Γενικά Δεκαοχτούρα στο μπαλκόνι μου

Omorfoulis

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2018
Μηνύματα
1.313
Πόλη
Αγρίνιο
Παιδιά καλησπέρα δεν ξέρω αν γράφω στην σωστή στήλη το θέμα αλλά αφορά μια δεκαοχτουρα που έκανε φωλιά και αυγό στην βεράντα μου για πρόβλημα είναι ότι όταν βγαι νω στην πίσω βεράντα όπου έκανε την φωλιά της τρομάζει. Επίσης σήμερα κλωσσουσε το αυγό και άνοιξα την κουρτίνα χωρίς να παρατηρήσω ότι ήταν εκεί εκείνη πέταξε τρομαγμένη και έτσι είδα ότι έκανε αυγό. Της έβαλα λίγο νεράκι και λίγο αυγοτροφη για όταν ξανάρθει. έκανα καλά;δεν θα ξαναβρώ ούτε να πλύνω την βεράντα μέχρι να μεγαλώσουν τα μικρά της; Τι να κάνω; Είναι;κριβως ανάμεσα από κάγκελο και τέντα. Την λυπάμαι...
 
Καλώς τα δέχτηκες 😊
Πέρσι είχα τα ίδια εγώ. Θα σε μάθει σιγά σιγά και δεν θα φοβάται. Ωστόσο κράτησε τον μικρό σου μακριά για να μην έχεις τα καλά τα δικά μου.
Εγώ έδινα αυγό, κολοκυθάκια, τριμμένο καρότο, και γενικά ό,τι έδινα και στον Σελίμ, καθώς και τροφή για καναρίνια.

*Ρύζι και σιτάρι μπορείς να δώσεις εάν θέλεις να τη βοηθησεις 😉
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν ξεκινήσει να κλωσσαει δε θα τρομάζει αν κρίνω από τη συμπεριφορά των περιστεριών. Ότι κανείς να το κάνεις με ήρεμες κινησεις. Βγες και σε κάνα άλλο μπαλκόνι! 😁
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά θα πηγαίνω μόνο να της βάζω τροφουλα και νερό εννοείται απολύμανση μετά για τα δικά μου θα πλένω τα χέρια μου καλά καλά. Ελπίζω να μην την τρόμαξα και να μην ξανάρθει...
 
Πολύ προσοχή. Εγώ είχα τα ίδια πέρυσι με περιστερια και γέμισα ψειρες. Έκανα αμάν και πως να καθαρίσω το μπαλκόνι, την κατασκευή και κλουβια από ψειρες. Μπορεί να ακουστεί κάπως αλλά δεν ξέρω αν θα τα ξαναφηνα να γεννήσουν.
 
Κι εγώ που ταΐζω δυο ζευγάρια, όταν είδα να ξεκινούν να μαζεύουν κλαδάκια (είχαν στήσει 3-4), τα πέταξα και τις έδιωξα...Φοβάμαι και δεν θέλω τέτοιου είδους μπλεξίματα μαζί τους...
Από τότε (πριν 4-5 χρόνια), έρχονται τρώνε-πίνουν και φεύγουν, δεν έκαναν δεύτερη προσπάθεια να φτιάξουν φωλιά...
 
Και στο σπίτι των γονιών μου είδα μια φωλιά με 18ουρα (ισως εχω και βιντεο )

View attachment 63637
Τέλεια! Με το καλό!
Και στην γειτονιά, δύο στενά χαμηλότερα από το σπίτι μου, ένα ζευγάρι φωλεοποίησε πάνω σε δύο καλώδια της ΔΕΗ. Απέτυχαν. Στην πρώτη προσπάθεια αν και η φωλιά ολοκληρωνόταν, ο άνεμος την διέλυε και την εγκατέλειψαν για πολλές μέρες. Επανήλθαν και προσπάθησαν ξανά. Ενώ πάλι την τελειοποιούσαν, ανύποπτα διαλύθηκε, την εγκατέλειψαν οριστικά. Ήταν άβολο και ακατάλληλο το σημείο. Με συγχωρείς που παρέκκλινα από το θέμα, αλλά μου το θύμισες και θέλησα να σας το γράψω.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Φοβερό! Μεγάλωσε πολύ γοργά! Πόσο μου αρέσει να τα βλέπω να γυμνάζουν και να δυναμώνουν τους μύες τους, για τις πτήσεις τους! Πολύ όμορφο και συγκινητικό στιγμιότυπο! Σε ευχαριστούμε πολύ!
 
Πόσες μέρες κάνει να γεννήσει;δεν βγήκα καθόλου στο μπαλκόνι μην την τρομάξω εκτός αποδυο φορές που της έβαλα τροφη. Είναι στο πίσω μπαλκόνι αλλά δεν μπορώ να πλύνω λέτε να κολλήσουμε ψείρες😲; Πάντως δεν έχουν ιδωθεί καν το καναρίνι το έχω στο μπαλκόνι το μπροστινό
 
Καλησπέρα Βάσω!
Πόσες μέρες κάνει να γεννήσει;
Η ωοτοκία διαρκεί τρεις ημέρες. Εναποθέτουν το πρώτο αυγό και έπειτα από 48 ώρες το δεύτερο. Η επώαση διαρκεί 17 με 18 ημέρες. Η ανάπτυξη των νεοσσών μέχρι την εγκατάλειψη της φωλιάς περίπου τέσσερις εβδομάδες.

δεν βγήκα καθόλου στο μπαλκόνι μην την τρομάξω εκτός αποδυο φορές που της έβαλα τροφη.
Καλά έκανες! Η παραμικρή ενόχληση μπορεί να τα ωθήσει να εγκαταλείψουν την φωλιά, λόγω φόβου.

είναι στο πίσω μπαλκόνι αλλά δεν μπορώ να πλύνω λέτε να κολλήσουμε ψείρες😲; Πάντως δεν έχουν ιδωθεί καν το καναρίνι το έχω στο μπαλκόνι το μπροστινό
Το ότι δεν έρχονται σε άμεση επαφή με το καναρίνι σου είναι πολύ καθησυχαστικό. Είναι σίγουρο ότι δεν θα μπορέσεις να απολυμαίνεις εκείνο το σημείο;
 
Καλησπέρα Βάσω!

Η ωοτοκία διαρκεί τρεις ημέρες. Εναποθέτουν το πρώτο αυγό και έπειτα από 48 ώρες το δεύτερο. Η επώαση διαρκεί 17 με 18 ημέρες. Η ανάπτυξη των νεοσσών μέχρι την εγκατάλειψη της φωλιάς περίπου τέσσερις εβδομάδες.


Καλά έκανες! Η παραμικρή ενόχληση μπορεί να τα ωθήσει να εγκαταλείψουν την φωλιά, λόγω φόβου.


Το ότι δεν έρχονται σε άμεση επαφή με το καναρίνι σου είναι πολύ καθησυχαστικό. Είναι σίγουρο ότι δεν θα μπορέσεις να απολυμαίνεις εκείνο το σημείο;
Θα το απολύμανω δηλαδή σε ένα μήνα;ακόμη τα κλωσσαει. Εδω και αρκετές μέρες
[automerge]1559920273[/automerge]
Είναι ακριβώς δίπλα από την βρύση και αν ανοίξω ή βάλω το λάστιχο σίγουρα θα τρομάξει
 
Back
Top