Αναπαραγωγή Το πρώτο μας αυγό (πάροτλετ)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τελικά το αυγό το γέννησε το βράδυ, δεν κοιμήθηκε καθόλου... Την άκουγα που έκανε θόρυβο...
Το κλωσσουσε όλο το βράδυ... Και τώρα μπόρεσα να της το πάρω... Το έψαχνε η καημένη σε όλη τη φωλιά...
Εύχομαι να μην κάνει κι άλλα, αλλά δεν το βλέπω...
 
Η γνώμη μου είναι να τα αντικαθιστάς με πλαστικά τα οποία να αφήσεις να κλωσήσει για 7-10 μέρες και μετά να τα απομακρύνεις. Έτσι κάνει έναν φυσιολογικό κύκλο η αναπαραγωγική διαδικασία με αρχή και τέλος.
 
Εγω δε καταλαβαινω το τοσο αγχος! Δε θα τα επαιρνα τα αυγα και θα τα αφηνα να κλωσσησει μεχρι να κανει κ το τελευταιο! Οσο της τα παιρνεις πολυ πιθανο να κανει κι αλλα!
 
Εγω δε καταλαβαινω το τοσο αγχος! Δε θα τα επαιρνα τα αυγα και θα τα αφηνα να κλωσσησει μεχρι να κανει κ το τελευταιο! Οσο της τα παιρνεις πολυ πιθανο να κανει κι αλλα!
Έχω τόσο άγχος Ζαχαρία γιατί πέρσυ έχασα πουλί απο δυστοκία.
Δεν ήθελα να την αφήσω να κλωσσησει γιατί υποτίθεται έτσι θα κουραζοταν πιο πολύ...
Θα της βάλω αύριο ψεύτικα! Και όχι αληθινά!Έτσι κι αλλιώς τα πέταξα..
 
Εγω δε καταλαβαινω το τοσο αγχος! Δε θα τα επαιρνα τα αυγα και θα τα αφηνα να κλωσσησει μεχρι να κανει κ το τελευταιο! Οσο της τα παιρνεις πολυ πιθανο να κανει κι αλλα!

Ζάχο πρότεινα τα πλαστικά διότι μέχρι να κάνει το τελευταίο αυγό το πρώτο ίσως να έχει 10 ημερών πουλάκι μέσα, δεν μπορεί να τα πετάξει μετά.
 
Έχω τόσο άγχος Ζαχαρία γιατί πέρσυ έχασα πουλί απο δυστοκία.
Δεν ήθελα να την αφήσω να κλωσσησει γιατί υποτίθεται έτσι θα κουραζοταν πιο πολύ...
Θα της βάλω αύριο ψεύτικα! Και όχι αληθινά!Έτσι κι αλλιώς τα πέταξα..
ναι το ξερω αλλα εφοσον παρεχεις ασβεστιο και σωστη διατροφη δε σημαινει οτι θα ξαναγινει! Εινια στη φυση του πουλιου να κανει αυγα, εφοσον του παρεχουμε αυτα που πρεπει κ δε το βαζουμε σε συνεχομες γεννες και το κουραζουμε και ειναι και στη καταλληλη ηλικια δε χρειαζεται αγχος!

Ζάχο πρότεινα τα πλαστικά διότι μέχρι να κάνει το τελευταίο αυγό το πρώτο ίσως να έχει 10 ημερών πουλάκι μέσα, δεν μπορεί να τα πετάξει μετά.
δε διαφωνω! απλα ειπα οτι με το να της τα παιρνει και να μη της αφηνει αυγα πιθανον να οδηγησει το πουλι να κανει παραπανω!
 
ναι το ξερω αλλα εφοσον παρεχεις ασβεστιο και σωστη διατροφη
Βρε εγώ παρέχω...Αυτή δεν τρώει, παρα μονο τροφή, αυγοτροφη και σουπιοκοκκαλο...
 
