Αναπαραγωγή Δακτυλίδωμα νεοσσών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τα κλειστού τύπου πλαστικά εάν είναι ελαστικά, μπαίνουν σε οποιαδήποτε ηλικία του πουλιού...
Τα μεταλλικά κλειστού τύπου, βγαίνουν και με μηδενικό κωδικό εκτροφέα και πουλιούνται και εκτός συλλόγων από ορισμένα πετ σόπς (και e-shops).
 
καλησπέρα stavro έχεις μήπως του τύπους για το καθένα από τα δακτυλίδια;
 
Καλησπέρα μια χαζή ερώτηση. Αν έχω ένα ζευγάρι καναρίνια ράτσας και τα ζευγαροσω δεν θα πρέπει οπωσδήποτε στα μικρά να μπουν δακτυλίδια ούτε να ξεχωρίζουν από τα κοινά;
 
Το κάθε δαχτυλίδι αποτελεί την ταυτότητα του πουλιού. Με βάση τα στοιχεία του, ο εκτροφέας διατηρεί αρχείο εκτροφής για όλα τα πουλιά. Το ότι τα πουλιά είναι είναι ράτσας, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα πρέπει να έχουν δαχτυλίδι, ούτε ότι τα ημίαιμα δεν κάνει να έχουν. Ταυτοποίηση μπορεί να κάνει κανείς σε οποιοδήποτε πουλί για οποιοδήποτε λόγο.
δεν θα πρέπει οπωσδήποτε στα μικρά να μπουν δακτυλίδια ούτε να ξεχωρίζουν από τα κοινά;
Επομένως, όχι οπωσδήποτε. Κάποιος που έχει ένα ζευγάρι ράτσας ανάμεσα στα "κοινά" του, το ξεχωρίζει από 100 μέτρα μακριά. Το ίδιο θα συμβεί και με τα μικρά τους.
 
Πχ θες να τα χρήσεις η να τα πουλήσεις
Ούτε και γι αυτό είναι υποχρεωτικά τα δαχτυλίδια. Πέραν των εκθέσεων/διαγωνισμών, η χρήση τους είναι προαιρετική.
 
Απλά μου φένετε σαν να πηγαίνει χαμένη η ράτσα
Έστω και για να το λες και να καμαρώνεις
 
Επανερχομαι στο θεμα για να κανω την εξης ερωτηση. Ποια θεωτειται η πεμπτη μερα για το δαχτυλιδωμα αν το πουλι ειναι γεννημενο στις 10/03 πχ?
 
Kώστα κάθε παρέλευση 24ωρου απο την ώρα γέννησης του είναι και μια μέρα. Αλλά η ημέρα δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο όσο η ανάπτυξη των νεοσσών.Αυτή όμως εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Αριθμός νεοσσών στην φωλιά, διάθεση ταίσματος απο του γονείς, ποιότητα διατροφής, πιθανή προσωπική μας παρέμβαση με πολυβιταμινούχες τροφές. Το δακτυλίδι πρέπει να περνιέται με μια ΕΛΑΦΡΑ ΔΥΣΚΟΛΙΑ. Εαν δεν συμβαίνει αυτό, επαναλαμβάνουμε την προσπάθεια μετα απο 24 ώρες.
 
Βάζοντας δακτυλίδια θα έχουμε πρόβλημα με τα μικρά από την μάνα εάν ναι πια μέθοδο μπορούμε να χρησιμοποιησουμε για να αποφύγουμε αυτό το πρόβλημα γιατί έχω τώρα 4 μικρά καναρινακια 6 ημερών έχω πάρει δακτυλίδια και προβληματιζομαι εάν τα βάλω να μην σκοτώσει τα πουλιά η μάνα. Μάνα. Εαν κάποιος γνωρίζει κάτι πάνω σε αυτό ας μας ενημερώσει τι διαδικασία να χρησιμοποιησουμε.
 
