Ασθένειες Δείχνει η κοιλίτσα του κάποιο πρόβλημα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mariakoz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπανάκι να βάζεις πρωινές ώρες και κάποια στιγμή σίγουρα θα το δοκιμάσει (μετά από 30 λεπτά θα το αφαιρείς).
Ναι κάθε πρωί βάζω μπανάκι maximum μισή ώρα αλλά φοβάται ακόμα και από πάνω να περάσει...
[automerge]1579385629[/automerge]
Φρόντισε οι πατήθρες να είναι πάντα καθαρές και ο πάτος του κλουβιού επίσης.
Σήμερα τα έπλυνα όλα. Έκανα γενική καθαριότητα...
[automerge]1579385910[/automerge]
Στο θέμα του ύπνου έχεις αναφέρει ότι δυσκολεύεται και δεν κοιμάται στην ώρα του οπότε θα σου πρότεινα να σκεπάζεις όλο το κλουβί.
Το σκέπαζα όλο το κλουβί με 3 πανιά, απλά άφηνα γύρω στους 10 πόντους κενό από κάτω για να παίρνει αέρα. Παρόλα αυτά "έκοβε βόλτες" μέχρι αργά, μερικές βραδιές. Σήμερα έκοψα χαρτόνι για από πάνω και με τα πανιά το κάλυψα όλο το κλουβί. Πιστεύω είναι καλύτερα... αλλά αέρα παίρνει;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχω την εντύπωση πως δεν είναι σωστό να δίνεις χρωστική συνέχεια
Σωστά. Τα φτερά δεν βάφονται αφού μεγαλώσουν αλλά κατά τη δημιουργία τους. Όταν δίνεται εκτός της εποχής της πτερόρροιας, επιβαρύνει τον οργανισμό χωρίς λόγο.

@Mariakoz, συνήθως όταν ακούς σε πετ σοπ να σου λένε "αυτό το προϊόν χρειάζεται οπωσδήποτε", τότε ξέρεις ποιο είναι το προϊόν που αφήνει περισσότερο κέρδος. Αυτή την εποχή δίνε του μια φορά την εβδομάδα λίγο αυγό πολύ καλά βρασμένο και είσαι μια χαρά.
 
Μάλλον δεν θα ξαναδώσω χρωστική καθόλου...

Με το συκώτι που είχε θέμα... Φαίνεται στις φωτό εάν είναι οκ?
Γιατί σήμερα άρχισε να κάθεται περισσότερο κάτω στη σχάρα με την κοιλίτσα του...
 
Γιατί σήμερα άρχισε να κάθεται περισσότερο κάτω στη σχάρα με την κοιλίτσα του...
@Mariakoz για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο καλό θα ήταν να στείλεις ταχυδρομικώς κουτσουλιές για εξέταση στο παρακάτω εξεταστικό κέντρο αφού πρώτα επικοινωνήσεις τηλεφωνικώς μαζί τους.
 
Καλησπέρα!
Έστειλα κουτσουλιές και διαγνώσθει με μεγαβακτήριο, τριχομονάδα, κοκκίδια και σκουλήκι... Εάν τα γράφω και σωστά. Βλέπει το πουλάκι έχει αδυνατίσει... είναι όμως κεφάτος και άρχισε να κελαηδάει! Τώρα έχουμε ξεκινήσει θεραπεία για το μεγαβακτήριο και έπεται συνέχεια για τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω, εάν είχε θέμα τελικά με το συκώτι, θα φαινόταν στις εξετάσεις;
[automerge]1581257302[/automerge]
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
 
Πάλι καλά δεν είχε και... Κοροναϊο.😀

Πιο πιθανό είναι να πάθει κάτι στο συκώτι ή στα νεφρά αν του δώσεις κατά σειρά όλες αυτές τις θεραπείες.

Διαβάζοντας λίγο από την αρχή το θέμα, γνώμη μου είναι ότι το πουλάκι είχε λίγα θεματακια καθαρά λόγω μη σωστής διατροφής. Έπρεπε να κάνεις τις αλλαγές που σου πρότειναν στη διατροφή του και να περιμένεις κάποιο διάστημα.
 
Μαρία, ποια θεραπεία σου έδωσε
Μου έδωσε το funcustantin.
[automerge]1581415717[/automerge]
Πάλι καλά δεν είχε και... Κοροναϊο.😀

Πιο πιθανό είναι να πάθει κάτι στο συκώτι ή στα νεφρά αν του δώσεις κατά σειρά όλες αυτές τις θεραπείες.

Διαβάζοντας λίγο από την αρχή το θέμα, γνώμη μου είναι ότι το πουλάκι είχε λίγα θεματακια καθαρά λόγω μη σωστής διατροφής. Έπρεπε να κάνεις τις αλλαγές που σου πρότειναν στη διατροφή του και να περιμένεις κάποιο διάστημα.
Και εμένα όταν μου τα είπε όλα αυτά... Το ίδιο είπα...
Το θέμα είναι πως έχω μόνο δύο πουλάκια. Τα καθαρίζω συνέχεια, τα πλένω, κάθε πρωί τα αλλάζω το νεράκι τους... Τα προσέχω όσο περισσότερο μπορώ!
Δεν ξέρω πως το έπαθε αυτό...
Πάντως εάν είναι από την τροφή του, έδινα χύμα (γιατί δεν γνώριζα - τώρα διάβασα, την πάτησα και έμαθα...) και όταν άρχισαν τα θεματάκια πήγα και πήρα συσκευασμένη. Σε δύο τρεις μέρες άρχισε να κελαηδάει!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top