Θέλω ν΄αναφερθώ σε κάποια σημεία που μου δημιουργούν ερωτηματικά...
(αν θα έπρεπε να ξεκινήσω άλλο θέμα, ας το κρίνουν οι υπεύθυνοι :) ).

. Θέλω να πω ότι το αυγό ΔΕΝ πρόκειται να το κρατήσω... Ποτέ δεν ήθελα αυγά... Το μόνο που ήθελα είναι να μην ταλαιπωρηθεί και φυσικά να μην πεθάνει...
ΥΓ:Είμαι πολύ ευτυχισμένη, γιατί *φέτος πήγαν όλα καλά και δεν την έχασα... Είναι πραγματικά μια δύσκολη διαδικασία και γι'αυτό πρέπει να γίνεται μόνο με την κατάλληλη προετοιμασία...
Εύα μου, από τη στιγμή που
1) Δεν σ΄ενδιαφέρει να κάνουν μωρά (και πόσα άραγε να σ΄ενδιέφεραν, αφού δεν είσαι εκτροφέας).

2) Υπάρχουν τσακωμοί και τραυματισμοί, έστω και επιπόλαιοι (δεν γνωρίζουμε πότε και αν θα χειροτερέψουν)
πχ Πληγή στο κεφάλι από δάγκωμα

3)Γενικά αναφερόμαστε σε ένα είδος πουλιών τα οποία είναι (90% και λίγα λέω) νευρικά, που τους αρέσουν οι αψιμαχίες και πολλές φορές φτάνει να σκοτώνει το ένα το άλλο
Παραδείγματα-στοιχεία του ιδιαίτερου χαρακτήρα των Parrotlets

Ένα πράγμα που δεν καταλαβαίνω :) είναι το: γιατί θα πρέπει να ζουν μαζί ως ζευγάρι και όχι να συζούν σε μια ζευγαρώστρα με χώρισμα (αυτό κάνω με τα δικά μου χρόνια τώρα).

* Μπορεί φέτος όλα να πήγαν καλά και να μην την έχασες (όπως ανέφερες), αλλά το πουλί μπαίνει σε μια διαδικασία, καταπονείται οργανικά χωρίς λόγο και αιτία.
Χωρίς ποτέ να έχει γεννήσει αυγό η Λήδα (ας αναφέρω και τον κοκατού Κόκι που απεδείχθει Η κόκι στη νεκροψία)
Οι 'δικοί μου'' κανόνες είναι οι εξής:
Το βράδυ κοιμούνται 12+ ώρες
Καθημερινά νερό για μπάνιο
Προσοχή στη διατροφή τους
(δηλ ποτέ δεν έδωσα αυγοτροφή παρά σπανιότατα ασπράδι με το κέλυφος),
μια καλή τροφή σπόρων,
Λαχανικά δίνω καθημερινά καθώς και μήλο-αχλάδι
Άλλα φρούτα εποχής δίνω μέρα παραμέρα
Θεωρώ απαραίτητη την άσκηση-πέταγμα καθημερινά, μπορούν να έχουν κοινές εξόδους εκτός κλουβιού (με ενδιαφέροντα, παιχνίδια, εκπαίδευση κτλ)

Σε διαβεβαιώ πως η συντροφικότητα και το ενδιαφέρον στη ζωή τους, δεν παρατήρησα να μειώνονται στο παραμικρό!
Δίνουν φιλάκια και χτενίζονται πίσω από το διαχωριστικό, τσακώνονται πιο ''ακίνδυνα'' και γενικά εκτός από την πρώτη μέρα που αλλάζουν συνθήκες, στην υπόλοιπη ζωή τους δεν έχει καμιά επίπτωση, το αντίθετο μάλιστα.
Μπορεί τα δικά μου να μην έγιναν ζευγάρι ποτέ, αλλά και τα δικά σου μια χαρά θα μάθουν να ζουν και μαζί και χώρια.
Δεν θα κινδυνεύει η ζωή του θηλυκού (κάθε γέννα έχει κάποια επικινδυνότητα),
δεν κινδυνεύουν να τραυματιστούν και περνάς εσύ καλά και αυτά... Καλύτερα!

