Αναπαραγωγή Δακτυλίωση νεοσσών κοκατίλ

Berry Lily

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαϊ 2022
Μηνύματα
66
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους! Ήθελα να κάνω μια ερώτηση ,καθώς τα μωρά μας μεγαλώνουν εδώ και πιστεύω πως θα ήταν καλό να τους βάλουμε δαχτυλίδι, αλλά δεν ξέρω πού να το προμηθευτώ και πόσο πρέπει να είναι σύμφωνα με τη φυλή τους... αλλού βλέπω 4mm αλλού 6mm.... Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος παρακαλώ;
 
@HxC Ναι θα με βόλευε τώρα που μπορώ ακόμα να τα ξεχωρίσω με βάση τις μέρες τους.... γιατί κρατάω ιστορικό για το κάθε ένα! Πού μπορώ να τα βρω αυτά; Μόνο σιλικόνης και πλαστικά μου βγάζει, ;όλα αυτά θα τα χαλάσουν μόλις μεγαλώσουν πιστεύω...
 
Δαχτυλίδια έχουν μόνο όσοι είναι σε σύλλογο.
Μπορείς να προμηθευτείς και από pet shop.
Υπάρχουν και ανοιχτού τύπου που μπορείς να τοποθετήσεις σε οποιαδήποτε ηλικία, κατά την γνώμη μου είναι καλύτερα για ερασιτέχνες γιατί αφαιρούνται εύκολα αν χρειαστεί, ενώ τα κλειστού τύπου χρειάζονται ειδικό ψαλίδι.
 
Τα ανοιχτού τύπου δεν θα μπορούν να τα βγάλουν πιο εύκολα όμως;
Όχι.
αναφέρομαι σε δαχτυλίδια με στοιχεία.
Και αυτά έχουν στοιχεία, φυσικά όχι συλλόγου αλλά γενικά όπως E20 GR 00 662, συχνά αναφέρονται και ως μηδενικά.
και μια μικρή επεξηγηση
Ε= διάμετρος δαχτυλιδιου (το κάθε γράμμα αντιστοιχεί σε διαφορετική διάμετρο)
20= έτος 2020
GR= Ελλάδα
00= όχι συλλόγου - μηδενικό
662= αύξων αριθμός δαχτυλιδιού
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ αααα τέλεια! Να ψάξω να βρω κάτι τέτοιο δηλαδή! Και 6mm είναι η σωστή διάμετρος για κοκατίλ; Ρωτάω για επιβεβαίωση, τα δικά μου δεν έχουν για να το μετραγα...
 
Και 6mm είναι η σωστή διάμετρος για κοκατίλ
Νομίζω πως είναι από 4,75 έως 6,45 ανάλογα την μετάλλαξη, περίμενε να σου που οι πιο ειδικοί.
 
Από ότι γνωρίζω δαχτυλίδια με 5mm διάμετρο βάζουμε μόνο στα αρχέγονα cockatiel (normal grey) στις υπόλοιπες χρωματικές μεταλλάξεις - όπως είναι και τα δικά σου- ( pied και white face από το video που είδα ) βάζουμε 6mm.
Θα συμφωνήσω με τον @ΙΩΑΝΝΗΣ@ για την περίπτωση σου καλύτερα ανοιχτού τύπου.
Επίσης για παπαγάλους μόνο μεταλλικά δαχτυλίδια.
Με μια γρήγορη ματιά κάτι βρήκα :


Και μερικές χρήσιμες πληροφορίες για τα δαχτυλίδια των παπαγάλων
 
Back
Top