Γενικά Δεκαοχτούρα έκανε φωλιά στο μπαλκόνι

ninanimator

PB New Member
Εγγραφή
12 Φεβ 2022
Μηνύματα
16
Πόλη
ΔΡΑΜΑ
Εδώ κ λίγες μέρες, δεκαοχτουρες έχτισαν φωλιά στο μπαλκόνι μου. Σήμερα πρώτη μέρα έκατσε η θηλυκια στη φωλιά. Το θέμα είναι ότι εκεί που την έκαναν αν πιάσει μια καταιγίδα ( που είναι συχνό φαινόμενο στην περιοχή μου) όχι μόνο θα γίνει μούσκεμα αλλά θα τη διαλύσει ο αέρας. Απτην άλλη αν τη μετακινήσω φοβάμαι μη κ δεν ξανάρθουν. Έχετε καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω για να βοηθήσω;IMG_20220602_051816.webp
 
Έχετε καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω για να βοηθήσω;
Μήπως σταδιακά να κατέβαζες λίγο - λίγο την τέντα; Θα έκοβε καθόλου τον αέρα μια τέτοια κίνηση;
 
@ianos το έκανα αυτό, τρόμαξε λίγο κ έφυγε αλλά ευτυχώς ξαναήρθε μετά από λιγο, είχε κάνει ένα αυγό! Δεν ξέρω αν η τέντα αρκεί ...
[automerge]1654195241[/automerge]
@Tony Forpus ναι έχουμε πολλές στη γειτονιά 😔 όσο μπορώ τις διώχνω, αλλά δεν ξέρω αν είναι στο χέρι μου
[automerge]1654195916[/automerge]
IMG_20220602_214259 (1).webpIMG_20220602_215121.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν ξέρω αν η τέντα αρκεί ...
Παρακολούθησε την και όταν φύγει από την φωλιά γύρισε όλη την απλώστρα στο εσωτερικό του μπαλκονιού.
 
Στη φωτο που βλέπουμε φαίνεται στην απλώστρα ένα τσαμπί. Πρόκειται για κεχρί μίλετ;
Γενικά και εφόσον υπάρχουν καρακάξες στην περιοχή, θα έλεγα να αποφεύγεις να βάζεις τρόφιμα σε εμφανή (από αέρος) σημεία, για να μην μαζεύονται θηρευτές. Επιπρόσθετα, και αφού γυρίσεις την απλώστρα στο εσωτερικό, αν δεις ότι το πουλί εξακολουθεί να έρχεται, βάλε και από κάτω στο πάτωμα κάτι για τις κουτσουλιές, ώστε να μπορείς να το αλλάζεις.
 
Απορώ με το μέρος που διάλεξε. Δεν "φοβήθηκε" ότι θα πέσουν κάτω τα αυγά; Το καλύτερο θα ήταν να μεταφερόταν σιγά σιγά η φωλιά μέσα στο μπαλκόνι. Κ δεν ξέρω μια φτηνή κρεμαστή φωλιά εάν ήταν αποδεκτή από την μανούλα. Όποια αλλαγή την κάνεις σιγά σιγά για να μην αντιδράσει πολύ. Κ έχει δίκιο ο @ianos αφαίρεσε οτιδήποτε όπως το μιλλετ που θα προσελκύσει θηρευτές. Είναι πολύ ωραίο πάντως που σε επέλεξε. 😊
 
Απορώ με το μέρος που διάλεξε
Συνήθως έτσι είναι αυτά τα πουλιά.τσαπατσούλικα και "ψιλοχαζά", ειδικά στις πρώτες τους φωλιές, και όντως σε πολλές περιπτώσεις τα αυγά πέφτουν από τη φωλιά, λόγω κατασκευαστικών λαθών. Αναρωτήθηκα μάλιστα στο προηγούμενο μήνυμά μου, μήπως έβαζε ένα πανί ακριβώς κάτω από την απλώστρα ώστε να συγκρατήσει τα αυγά από πιθανή πτώση, αλλά ίσως κάτι τέτοιο να έκανε τη δεκαοχτούρα να εγκαταλείψει τη φωλιά.
 
