώρα αλλά δεν έχει μαυρίσει κάποιο από τα άκρα του ούτε τον πονούσαν στην αρχή που το είχαμε δει το πόδι και του κόψαμε τα νύχια για να μην τον εμποδίζουν, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...
 
Πολύ πιθανόν Μάκη.
Ας προσπαθήσει να ανοίξει τα δάχτυλα μέχρι εκεί που πάνε... Να μη μείνει έτσι.
Είχα μια περίπτωση αντίστοιχη από καναρίνι που αγόρασα πρόσφατα. Δεν ξέρω τις πραγματικές αιτίες αλλά και τα δύο πίσω δάκτυλα ήταν στραβά...
005.webp 002.webp

Τώρα έχει διορθωθεί η κατάσταση στο αριστερό και προσπαθώ για το δεξί του πόδι.
Ίσως να είναι δυο εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις...όμως το καναρίνι μου πάει καλύτερα..
003.webp 004.webp
Δεν χάνει και τίποτε να προσπαθήσει φυσικά χωρίς ιδιαίτερη πίεση να επαναφέρει τα δάκτυλα του πτηνού στην σωστή θέση.
 
Ναι έστω να τα επαναφέρω όσο μπορώ... Να μην δυσκολεύεται να κρατηθεί σταθερό στο κλαρί...υπάρχει δηλαδή ελπίδα επαναφοράς! αν του βάλω το ξυλάκι θα πρέπει να βάλω ταΐστρα εσωτερική χαμηλά ή θα μπορεί να πηγαίνει κανονικά στις ταΐστρες του;
 
Πρώτα πρέπει να μάθεις για τις αιτίες που το έφεραν σε αυτή την κατάσταση. Μια ερώτηση στο πτηνάτρο θα βοηθούσε πολύ. Η διατροφή που σου προτάθηκε είναι η πρέπουσα. Τώρα προσπάθησε σιγά σιγά μήπως είσαι τυχερός και επανέλθει... Άλλωστε μπορεί να μιλάμε για δυο εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις. Ενημέρωση και στη συνέχεια προσπάθεια... ελπίζουμε όλοι να έχει καλά αποτελέσματα. Το ότι θα στηρίζεται κυρίως στο ένα πόδι του δεν αποτελεί φόβο. Είναι γι αυτά σχετικά εύκολο. Μόνο τη διατροφή να αλλάξεις... Τίποτε άλλο. Και μην ξεχάσεις τις φωτογραφίες..
 
Με τον πτηνίατρο που μίλησα μου είπε πως μπορεί να είναι νευρολογικό και ότι κάποιο νεύρο έχει πειραχτεί από τις περιγραφές που του έδωσα. Αβιταμίνωση μου είπε πως δεν είναι γιατί θα είχαν πρόβλημα και τα 2 πόδια! Θα δοκιμάσω διατροφή και δέσιμο στο πόδι; @misalouris
 
Δεν σου είπα αυτό... Να το κάνει φυσικά με προσοχή.
Μην αγνοήσεις όμως και τις συστάσεις που σου έκαναν ο Νίκος και ο Μάκης.. έχουν απόλυτο δίκιο για τις πιθανές αιτίες
 
Θα ξαναπάρω τον πτηνίατρο να ρωτήσω τι να κάνω για ουρική αρθρίτιδα... Πάντως δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό που θα πω, στην αρχή που απέκτησε το πρόβλημα με το πόδι, το μπροστινό δάχτυλο το δεξί όπως το βλέπει το πουλί (το αριστερό πόδι έχει το πρόβλημα) το έβαζε κάποιες φορές μπροστά και έπιανε με αυτό το κλαρί. μετά από μιάμιση εβδομάδα σταμάτησε να το κάνει και αυτό...
 
Αυτό είναι η απόδειξη της εξέλιξης της αρθρίτιδας που ανέφεραν τα παιδιά... Διατροφή και στη συνέχεια προσπάθεια μήπως και επανέλθει το πόδι στη θέση του.
 
οκ θα ξεκινήσω πρώτα με τη διατροφή και το μηλόξυδο να σας ενημερώσω και την πορεία του και αφού δω πως πάει του βάζω την υποστήριξη στο πόδι...όταν μιλήσω πάλι με τον πτηνίατρο θα επανέλθω με νεότερα!
 
Και πολύ σωστά θα κάνεις... απλά φωτογραφίες και ενημέρωση για να είναι ολοκληρωμένο το θέμα μας εδώ. Καλή συνέχεια.
 
Back
Top