Βάζοντας δακτυλίδια θα έχουμε πρόβλημα με τα μικρά από την μάνα εάν ναι πια μέθοδο μπορούμε να χρησιμοποιησουμε για να αποφύγουμε αυτό το πρόβλημα γιατί έχω τώρα 4 μικρά καναρινακια 6 ημερών έχω πάρει δακτυλίδια και προβληματιζομαι εάν τα βάλω να μην σκοτώσει τα πουλιά η μάνα. Μάνα. Εαν κάποιος γνωρίζει κάτι πάνω σε αυτό ας μας ενημερώσει τι διαδικασία να χρησιμοποιησουμε.
Δοκίμασε να βάλεις ένα δακτυλίδι σήμερα σκέτο... μέσα στη φωλιά.
Αν αύριο το δεις έξω ίσως υπάρχει θέμα... Αν όχι κανένα πρόβλημα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Βάζοντας δακτυλίδια θα έχουμε πρόβλημα με τα μικρά από την μάνα εάν ναι πια μέθοδο μπορούμε να χρησιμοποιησουμε για να αποφύγουμε αυτό το πρόβλημα γιατί έχω τώρα 4 μικρά καναρινακια 6 ημερών έχω πάρει δακτυλίδια και προβληματιζομαι εάν τα βάλω να μην σκοτώσει τα πουλιά η μάνα. Μάνα. Εαν κάποιος γνωρίζει κάτι πάνω σε αυτό ας μας ενημερώσει τι διαδικασία να χρησιμοποιησουμε.

Μπορείς πριν περάσεις το δακτυλίδι να κολλήσεις πάνω του ένα κομμάτι από τραυμαπλαστ για να μην φαίνεται το χρώμα και ενοχλεί την μάνα. Βέβαια δεν είναι σίγουρο ότι θα ενοχληθεί. Να προσέχεις μόνο ότι το περνάμε συγκεκριμένη μέρα. Εκτός αν είναι ανοικτού τύπου. Αν είναι ανοικτού μπορείς να το περάσεις και αργότερα με μεγαλύτερη ασφάλεια.
 
Άλλος μου έγραψε ότι κάθε πρωί η μάνα κάνει καθαριότητα. Οπότε εάν αντιληφθεί κάτι τότε το πετάει έξω μαζί με το πουλί γιατί δεν μπορεί να το βγάλει το δακτυλίδι. Οπότε μου λέει ρίξε μέσα στην φωλιά λίγα σπόρια σαν σκουπίδια οπότε αυτή θα ασχοληθεί με αυτά και θα παραβλέψει τα μικρά με τα δακτυλίδια. Ίσως είναι και αυτό μια λύση.λύση. Αλλα αυτό που αναφέρεις Γιάννη είναι και αυτό μια καλή ιδέα που στην ουσία είναι αυτό που μου έλεγε και άλλος για σκουπίδια πρωινά. Θα κάνω κιόλας απόψε την δοκιμή και αύριο βλέπουμε το αποτέλεσμα.
 
στις ποσες μερες χρειαζετε; 6 εως 7 δεν ειναι το οριο. Γιατι λες οτι περασε η μερα εστω και σημερα
 
στις ποσες μερες χρειαζετε; 6 εως 7 δεν ειναι το οριο. Γιατι λες οτι περασε η μερα εστω και σημερα
Έξι με οκτώ μέρες είναι το συνηθισμένο... με κάποιες προς τα πάνω εξαιρέσεις.
Όλα εξαρτώνται από το μέγεθος των πουλιών, από τον αριθμό νεοσσών στη φωλιά, από το ρυθμό ταΐσματος των γονιών, τον αριθμό νεοσσών στη φωλιά και ένα σωρό άλλες λεπτομέρειες που μπορεί να καθυστερήσουν την ανάπτυξη των μικρών και συνεπώς και το πέρασμα των δακτυλιδιών.
Θυμίζω πως τα δακτυλίδια πρέπει να περνούν κάπως συγκρατημένα στα πόδια των νεοσσών και κυρίως να μη βγαίνουν εύκολα από αυτά.
 
Άργησα να απαντήσω. Τελικά δεν τα κατάφερα να τα περάσω 7 ημερών ήταν αλλά πολύ μεγάλα για τις μέρες τους. Τα ταΐζουν πάρα πολύ. Προσπάθησα και με διάμετρο 2,9 αλλά δεν περνούσε και το φοβήθηκα μην κάνω καμιά ζημιά. Το δε δακτυλίδι που είχα βάλει το βράδυ το βρήκα το πρωί μέσα στην ταΐστρα αφού έκανα άνω κάτω και δεν το έβρισκα. Τώρα στην επόμενη γέννα και πάλι με επιφύλαξη διότι δεν χαρίζει η μάνα ξένα σώματα μέσα στην φωλιά.
 
Back
Top