Αναπαραγωγή Δακτυλίδωμα νεοσσών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
οπως προαναφερε πιο πανω ενας εκτροφεας οταν ειναι γραμενος σε συλογο ειναι υποχρεωμενος να δαχτυλωνει τα πουλια του.
παντως αν παρεις χωρις δαχτυλιδι δεν θα γνωριζεις τι ηλικια εχει το πουλι.
 
Καλημερα.
Υπαρχουν δαχτυλιδια ανοιχτου τυπου, αριθμημενα;
Αν ναι που τα βρισκουμε;
Ευχαριστω.
 
δαχτυλιδι

Θα ρωτησω για την ηλικια του οπως κανουμε με ολα τα αλλα ζωακια! Ειναι ταλαιπωρια για τα πουλακια αυτο, δεν ειναι;
 
Θα ρωτησω για την ηλικια του οπως κανουμε με ολα τα αλλα ζωακια! Ειναι ταλαιπωρια για τα πουλακια αυτο, δεν ειναι;
και πιστευεις τη σου λενε;
κατα τη γνωμη μου δεν ταλαιπωρηται καθολου.
 
Εγω δε καταλαβαίνω γιατί σε ένα θέμα το οποίο εξηγεί και βοηθά εκτροφείς
στο πώς να περνάνε δακτύλίους
πρέπει να ασκούμε κριτική αν είναι η όχι σωστό...

Γι αυτούς που γνωρίζουν και έχουν σεβασμό απέναντι στο χόμπι τους
το δαχτυλίδωμα είναι απαραίτητο.
Ασχετα αν είναι εκτροφεας ή ανήκει σε σύλογο.

ΥΓ Για οπιαδίποτε περετέρω κουβέντα ας ανοίξετε ενα άλλο θέμα και να πούμε όλοι την αποψή μας.
Είναι κρίμα να χαλάμε τέτοια θέματα με άσχετα πράγματα.
 
Θα ρωτησω για την ηλικια του οπως κανουμε με ολα τα αλλα ζωακια! Ειναι ταλαιπωρια για τα πουλακια αυτο, δεν ειναι;


Eλιάνα το δακτυλιδωμα των νεοσσών όπως θα διαπιστώσεις και μόνη σου, βλέποντας το βιντεο στο πρώτο πόστ, είναι μια ανώδυνη διαδικασία για το πουλί. Οπως σου εξήγησαν και άλλα μέλη το δαχτυλίδι είναι η ταυτότητά του. Δεν αποτελέι βάρος για το πουλί σαν την σιδερένια μπάλα που βλεπαμε στις ταινίες να κουβαλούσαν οι κατάδικοι:) Είναι η απόδειξη ότι πρόκειται για ένα πουλί κάποιας ράτσας από οργανωμένη εκτροφή. Αν θες μπορεις να αγοράσεις ενα οποιοδήποτε κοινό καναρίνι αλλά δεν θα είσαι ποτέ σίγουρη για την ηλικία του και δεν υπαρχει περίπτωση ποτέ να μαθεις (αν θες) το γενεολογικό του δέντρο
 
Δηλαδη δεν ενοχλει το ζωακι. αν δεν το ενοχλει εγω δεν εχω προβλημα, αλλα διαβασα σε ενα post για καποιον που ελεγε οτι εβαλε σε καποια και τα ενοχλει
 
Είναι πολύ μικρό το ποσοστό των περιπτώσεων που το δαχτυλίδι δημιουργεί κάποιο πρόβλημα. Στις περιπτώσεις αυτές αφαιρείται με ειδικό εργαλείο. :)
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

ας ανεβασω και ενα βιντεο του φιλου Αρη απο καρδιτσα..
 
Υπάρχουν και μηδενικά με το σωστό χρώμα και την αντίστοιχη διάμετρο, τα οποία πουλιούνται και σε μαγαζιά και σε e-shops. Όπως υπάρχουν και ελαστικά

Για όσους δεν κατανοούν την αξία του δαχτυλιδώματος, εκτός των άλλων που προαναφέρθησαν...Ας σκεφτούμε ότι έχουμε δύο ζευγάρια (η ένα ζευγάρι) και κάνουν από τρεις γέννες (το πιο λογικό). Την επόμενη χρονιά πως θα ξεχωρίσουμε ποιά είναι ποιανού ζευγαριού, ώστε να μην κάνουμε αιμομιξίες;
 
Ελιάνα δεν έχεις δίκιο. Σκέψου ότι έχεις δύο ζευγάρια (η ένα ζευγάρι) και σου κάνουν από τρεις γέννες (το πιο λογικό). Την επόμενη χρονιά πως θα ξεχωρίσεις ποιά είναι ποιανού ζευγαριού, ώστε να μην κάνεις αιμομιξίες;
Νίκο η Ελιάνα είχε ποστάρει το 2009, μπερδεύτηκες :)
 
Ευχαριστώ Μαρία το ''διόρθωσα'' .. Αλλά φταίει ο Σταύρος :)...άφησε μεγάλο κενό και έχουμε μπλέξει τα...
 
Να ρωτησω κ εγω η ασχετη;αν ολα πανε καλα με τα αυγουλακια μας κ εχουμε πουλακια τι μπορω να κανω για να μπορω να ξεχωριζω τα αδερφακια; Μονο με δαχτυλιδακι; Τα μαλινουα μου εχουν μαυρα δαχτυλιδακια αλλα δε κοιταξα αν γραφουν κατι πανω.
 
Να ρωτησω κ εγω η ασχετη;αν ολα πανε καλα με τα αυγουλακια μας κ εχουμε πουλακια τι μπορω να κανω για να μπορω να ξεχωριζω τα αδερφακια; Μονο με δαχτυλιδακι; Τα μαλινουα μου εχουν μαυρα δαχτυλιδακια αλλα δε κοιταξα αν γραφουν κατι πανω.
Μπορείς να αγοράσεις χρωμτιστά δαχτυλίδια ανοιχτού τύπου από κάποιο Pet Shop και να τα χρησιμοποιήσεις ακόμη και σε ενήλικα πουλιά για να μπορείς να τα ξεχωρίζεις.

Τα δαχτυλίδια των συλλόγων είναι κλειστού τύπου, διατίθενται μόνο σε εκτροφείς μέλη των συλλόγων, γράφουν επάνω τη χρονιά γέννησης, τα στοιχεία του συλλόγου και του εκτροφέα και μπορούν να τοποθετηθούν στα πουλιά όταν είναι ηλικίας μερικών ημερών, όχι αργότερα.
 
έχω δακτυλίδια κλειστού τύπου πλαστικά και ανοικτού μεταλλικά
τί να προτιμήσω;
 
Ό,τι μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Τα κλειστού τύπου δεν μπορείς να τα βάλεις σε ενήλικα πουλιά, οπότε σε αυτήν την περίπτωση χρησιμοποιείς τα ανοιχτά.
 
Back
Top