Αυτές τις εμπειρίες έχω και αυτά θα έκανα στη θέση σου,
αλλιώς δεν νομίζω πως μπορεί να ''ξεμπλέξει'' κάποιος με αυτές τις καταστάσεις :)
 
Ένα πράγμα που δεν καταλαβαίνω :) είναι το: γιατί θα πρέπει να ζουν μαζί ως ζευγάρι και όχι να συζούν σε μια ζευγαρώστρα με χώρισμα (αυτό κάνω με τα δικά μου χρόνια τώρα).
Έτσι Σίσσυ μου δεν το είχα σκεφτεί... Όταν τα είχα χωρίσει, τα είχα βάλει σε ξεχωριστά κλουβιά...
Μπορεί φέτος όλα να πήγαν καλά και να μην την έχασες (όπως ανέφερες), αλλά το πουλί μπαίνει σε μια διαδικασία, καταπονείται οργανικά χωρίς λόγο και αιτία.
Το ξέρω Σίσσυ μου... Το θέμα είναι όμως,ότι ακόμα και να τα χωρίσω, αυτή πάλι απο μόνη της, μπορεί να κάνει ασπορα αυγά...

Ας τελειώσει η ωοτοκια και θα αγοράσω μια ζευγαρωστρα με χώρισμα γιατί κι εγώ θέλω το καλό τους.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Σίσσυ μου γι'αυτή σου την παράθεση...
Μου καλυψες όσες απορίες είχα... Να σαι καλά!
 
... Το θέμα είναι όμως,ότι ακόμα και να τα χωρίσω, αυτή πάλι απο μόνη της, μπορεί να κάνει ασπορα αυγά...
Ευάκι, αν είσαι τυπική στους κανόνες, δεν θα κάνει αυγά...ή τουλάχιστον μπορεί στις 10 γέννες που θα έκανε (πριν) να γλιτώσει τις 8, δεν είναι λίγο!
 
Καλησπέρα παιδιά! Μόλις πήρα 3 ψεύτικα αυγά...
Λογικά θα γεννήσει το βράδυ πάλι... Όταν κάνω την ανταλλαγή, πόσα να βάλω;να βάλω ένα;
Ένα παίρνεις, ένα βάζεις. Αφού βάλεις και τα 3 μετά απλά αφαιρείς όσα γεννάει. Σημάδεψέ τα να μην τα μπερδέψεις μόνο.
 
Καλημερα παιδια!
Εκανε τελικα το τριτο αυγο το βράδυ... Της το πηρα το πρωί και της εβαλα το ψεύτικο...
Καταλαβε οτι δεν ειναι δικο της, στην αρχή το φοβηθηκε. Και μετα άρχισε να το χτυπάει με το ράμφος της.
Της ξανα έβαλα το αληθινο και ηρεμησε...
Να το αφησω μεχρι να κανει κι αλλο;
 
Καθεται κανονικά και το κλωσσαει;
Έκανε σαν τρελή με το ψεύτικο...Αλλά εγώ έκανα την βλακεία...
Στο πετ σοπ που πήγα χθες, είχε 3 αυγά τελευταία γαλάζια... Όχι άσπρα... Τέτοια θα έφερνε απο βδομαδα...
Μηπως γιαυτο δεν το θελει; Επειδη το ειδε αλλο χρωμα; Τι να πω...
Το κλωσσαει κανονικά... Ουτε που σηκωνεται απο τη φωλια...
 