@ianos θα μπορούσε να μεταφερθεί σε μια κρεμαστή φωλιά των 3 κ κάτι ευρώ; Να είναι πιο ασφαλής κ να μπορεί να απλώσει κ τα ρούχα του ο @ninanimator!
Μακάρι, αλλά δεν νομίζω ότι θα καθήσει η δεκαοχτούρα σε μια τόσο διαφορετική φωλιά από αυτήν που έχει ήδη κατασκευάσει.
Αλλά δεν βλάπτει, να βάλει το μέλος μας τέτοια φωλιά εκεί κοντά και να κόψει κίνηση. Αν π.χ. η δεκαοχτούρα κάνει το δεύτερο αυγό εκεί ή πηγαίνει και κάθεται εκεί, (χλωμό το βλέπω), ε, τότε το κόλπο έπιασε.
 
Καλησπέρα παιδιά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
Από την ώρα που γέννησε δεν έχω αντιληφθεί να φεύγει καθόλου από τη φωλιά και είμαι αρκετές ώρες στο δωμάτιο. Οπότε προς το παρόν δεν μπορώ να κάνω καμιά αλλαγή, ούτε το μιλλετ μπόρεσα να βγάλω. Απλά κατέβασα κ άλλο την τέντα και νομίζει κάνει διάφορα, σήμερα είχαμε και καταιγίδα κ πήγαν όλα καλά. Ξένη φωλιά δε νομίζω να δεχτεί από τη στιγμή που ούτε κουνιέται από κει. Το καλύτερο θα ήταν να βρω ευκαιρία να γυρίσω την απλώστρα στη μέσα πλευρά του μπαλκονιού ή να έβαζα κάτι κάτω από την απλώστρα για να μην πέσουν τα αυγά όπως είπατε.
IMG_20220603_162231 (1).webp
 
@ninanimator δεν φεύγει ούτε για να φάει; Είναι μια αφοσιωμένη μανούλα.🥰. Πως να στερεώσεις τώρα κάτι από κατω; Σκέφτομαι ένα σουρωτηρι με πανιά μέσα, δεμένο κ περασμενο από τα χερούλια ένα σκουποξυλο στερεωμένο όσο γίνεται πιο ήσυχα στο κάγκελο από κάτω της. Υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να φύγει κ να μην ξανάρθει.
 
@MARY58 αχ παιδιά έβαλα πανί από κάτω πριν λίγο πήγε μια βόλτα κ τώρα έρχεται το βλέπει κ φεύγει. Τρεις φορές πλησίασε κ έφυγε 😬 να περιμένω μήπως το συνηθίσει ή να τι βγάλω.;
[automerge]1654267726[/automerge]
IMG_20220603_174822.webp
 
Το έβγαλα μετά από λίγο γιατί είδα έκανε κ άλλες προσπαθείες να πλησιάσει κ η αλλαγή την αποθαρρύνε. Μόλις το έβγαλα ήρθε κ έκατσε!. Δε νομίζω ότι θα δεχτεί οποιαδήποτε αλλαγή, κ να βάλω την απλώστρα από τη μέσα μεριά φοβάμαι πάλι ότι θα ενοχληθεί κ θα φοβηθεί... 🤔
 
Μη πειράζεις τίποτα . Εκείνη ξέρει καλύτερα , αν και στην περιπτωσή της είναι παρακινδυνευμένα . Όταν και εάν με το καλό εκκολαφθούν τα αυγά , άφησε μερικές μέρες (περίπου 10) να μεγαλώσουν και μετά κάνε την πολύ σωστή παρέμβαση σου . Τότε θα κλαψουρίζουν οι νεοσσοί και δεν θα της αφήσουν περιθώριο , θα την λυγίσουν ...
 
Back
Top