Αναπαραγωγή Δακτυλίδωμα νεοσσών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mgerom

Canaries Expert
Εγγραφή
16 Απρ 2006
Μηνύματα
8.640
Πόλη
Αθήνα
Τοποθέτηση δαχτυλιδιών στα πουλιά.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
-Απο φέτος εκτός απο τις γνωστές
αναφορές σε ομοσπονδία, σύλλογο,
εκτροφέα, χρονιά και αυξ. Αριθμό. Τα δακτυλίδια
θα φέρουν και χαρακτηριστικό ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ.
Ετσι Ε= 2,9 το μεγαλύτερο ποσοστό καναρινιών(χρώματος-φωνης-γκλοστερ-σκοτς φανσυ)
C=2,5 καρδερίνες και άλλα άγριοπούλια εκτροφής(κανάρια εμφανισης)
D=2,67fife fancy-hoso japan
G=3,02 border-crest-yorkshire-norwich
J=3,23 frise του Μιλάνου-Παντοβας-Παρισιου

Κάτι κουτοπόνηροι στον μπάγκο τους πλέον.
Καρδερίνες δακτυλιδωμένες με χαλκάδες δεν θα περνούν
απαρατήρητες.
 
Τα μέλη των συλλόγων που ανοίκουν στην
δύναμη των Ελληνικών ομοσπονδιών.
Αυτοί έχουν(προμηθεύονται καθ'έτος) "δακτυλίδια ταυτότητες".
Αλλά και ιδιώτες.Αυτοί μπορούν να προμηθευτούν δακτυλίδια
κλειστού τύπου κατόπιν παραγγελίας στο εξωτερικό (με κάποια
δικά τους στοιχεία) ή ακόμη και ασημένια κλειστού τύπου
που υπάρχουν σε πολύ ενημερωμένα καταστήματα, που φέρουν
χρονολογία και αύξωντα αριθμό.
 
ακόμη και ασημένια κλειστού τύπου
που υπάρχουν σε πολύ ενημερωμένα καταστήματα, που φέρουν
χρονολογία και αύξωντα αριθμό.

ποιο ειναι το κοστος. Για ενα δαχτυλιδι κ.Mακη;κ οταν λετε καταστηματα;pet shop; Κ ποια ειναι αυτα... Πολλες ερωτησεις... 😀
 
- Εγώ που είμαι μέλος της ΑΛΟΠ, πλήρωσα φέτος για 100 δακτυλίδια
30 ολόκληρα ευρώ. Οπως βλέπεις το κόστος είναι ελάχιστο.
Αλλά και η εγγραφή στον σύλλογο δεν περνάει τα 30 ευρώ.
-Δακτυλίδια κλειστού τύπου με χρονολογία και α. Α έφερνε
παλαιότερα ο -κτηνιατρικός κύκλος- στην Αθήνα.
.:: ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΕΜΠΟΡΙΚΗ Α. Ε. ::.
 
οντως ελαχιστο...
απο μια γρηγορη ματια, στο site
.:: ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΕΜΠΟΡΙΚΗ Α. Ε. ::.

Kαταλαβα οτι μαλλον δεν φερνει κλειστα... Εχει απο τα αλλα που πουλουν κ τα πετ!
ισως υπαρχουν κ αλλου!
ευχαριστω!
 
Ασχετα απο το τί πουλάει σαν κατάστημα λιανικής,
πάρε τηλέφωνο και ρώτησέ τους, αν ενδιαφέρεσαι και μάλιστα
για κάποια ποσότητα μπορεί και να βρείς κάποια άκρη.
 
ευχαριστω κ παλι...
θα δοκιμασω να επικοινωνησω, αλλα νομιζω το γεγονος οτι δεν θελω ποσοτητα μεγαλη...[το πολυ 10] θα ειναι ανασταλτικος παραγοντας στο να μου πουλησουν...
 
παιδια το δαχτυλιδι με νουμερο 10 σε καναρινι αρσενικο και κοκκινο χρωμα το δαχτυλιδι τι σημαινει;
 
μια ερώτηση... Μπορώ να βάλω δακτυλίδια ανοίχτού τύπου σε ηλικία περίπου 30 ημερών καναρίνι;
 
Δαχτυλίδια ανοιχτού τύπου μπορείς να βάλεις σε όποια ηλικία κι αν είναι το πουλί.
 
καλησπέρα,

να πω ότι εβαλα δαχτυλίδια ανοιχτού τύπου στα καναρινια μου. Απο τα 16 το ενα παρουσίασε πρόβλημα στο ποδαράκι του. Δηλαδή, κοκκίνισε & και δεν μπορούσε να το πατήσει κανονικά. Έτσι τα εβγαλα απο όλα τα καναρίνια μου, και έβαλα μεταλικά ανοικτού τύπου αριθμημένα. Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα (13 ημέρες) εκτός του ότι μερικά καναρινάκια προσπαθούν να τα βγάλουν... Το καναρινάκι που παρουσίασε το πρόβλημα, τώρα είναι μια χαρά!
 
Ρε παιδια δεν καταλαβαινω, γιατι αν τους βαζουμε δαχτυλιδια... Δεν ειναι λιγο ασχημο. εγω αν παρω η θα του το βγαλω η θα παρω χωρις. ψυχουλες ειναι οχι κτημα μας να τους εχουμε ταυτοτητα
 
Ρε παιδια δεν καταλαβαινω, γιατι αν τους βαζουμε δαχτυλιδια... Δεν ειναι λιγο ασχημο. εγω αν παρω η θα του το βγαλω η θα παρω χωρις. ψυχουλες ειναι οχι κτημα μας να τους εχουμε ταυτοτητα
τα κλειστου τυπου δαχτυλιδια δεν βγενουν(μονο του ανοιχτου βγενουν)και επισης δεν το ανοχλει.
τα δαχτυλιδια κλειστου τυπου γραφουμε κωδικο εκτροφεα-συλογου, ημερομινια γεννησεις, χωρα προελευσης και αυξων αριθμος πουλιου.

*ενας εκτροφεας για να ειναι σωστος εκτροφεας πρεπει να δαχτυλιδωνι τα πουλια που βγαζει.
 
Ρε παιδια δεν καταλαβαινω, γιατι αν τους βαζουμε δαχτυλιδια... Δεν ειναι λιγο ασχημο. εγω αν παρω η θα του το βγαλω η θα παρω χωρις. ψυχουλες ειναι οχι κτημα μας να τους εχουμε ταυτοτητα

Το θεμα δαχτυλιδι ειναι μεγαλο και σηκωνει αρκετη κουβεντα.
Εγω ομως θα σε συμβουλευα αν εχεις πουλακι με δαχτυλιδι κλειστου τυπου και επιχειρησεις να το βγαλεις μονο ζημια θα του κανεις.
 
διαφωνω, δεν μπορουμε να τους το κανουμε αυτο, ειναι απαισιο, δεν με νοιαζει καθολου η ρατσα τυπος εκτροφεας κτλ αρκει να ειναι καλα και ευτυχισμενο μαζι μου. ειναι σαν να βαζουμε στο ποδι τενος παιδιου ενα σιδερο που να λεει πληροφοριες, γιατι τα κακομοιρα;



οχι εγω η κτηνιατρος, κλλα μαλλον θα ψαξω να βρω χωρις
 
Back
Top