Έκανε σαν τρελή με το ψεύτικο...Αλλά εγώ έκανα την βλακεία...
Στο πετ σοπ που πήγα χθες, είχε 3 αυγά τελευταία γαλάζια... Όχι άσπρα... Τέτοια θα έφερνε απο βδομαδα...
Μηπως γιαυτο δεν το θελει; Επειδη το ειδε αλλο χρωμα; Τι να πω...
Το κλωσσαει κανονικά... Ουτε που σηκωνεται απο τη φωλια...
Δεν νομίζω να παίζει ρόλο το χρώμα, αλλά δεν ξέρω κιόλας 🤔 στα καναρίνια μου πάντως παλιά έβαζα πολλές φορές άσπρα αυγά και τα αποδέχονταν κανονικά.

Αν το κλωσσησει όμως δεν θα δημιουργηθεί ζωουλα;
 
Δεν νομίζω να παίζει ρόλο το χρώμα, αλλά δεν ξέρω κιόλας 🤔 στα καναρίνια μου πάντως παλιά έβαζα πολλές φορές άσπρα αυγά και τα αποδέχονταν κανονικά.

Αν το κλωσσησει όμως δεν θα δημιουργηθεί ζωουλα;
Χρειάζεται κάποιες ημέρες...
 
Χρειάζεται κάποιες ημέρες...
Screenshot_20190514-114829~2.webp
Στη φωτογραφία του κυρίου Γιάννη πάντως φαίνεται ότι σχηματίζεται ζωουλα από τη δεύτερη μέρα κιόλας στα καναρίνια. Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και στους παπαγάλους.
 
Αν είναι ένσπορο Εύα με το που καθίσει η μητέρα και πιάσει τη σωστή θερμοκρασία το αυγό, ξεκιναέι η διαδικασία. Είναι λίγο πιο αργή η διαδικασία από τα καναρίνια που παρέθεσε παραπάνω η ζωή.Αλλά καταλαβαίνεις ότι αν τα αφήσεις 4-5 μέρες δεν έχει γυρισμό μετά. Εγώ όπως σου είπα παραπάνω, από την εμπειρία μου, θα τα πετούσα και δεν θα τα αντικαταστούσα με πλαστικά για να μην ενθαρρύνω την συνέχιση της διαδικασίας.
 
Έκανε σαν τρελή με το ψεύτικο...Αλλά εγώ έκανα την βλακεία...
Στο πετ σοπ που πήγα χθες, είχε 3 αυγά τελευταία γαλάζια... Όχι άσπρα... Τέτοια θα έφερνε απο βδομαδα...
Μηπως γιαυτο δεν το θελει; Επειδη το ειδε αλλο χρωμα; Τι να πω...
Το κλωσσαει κανονικά... Ουτε που σηκωνεται απο τη φωλια...
Εσυ τι λες Ευα; για χαζα τα περνας τα παροτλετ? 😛😀
[automerge]1557825705[/automerge]
Αν είναι ένσπορο Εύα με το που καθίσει η μητέρα και πιάσει τη σωστή θερμοκρασία το αυγό, ξεκιναέι η διαδικασία. Είναι λίγο πιο αργή η διαδικασία από τα καναρίνια που παρέθεσε παραπάνω η ζωή.Αλλά καταλαβαίνεις ότι αν τα αφήσεις 4-5 μέρες δεν έχει γυρισμό μετά. Εγώ όπως σου είπα παραπάνω, από την εμπειρία μου, θα τα πετούσα και δεν θα τα αντικαταστούσα με πλαστικά για να μην ενθαρρύνω την συνέχιση της διαδικασίας.
Απο την αλλη η δικια μου που δεν κλωσσησε, δεν εχει ησυχασει 20 μερες μετα.Αν γυρνουσα τον χρονο πισω θα την αφηνα να τα κλωσήσει!Βεβαια ασπορα ηταν!
Οποτε καλα εκανε η Ευα κ εβαλε ψευτικα, για να ολοκληρωσει την προσπαθεια της
 
Back
Top