Αναπαραγωγή Το πρώτο μας αυγό (πάροτλετ)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εκατό τις εκατό κατάλαβε ότι δεν είναι δικό της. Εγώ πάντως όταν έκανε άσπορα αυγά το lovebird, τα έβγαζα όλα μαζί και την φωλιά. Δεν παρατήρησα κάτι περίεργο στην συμπεριφορά της.
Έχουν διαφορά μεγέθους τα ψεύτικα με τα αληθινά Εύα;
 
Οποτε καλα εκανε η Ευα κ εβαλε ψευτικα, για να ολοκληρωσει την προσπαθεια
Τάκη δεν κατάλαβες... Είχα βάλει ψεύτικο και δεν το ήθελε... Και μετά πάλι έβαλα το αληθινό...
Έχει όμως μια ώρα, που το έβγαλα ξανά και έβαλα το ψεύτικο και μετά απο κανα τέταρτο το δέχτηκε και κάθησε πάνω του...
[automerge]1557829830[/automerge]
Έχουν διαφορά μεγέθους τα ψεύτικα με τα αληθινά Εύα;
Ναι είναι πιο μικρά τα ψεύτικα...
 
Γιατί τόσο πολύ;

Για να είσαι σίγουρη ότι το σώμα της αναπλήρωσε όσο άντλησε απο τα οστά της. Αν θέλεις μείωσε την δόση αλλά η γνώμη μου είναι να το δώσεις, τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα. Οι εκτροφείς τι κάνουν; @jk1980
 
Οι εκτροφείς τι κάνουν; @jk1980
Εγώ συνεχίζω και δίνω ασβέστιο για 4-5 μέρες μετά το τελευταίο αυγό χωρίς να αλλάζω τη δοσολογία.
 
Παιδιά καλησπέρα... Θέλω να σας πω κάτι που πρόσεξα και ανησύχησα λιγάκι...
Μέχρι στιγμής έχει κάνει 6 αυγά και κλωσσάει τα ψεύτικα αυγά που τις βάζω...
Δεν κάθεται όμως πάντα πάνω στο αυγό,το βάζει πιο πολύ κάτω από τον λαιμό της...
Αυτό το κάνει τις τελευταίες ημέρες...
Πριν την είδα και επειδή είχε σαν τσαλακωμένα τα πούπουλα της... Την έπιασα σιγά σιγά και είδα οτι ο προβολος της είναι κάπως,τον έπιασα απαλά με το δάχτυλο μου και μου φάνηκε λιγο μαλακός...

Αυτό τώρα τι μπορεί να είναι;Ελπίζω να είναι απο το αυγό και να μην είναι κάτι άλλο...
 
Παιδιά καλησπέρα... Θέλω να σας πω κάτι που πρόσεξα και ανησύχησα λιγάκι...
Μέχρι στιγμής έχει κάνει 6 αυγά και κλωσσάει τα ψεύτικα αυγά που τις βάζω...
Δεν κάθεται όμως πάντα πάνω στο αυγό,το βάζει πιο πολύ κάτω από τον λαιμό της...
Αυτό το κάνει τις τελευταίες ημέρες...
Πριν την είδα και επειδή είχε σαν τσαλακωμένα τα πούπουλα της... Την έπιασα σιγά σιγά και είδα οτι ο προβολος της είναι κάπως,τον έπιασα απαλά με το δάχτυλο μου και μου φάνηκε λιγο μαλακός...

Αυτό τώρα τι μπορεί να είναι;Ελπίζω να είναι απο το αυγό και να μην είναι κάτι άλλο...

Ο πρόλοβος είναι πάντα μαλακός, ειδικά αν το πουλάκι έχει φάει. Μην τον πιέζεις ιδιαίτερα διότι μπορεί να της προκαλέσεις εμετό. Δεν βάζουν τα αυγά τελείως κάτω απο την κοιλιά τους, μερικά τα σκεπάζουν με τα φτερά του στέρνου, μερικά πάνε λίγο πιο εδώ κι εκεί, φαντάσου να είχε 7 αυγά δηλαδή. Θα ήταν αδύνατο να τα σκεπάσει όλα με την κοιλιά της μόνο.
 
Ο πρόλοβος είναι πάντα μαλακός, ειδικά αν το πουλάκι έχει φάει. Μην τον πιέζεις ιδιαίτερα διότι μπορεί να της προκαλέσεις εμετό. Δεν βάζουν τα αυγά τελείως κάτω απο την κοιλιά τους, μερικά τα σκεπάζουν με τα φτερά του στέρνου, μερικά πάνε λίγο πιο εδώ κι εκεί, φαντάσου να είχε 7 αυγά δηλαδή. Θα ήταν αδύνατο να τα σκεπάσει όλα με την κοιλιά της μόνο.
Μου φάνηκε παράξενο γι'αυτό τον έπιασα...
Το έκανα όμως απαλά...
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου Ανέστη!
 
Back
Top